Türkiye’de adres kodu sistemi hayata geçiriliyor

Türkiye’de adres sistemi değişiyor. Özellikle ürün teslimatları ile ilgili önemli bir sistem hayata geçiriliyor. Buna göre, her adresin bir kodu olacak. Dokuz haneli “adres kodu” kargocularla alıcılar arasındaki adres kargaşasına son verecek. Ayrıca, vatandaşlar adrese bağlı işlemleri güvenli bir şekilde yapabilecek.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
12 Aralık 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
12 Aralık 2020
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Adres kodu sistemi, özellikle kargo ve teslimat işlemleri için devrim niteliğinde bir yenilik olacak.

“Açık adres” sisteminde birçok sorun yaşanıyor. Adres karışıklıkları, gönderilerin yanlış adrese gitmesi ya da geri dönmesi, kargocuların adresi bulamaması gibi birçok sorun artık tarihe karışacak. Adres kodu sistemi, özellikle kargo ve teslimat işlemleri için devrim niteliğinde bir yenilik olacak.

Açık adres yerine tek adres kodu

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Daire Başkanı Levent Yazıcı, kodlu adres sistemi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yazıcı’nın verdiği bilgilere göre, adres kodu sisteminin özellikleri şöyle;

  • Her adresin 9 haneli bir kodu olacak.
  • Bu koda “adres kodu” adı verilecek.
  • Kodlu adres sisteminde adresler artık örneğin “22-11-86-105” gibi bir kodla anılacak.
  • Kargocu ya da alıcı sadece bu kod ile teslimat işlemlerini yapabilecek.

Sistem nasıl işleyecek?

Bu çerçevede kargo şirketleri, e-ticaret siteleri ya da adres bilgisi gereken kurumlar yeni bir “adres kodu arayüzü” oluşturacak. Kodlu adres sisteminde kargo şirketine ya da e-ticaret sitelerinde adres alanına sadece tek kod verilecek. Adreslere ait kod sadece teslimat işlemlerinde değil farklı resmi işlemlerde de geçerli olacak. Her gayrimenkulün adresi, bağımsız bir kod ile anılacak.

Adresleri tek bir koda indirgeyen sistem ile ilgili İçişleri Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ve kargo şirketleri arasında görüşmeler devam ediyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve İç Ticaret Genel Müdürlüğü ile de görüşmeler yapılıyor. Levent Yazıcı, adres kodu sistemi hayata geçirildiğinde kodların E-Devlet’ten veya Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün sitesinden alınabileceğini; TC kimlik numarası ve cep telefonu bilgileri ile SMS olarak iletilebileceğini de sözlerine ekledi. Yeni adres sistemi, özellikler TC kimlik numarası ve açık adresini herhangi bir kişi ya da kuruluşa vermek istemeyenler için güvenli bir sistem olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Menü