Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Ulusal perakendeden e-ticaret ile global perakendeye uzanan kariyer yolculuğu

E-Star Global Genel Müdürü Sadem Pehlivan, basketboldan başlayıp uluslararası markalara uzanan kariyer hikayesini ve E-Star Global iş modelini anlattı. E-Star Global bünyesinde e-ticaret ve e-ihracat operasyonları nasıl ilerliyor? Şirketin yerel ve global hedefleri neler? Salgın sürecinde neler yapıldı? Sadem Pehlivan, bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını WORLDEF Magazine için paylaştı.
e-ticaret

E-Star Global Genel Müdürü Sadem Pehlivan, basketboldan başlayıp uluslararası markalara uzanan kariyer hikayesini ve E-Star Global iş modelini anlattı. Sadem Pehlivan, “Bugünkü iş modelimizin temellerini oluşturmak üzere e- ticaret platformlarıyla 2016 yılında çalışmaya başladık. E-ticaret kanalının uzmanlık isteyen farklı dinamikleri bizi 2019 yılının ikinci çeyreğinde E-Star Global şirketini kurmaya yöneltti. Şu anda 25 kişilik bir ekiple faaliyetlerimize devam ediyoruz.” sözlerini kaydetti.

Şirketin e-ticaret ve e-ihracat yatırımları hakkında şu bilgileri paylaştı: “E-Star Global, Türkiye’de ve dünyada e-ticaret ve e-ihracat ekosisteminin kaydettiği önemli gelişmeler ve bu pazardaki satış potansiyeli göz önüne alınarak, 2019 yılında Yıldız Holding bünyesinde kuruldu. Satış kanallarına özel uzman ekipler kurarak, çevik ve inovatif bir yapıyla lider bir e-ticaret şirket olma hedefiyle yola çıktık. ‘istegelsin’, ‘Banabi’ ve ‘Getir’ gibi hızlı teslimat yapan satış kanallarında; doğrudan tüketiciye hizmet verdiğimiz ‘godiva.com.tr’de ve ‘Trendyol’, ‘Hepsiburada’, ‘Amazon’ gibi yerel ve global pazaryerlerindeki tüm satış, pazarlama, tedarik ve operasyon süreçlerini E-Star Global üstleniyor.”

 “E-ihracat yapma isteği olan markalar ile iş birliği planlıyoruz”

Önemli bir pazaryeri platformu ile iş birliğine imza attıklarını vurgulayan Pehlivan, tüketicinin ihtiyaç duyduğu tüm süpermarket ürünlerini, Türkiye’nin 81 iline 24 saatte teslim edecek bir iş modelini çok yakın zamanda hayata geçireceklerini ifade etti. Sadem Pehlivan’ın verdiği bilgilere göre, şirket, GODIVA markasının D2C online operasyonunu, Türkiye’nin yanı sıra EU, UK ve MENA bölgelerini de kapsayan, “Digital Flagship” adı verilen ve merkezi “E-Star” olarak konumlandırılan bir modelde yönetmeyi hedefliyor.

Pehlivan, e-ihracat operasyonları hakkında da şu bilgileri verdi; “E-ihracat ayağında ise, geçtiğimiz aylarda Amazon Avrupa operasyonumuzu hayata geçirdik. Bu proje ile kazandığımız deneyim ve uzmanlığı, önümüzdeki dönemde Yıldız Holding markalarının yanı sıra, e-ihracat yapma isteği olan fakat operasyonel güçlükler nedeniyle ilk adımı atamamış markalarla iş birlikleri yaparak paylaşmayı planlıyoruz.”

“Global ve yerel e-ticarette pazar liderliği hedefliyoruz”

Markanın üretim ve ihracat yaptığı ülkelerde e-ticaret stratejileri konusunda soruya da cevap veren e-ticaret lideri Sadem Pehlivan, şöyle devam etti; “E-Star olarak e-ticaret stratejimizin temelinde hem global hem de yerel alanda müşteri odaklı olarak hızlı bir büyüme, pazar liderliği hedefi var. Bununla birlikte farklı kanallarda (B2EB, B2C, D2C) edindiğimiz deneyim ve uzmanlığımızı iş birliği modeliyle paylaşmayı da planlıyoruz. Global pazarlarda, müşterilerimizin talep gösterdiği marka ve ürünlerimizi, standartlarımızdan ödün vermeden dünyanın her köşesindeki tüketicilerimizle dijitalde buluşturmayı, ilgili pazarlardaki bilinirliğimizi artırmayı ve tüm paydaşlarımız için yeni iş fırsatları yaratmayı hedefliyoruz.”

“Salgında online kanalları Holding stratejilerinin merkezinde konumlandırdık”

Sadem Pehlivan, salgın sürecindeki operasyonlarına ilişkin değerlendirmeler de yaptı: “Salgın sürecinde, tüm dünya genelinde şirketleri iş sürekliliğini sağlama ve ayakta kalma konusunda yeni yöntemler keşfetmeye ve yeni beceriler edinmeye zorladı. Salgınla birlikte hem iş yapış şekillerinde hem de tüketiciye dokunduğumuz kanallarda hali hazırdaki dijital dönüşüm sürecimiz daha da ivme kazandı.

Hızla büyüyen satışları karşılayıp artan talebe yanıt verebilmek için, dijital dönüşüme aynı hızda uyum sağlayabilmek çok önemliydi. Bunda başarılı olduk ve B2EB, B2C ve D2C kanallarımızda tedarik yönetimi sürecindeki talep karşılama hızımızı ve oranımızı arttırdık. Ayrıca, kendi operasyon merkezimizi kurarak operasyonel verimliliğimizi de artırdık. En önemlisi online kanalları Holding stratejilerinin merkezinde konumlandırdık. Hızlı aksiyon alabilme kabiliyetimizle tüm kanallarımızda bir önceki seneye göre iddialı büyümeler gerçekleştirdiğimizi söyleyebilirim.”

“Türkiye’nin 81 iline 24 saatte teslimat yapmaya başlayacağız”

E-ticaret operasyonlarında lojistik ve özellikle de teslimat konularındaki çözümlerine ilişkin ise Pehlivan, şunları kaydetti: “Müşteri memnuniyeti her zaman önemli ancak e-ticaret alanında çok daha hayati bir öneme sahip. Müşteri memnuniyetini odağımıza alarak nihai tüketiciye ürünlerimizi ulaştırmak üzere 5 bin metrekarelik bir operasyon merkezi kurduk. Warehouse Management System (WMS) altyapımızda yaptığımız geliştirmelerle pazaryerlerindeki resmi mağazamız olan ‘Ülker Shop’ ve ‘godiva.com.tr’den gelen siparişleri hızlı ve güvenilir bir şekilde tüketicilerimize ulaştırıyoruz.

Dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak bizim için önemli bir hedef. Bu doğrultuda manuel yönetilen süreçleri elektronik ortama taşıyarak sıfır hata, minimum zaman kaybı ve maksimum verimlilik ile bulut tabanlı yönetmeye başladığımız EDI projesini hayata geçirdik. Operasyon merkezimiz üzerinden İstanbul içi aynı gün teslimat seçeneğini sunuyoruz; ayrıca, önümüzdeki günlerde yeni iş modelimizle 6 noktadan Türkiye’nin 81 iline 24 saatte teslimat yapmaya başlayacağız.”

E-ticaret profesyoneli Sadem Pehlivan, “E-ticaretin olmazsa olmazları nelerdir?” sorusuna şu cevabı verdi; “Tüketiciye tek bir satış noktasından değil birçok kanaldan temas ettiğimiz bu dönemde, en büyük önceliğimiz müşteri memnuniyetini en yüksek seviyede tutmak. Ayrıca, son derece dinamik ve dönüşüme açık olan e-ticaret kanalında, yeniliklere açık olmak ve hızlı adapte olabilmek şart. Bunların yanı sıra özellikle FMCG pazarında, online ürün gamının fiziksel mağazalardaki ürünlerden farklılaşması da giderek daha fazla önem kazanıyor. Biz de çeşitli bundle’lar, online exclusive ürünler ve iş birlikleriyle ürün gamımızı geliştirme ve farklılaştırma noktasında adımlar atıyoruz.”

“B2C ve D2C kanallarımızda agresif bir büyüme stratejimiz var”

Sadem Pehlivan, E-Star’ın pazaryerlerinde satış stratejisi konusunda ise, şu bilgileri paylaştı; “Satış kanallarına özel uzman ekiplerimiz, marka gücümüz ve sahip olduğumuz operasyonel know-how ile pazaryerlerinde kendi mağazamız ve kendi depomuzla satışlarımızı yönetiyoruz. Okazyonlara özel tasarladığımız paketler/bundle’lar, kanala özel ürünler, güçlü portföyümüz ve seneler içinde kazandığımız kategori uzmanlığımızla pazaryerlerinde öncü olmaya devam ediyoruz. Yıldız Holding markalarının yanı sıra farklı markalarla iş birlikleri kurarak bu markaları e-ticaret ekosistemine taşıyoruz. Anlaşmalı markalarımıza portföy yönetimi, aktivite yönetimi, kanal/müşteri yönetimi ve bütçe yönetimi hizmetleri veriyor, çevik ve inovatif yapımızla e-ticarete özel çözümler sunuyoruz.”

 “E-Star olarak, hem yerel ve global pazaryerlerine hizmet veren B2C kanalımızda, hem de GODIVA markası özelinde Türkiye ve diğer bölgelerdeki müşteriye direkt satış yaptığımız D2C kanalımızda agresif bir büyüme stratejimiz var.” diyen Pehlivan, “Geçtiğimiz aylarda Fransa merkezli Amazon EU operasyonumuzu hayata geçirdik. GODIVA online D2C kanalında da Avrupa Birliği ülkeleri ve UK gibi pazarlarda genişleme stratejilerimizi en hızlı şekilde hayata geçirmeyi planlıyoruz. E-Star olarak müşteriye temas ettiğimiz her iki kanala da aynı hassasiyetle yaklaşıyoruz ve ikisinde de hızlı büyüme hedefimiz var.” ifadelerini kullandı.

E-Star Global, elektronik ticaretin dünyada olduğu gibi Türkiye’de hızla geliştiği bir dönemde bu ekosistemdeki müşterileri adına alanında uzman, çevik ve inovatif yapısıyla lider bir e-ticaret şirketi olmayı hedefliyor. Şirket, bu doğrultuda; global ve yerli birçok markayı e-ticaret ekosistemine taşımak ve müşterileri ile tanıştırmak; müşterilerine “e-ticarete özel” ürünler ve çözümler sunmak, geniş portföyü ile e-ticaret girişimlerini destekleyen lider tedarikçi olmak vizyonu taşıyor.

“E-ihracatta global pazar dinamiklerini bilmek önemli”

E-ticaret ekosisteminin deneyimli ismi Sadem Pehlivan, e-ticaret ya da e-ihracat yapmak isteyen firmalara şu önerilerde bulundu; “E-ihracatta adım atılacak yerel pazarın müşteri ihtiyaçlarını iyi analiz etmek, global pazar dinamiklerini bilmek, yerel teslimat ve ödeme alışkanlıklarına göre uyumlanmak ve dijital pazarlama aktivitelerini kusursuz şekilde yönetmek çok önemli. Yine e-ihracat süreçlerinde, gümrükleme, depolama, dağıtım gibi oldukça karmaşık ve yorucu operasyonel adımları deneyimine, uzmanlığına ve çözümlerine inandıkları paydaşlarla birlikte yönetmelerini öneririm. Müşteri memnuniyetini, hızlı adaptasyon yeteneğini ve sürekli büyüme motivasyonunu stratejilerinin merkezinde konumlandırmayan pek çok marka, ekosistemin dinamikleri içerisinde kayboluyor. Bu nedenle stratejilerini, uzun vadede var olabilmelerine imkân sağlayacak, sağlam temeller üzerinde kurmalarını tavsiye edebilirim.”

Sadem Pehlivan kimdir?

Sadem Pehlivan, Makedonya göçmeni bir ailenin çocuğu olarak 5 Nisan 1975 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Anakent Koleji’nden mezun olduktan sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde tamamladı. Kurumsal iş hayatına başlayıncaya kadar çeşitli kulüplerde profesyonel olarak basketbol oynadı. Evli ve 2 çocuk babası olan Sadem Pehlivan, 2003 yılında “satış temsilcisi” olarak Ülker’deki kariyerine başladı. Satışın tüm kademelerinde görev aldı. Yaklaşık 6 yıl önce de “Zincir Mağazalar Satış Direktörü” olarak atandı. Şimdi ise E-Star Global Genel Müdürü olarak görev yapıyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!