UPS, iade rekoru kırmayı bekliyor

Global teslimat firması UPS, bu hafta içerisinde her gün sisteminde 1,75 milyon kargo iadesi bekliyor. Bu rakam, firma tarihindeki en yüksek “haftalık toplam getiri” olacak.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
UPS, bu hafta içerisinde her gün sisteminde 1,75 milyon kargo iadesi bekliyor.

UPS, bu hafta 8,75 milyon iade bekliyor. Bu rakam, 2019-2020 yaz sezonunda gerçekleşen en yüksek getirisi olan haftaya göre yüzde 23’lük bir artışa tekabül ediyor. Taşıyıcının tek günlük iade rekoru ise, 2 Ocak 2020 tarihinde 1,9 milyon kargo iadesi olarak belirlenmişti.

UPS’in rekoru 1,9 milyon iade

Genel e-ticaret hacmi gibi kargo iade hacmi de geçen yılda gerçekleşen benzer modelleri takip ediyor; çünkü genel e-ticaret hacmi artışı diğer sektörleri de etkiliyor. E-ticaret, 2020 yılında toplam ticaretten daha büyük bir pay aldı; ancak kargo iade oranları da arttı.

UPS’in küresel perakende ve e-ticaret stratejisinden sorumlu başkan yardımcısı Nick Basford, “Yılın birçok günü kargo iadeleri artıyor. Bu durum, büyük ölçüde küresel pandeminin hızlandırdığı satın alma alışkanlıklarının değişmesi işe bağlantılıdır.” dedi. Basford, çalışanlara gönderdiği bir e-postada ise, “Bunu bir düşünün… 3 Ocak 2012’de, yılın en yoğun gününde, iade sayısı 520.000’den fazlaydı. Bu rakamı 2 Ocak 2020 ile karşılaştırdığımızda, iade miktarının o zamandan beri üç katından fazla arttığı anlamına geliyor.” dedi.

Firmanın verilerine göre, UPS’in kargo iadelerinde en yüksek hacimli günü, 1,9 milyon iade ile 2 Ocak 2020 tarihi oldu. Bu tarih, UPS iadelerindeki en büyük tek günlük artış rekorunu elinde tutuyor. Bununla birlikte, 2021 yılının en yoğun iadeleri haftasında her gün, bu sayıdan çok az olarak, sadece 150 bin iade edilen paket gelmesi bekleniyor.

E-ticaretteki artış, “parantezleme” kavramı gibi iade kavramları oluşturan tüketici davranışlarını şiddetlendirdi. (Parantezleme; bir müşterinin kendine en uygun ürün boyutunu buluncaya kadar birden fazla boyutta sipariş vermesi anlamına geliyor.)

İadeler, kargo firmaları için bir nimet!

CBRE’nin Amerika kıtası endüstriyel ve lojistik operasyonun genel müdürü John Morris, “Kargo iadelerinin lojistik firmaların aylarca süren kapasite artırımından sonra olması iyi bir gelişme.” dedi.

E-ticaret perakendecileri için genellikle gözden kaçan bir maliyet kalemi olan iadeler, iade ağına nasıl girdiklerine bağlı olarak lojistik firmaları için bir “nimet” olabiliyor. Nick Basford’a göre, iadelerin çoğu UPS’in kargo ağı yoluyla gerçekleşiyor. Gönderi etiketi veya orijinal ambalaj olmadan iadelerin kabul edilmesi, müşterileri teşvik ediyor. Basford, “UPS olarak iadeleri ciddiye alıyoruz; çünkü bu ciddi bir iştir. Bu yüzden doğrudan iadelere odaklanan özel hizmetler oluşturduk.” dedi.

FedEx Pazarlama ve İletişim Direktörü Brie Carere ise, 17 Aralık’ta şirketin gelir görüşmelerinde, FedEx için de iadelerin 2021’in son altı ayında tarihi seviyelerin ötesine geçtiğini söyledi. “İade sezonu yaklaşırken, bu rekor seviyelerin önümüzdeki birkaç ay boyunca devam etmesini bekliyoruz.” dedi.

Amazon Whole Foods mağazalarında aralık sonunda “kutusuz, etiketsiz” iadeleri kabul ettiğini duyuruldu. Bu duyurudan sonra Walmart, FedEx’in tüketicilerin evlerinden iadelerini alacağını duyurdu. Bu aynı zamanda Walmart’ın da işin bu alanına verdiği öneme dair önemli bir gösterge sayılabilir.

E-ticaret ve kargo iadeleri arasındaki ilişki

Brie Carere, lojistik firmaları için iadelerin değerini şöyle açıkladı; “İadeler, e-ticaret hacmini perakende kanallarımıza çekiyor.” FedEx’in Happy Returns ile yakın zamanda kurduğu ortaklıkta olduğu gibi iade işlemlerinin operasyonel maliyetini azaltmaya yardımcı olabilir. Happy Returns, müşteriler için malları perakende tedarik zincirlerine daha verimli bir şekilde geri kazandırmak için iadeleri bir araya getiren bir iade ağıdır.

Son yıllarda Amazon, Kohl’s, Whole Foods, Dollar General ve Walgreens gibi lojistik firmaları ve perakende şirketleri arasında birçok benzer ekip oluşturuldu. John Morris, aralık ayında verdiği demece göre e-ticaret perakendecilerinin ürünlerini tüketicilerden geri alabilmeleri için seçenekler ve kapasite bulunduğunu söyledi. Asıl önemli olan ise, bu perakendecilerin, iade sürecini ve iade edilen ürünleri yönetebilecek bir dahili kapasiteye sahip olmalarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü