Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Türkiye, e-ticaret kullanıcı oranında ikinci oldu

Türkiye, internet üzerinden ürün veya hizmet satın alan internet kullanıcı oranı açısından dünyada ikinci sırada yer aldı.
e-ticaret

İngiltere merkezli küresel sosyal medya ajansı We Are Social ve Hootsuit ortaklığı ile gerçekleştirilen Ekim 2021 Digital World araştırmasına göre, Türkiye, e-ticaret üzerinden gerçekleştirilen ürün ve hizmet alımında Tayland’ın ardından ikinci sırada yer aldı.

Türkiye dev ülkeleri geride bıraktı

Araştırma sonucuna göre, Türkiye, Çin ve Amerika gibi e-ticaretin amiral gemileri olarak nitelendirilen ülkeleri geride bıraktı. 16-64 yaş grubundaki internet kullanıcılarına önceki hafta internetten mal veya hizmet satın alıp almadıkları sorusu yöneltilen araştırmada, Tayland yüzde 69,2 ile birinci olurken, Türkiye ise yüzde 65,1 ile Güney Kore ile beraber ikinci sırayı paylaştı. “E-ticaretin amiral gemisi” olarak görülen Çin’de bu oran yüzde 64 olarak açıklanırken, İngiltere yüzde 63,3, ABD’de ise yüzde 56,9’da kaldı.

“Türkiye 2022’de dünyada net bir lider olacak”

Para iadeli alışveriş sitesi Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, Türkiye’nin 2020 yılında online ürün ve hizmet alımlarında 22. sırada olduğunu belirterek, “2020’de Endonezya, İngiltere ve Tayland ilk 3 sırayı paylaşırken, Türkiye 22’nci sırada dünya ortalamasının bile altındaydı. Temmuz 2021’de Türkiye ilk kez dünya ortalamasını geçti; Yüzde 44,5 ile 12. sırada yer aldı. Türkiye, e-ticarete yeni katılımın en yoğun olduğu ülke. Bu ivme devam ederse, 2022’de Türkiye dünyada net bir lider olacak.” dedi.

Kayral, araştırmanın Türkiye’de 16-64 yaş grubuna mensup 55,5 milyon kişiyi kapsadığının altını çizerek, ”Önceki yıllarda, katılımcılara geçen ay çevrimiçi alışveriş yapıp yapmadıkları soruldu. Bu yıl soru, önceki hafta internetten alışveriş yapılıp yapılmadığı şeklinde değiştirildi. Son hafta alışveriş yapanların oranına bakıldığında yüzde 65,1’lik oranla 36,1 milyon kişinin alışveriş yaptığını görüyoruz. Türkiye’de internetten alışveriş yapanların sayısı ve alışveriş sıklığı günden güne artış gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara