Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Turkcell Pasaj, Turkcell’in gücü ile büyüyor!

Turkcell Dijital Kanallar Direktörü Gülçin Alıcı Gökçe, dev markanın pazaryeri Turkcell Pasaj’ı WORLDEF Magazine’e anlattı.
Turkcell Pasaj
Turkcell Dijital Kanallar Direktörü Gülçin Alıcı Gökçe

Turkcell Dijital Kanallar Direktörü Gülçin Alıcı Gökçe, dev markanın pazaryeri Turkcell Pasaj’ı WORLDEF Magazine’e anlattı. Gökçe, “Pasaj; Turkcell’in kaliteli ve güvenilir duruşunu sahiplenebilecek yüzlerce seçilmiş iş ortağı ve teknoloji ürünleri kategorisindeki binlerce ürünü ile müşteri deneyimini önceliğine alan Türkiye’nin ilk pazaryeri.” dedi. Ayrıca, “Pasaj, Turkcell markasını arkasına alan, onun yıllar içinde müşterilerinde oluşturduğu güven; bilinirlik ve kalite algılarını devam ettirerek pazarda yerini alan yepyeni bir marka. Bu güveni korumak için de satıcılarını özenle ve hatta referans ile seçen; yarattığı ekosistemde müşterilerinde “Ben Pasaj’da asla sorun yaşamam!” cümlesini kurdurtmayı hedefleyen bir marka.” sözlerini vurguladı.

Gülçin Alıcı Gökçe, profesyonel iş hayatına Siemens Business Services’ta “süreç analisti” olarak başladı. Ardından Yurtiçi Kargo’da bilişim teknolojileri alanında çalıştı. 2005 yılında Turkcell ailesine katıldı. Şirketin satış ve pazarlama fonksiyonlarında dijital dönüşüm, perakende yönetimi, ticari pazarlama, müşteri deneyimi ve iş geliştirme alanlarında birçok organizasyona liderlik etti.

“Aktif ve sadık bir kullanıcısı olduğum e-ticaret dünyasının iş dinamikleri ile 2019 yılında üstlendiğim Dijital Kanallar Direktörlüğü rolü ile tanıştım.” diyen Gökçe, “Turkcell’in müşterilerine temas eden tüm dijital platformlarının yönetimi bu yapının sorumluluğunda. turkcell.com.tr altında devam eden e-ticaret fonksiyonlarımızın ‘Turkcell Pasaj’ ile bir pazaryerine dönüşmesi yolculuğunu da geçtiğimiz yıl ekip arkadaşlarım ile birlikte gerçekleştirdik.” ifadelerini kullandı.

“Turkcell muhteşem bir okul”

Gökçe, Turkcell’deki serüveni hakkında da bilgiler paylaştı: “Turkcell yolculuğum 2005 yılında pazarlama fonksiyonu altında devam eden CRM projelerini yönetmek üzere başladı. Turkcell iş hayatındaki, sektördeki ve teknolojideki birçok yeniliği tecrübe ederek öğrenebileceğiniz muhteşem bir okul. Benim öğrenme iştahım ile şirketimin sunduğu imkanlar kesişince de bu serüven bugüne kadar geldi. Pazarlamanın ardından 3 yıl Turkcell Global Bilgi’de Çağrı Merkezi Müşteri Deneyimi ve Süreç Yönetim Müdürü olarak çalıştım. Ardından bireysel satış fonksiyonunda Satış Geliştirme, Perakende Yönetimi Müdürlükleri ve Ticari Pazarlama Direktörlüğü görevlerini üstlendim. Son 2 yıldır da Dijital Kanallar Direktörü olarak çalışmaktayım.”

Turkcell’in e-ticaret yapısı

Gökçe, Turkcell’in e-ticaret operasyonları yapılanması hakkında da bilgiler vererek, “E-ticaret; sağlam bir altyapı, düzgün işleyen süreç ve operasyonların yanında doğru veriler ile hızlı karar alıp hareket edebilen iş organizasyonları ile mümkün. Tabi tüm yetkinliklerinizi mükemmel bir müşteri deneyimi yaratacak şekilde kurgulamanız ve sunmanız da şart!” ifadelerini kullandı.

Gökçe, şöyle devam etti; “Dolayısıyla normalde birçok farklı fonksiyon altında bulunan bu yetkinlikleri biz bir startup mantığında, bir arada, aynı masanın etrafında konumlayarak yönetiyoruz. Ticari operasyonlardan sorumlu ekibimiz ürün süreçleri / satıcı anlaşmaları ve marka iş birlikleri gibi ticari süreçlerin yanı sıra site içinde gerekli olan tüm içerikleri ve görselleri hazırlayıp kampanya, indirim ve teklif iletişimi yapıyor. Trafik ve Büyüme’den sorumlu ekibimiz, sitenin ve uygulamanın tüm analitik altyapısını kurgulayarak, en doğru kararı vermemizi sağlayacak data ve analizleri sunuyor.

Maksimum ziyaret ve dönüşüm oranlarına ulaşmamızı sağlayacak tüm performans pazarlaması ve site içi optimizasyon faaliyetlerini yönetiyor. Dijital deneyim ekibimiz, birinci sınıf müşteri deneyimini yaratacak satış ve satış sonrası müşteri yolculuğunu tasarlıyor. Teknoloji ekiplerimiz ise, en başta bahsettiğim sağlam altyapı ve fonksiyonel e-ticaret platformlarını bizler için yaratıyor. Bunların yanında organizasyon içerisindeki birçok destek fonksiyonunun katılımı ile resim tamamlanıyor. Bahsettiğim çekirdek kadromuz 76 kişi, etrafında ise destek halkalarımız mevcut.”

Turkcell Pasaj fikri nasıl doğdu?

Turkcell Pasaj

Turkcell Dijital Kanallar Direktörü Gökçe, dev markanın online pazaryeri Turkcell Pasaj’ı da anlattı. “Turkcell, Türkiye’nin lider dijital operatörü. Güçlü bir altyapısı, 35 milyonun üzerinde müşterisi, müşteri bazının neredeyse yüzde 85’ine penetre etmiş dijital kanalları ve her şeyden önemlisi de kaliteli ve güvenilir bir marka algısı var.” diyen Gökçe, şu bilgileri paylaştı;

“Baktığınızda hem ziyaretçiler hem de atfedilen marka değerleri, e-ticaret dünyasında aranan, sahip olmanız durumunda rahatlıkla farklılaşabileceğiniz değer önermeleridir. Biz tüm bu güçlü kaslarımızı yenilikçi bakış açımızla Turkcell müşterisi olan ya da olmayan tüm e-ticaret kullanıcılarına sunabileceğimiz bir platform haline getirelim istedik. Turkcell Pasaj böyle doğdu. Pasaj; Turkcell’in kaliteli ve güvenilir duruşunu sahiplenebilecek yüzlerce seçilmiş iş ortağı ve teknoloji ürünleri kategorisindeki binlerce ürünü ile müşteri deneyimini önceliğine alan Türkiye’nin ilk pazaryeri diyebilirim.”

Lansmandan sonra işlem hacmi 3 kat arttı

Gülçin Alıcı Gökçe’nin paylaştığı bilgilere göre, Turkcell Pasaj, lansmanın hemen ardından ilk çeyreğinde işlem hacmini 3 katına kadar arttırdı. Birinci yaşına yaklaşırken, hız kesmeden büyümeye devam ediyor. Gökçe, “Yatırımlarımızı, site/uygulama alt yapısı geliştirme, deneyim süreçleri ve müşterilerimizin ihtiyaçlarına cevap verecek her türlü talep doğrultusunda çeşitlendiriyoruz.” diyor.

Pasaj, Turkcell markasını arkasına alan, onun yıllar içinde müşterilerinde oluşturduğu güven; bilinirlik ve kalite algılarını devam ettirerek pazarda yerini alan yepyeni bir marka. Bu güveni korumak için de satıcılarını özenle ve hatta referans ile seçen; yarattığı ekosistemde müşterilerinde “Ben Pasaj’da asla sorun yaşamam!” cümlesini kurdurtmayı hedefleyen bir marka.

Gökçe, Turkcell Pasaj ile ilgili bazı istatistikler de aktardı: “Telefondan süpürgeye, hobi ürünlerinden bilgisayara kadar binlerce ürünün uygun fiyat seçenekleriyle sunulduğu platformumuzun cirosu, geçen senenin aynı tarih aralığındaki 6 aylık dönemine kıyasla 3 katından fazla artış gösterirken, aynı dönemde trafiğimizde yüzde 55, ilk kez alışveriş yapan kullanıcı sayımızda ise yüzde 50’lik artış gözlemledik. Tüm operatör müşterilerinin yararlanabildiği platformumuzda en çok satılan ürünlerin başında cep telefonu, aksesuar, televizyon, müzik ürünleri, bilgisayar, tablet ile ev-yaşam ürünleri yer aldı.”

Turkcell Pasaj’ı diğer pazaryerlerinden ayıran özellikler

Gökçe, Turkcell Pasaj’ı diğer pazaryerlerinden ayrıdan özellikleri de anlattı. “Pandemi sonrası tüketici alışveriş trendlerindeki değişim ile birlikte pazaryerlerinin sayısında da ciddi bir artış gözlemliyoruz. Bu artışla birlikte aynı ürünün satıldığı pek çok yerden ayrışmak, ilk günden bu yana işimizin en kritik parçası.” ifadelerini kullanan Gökçe, şöyle devam etti: “Turkcell Pasaj’ı diğerlerinden ayrıştıracak unsurları belirledik ve dünyamızı bunun üzerine inşa ettik. Öncelikle güvenilir satıcı bizim için çok önemli. Satıcılarımızın hepsinin arkasında Turkcell güvencesi ve sattıkları ürünlerde Turkcell garantisi mevcut. Pazarda bilinen, referansları güçlü olan, kaliteli ve rekabetçi fiyatlara sahip ürünleri satan ve belirlediğimiz pek çok kriteri geçen satıcılarla iş birliklerimize devam ediyoruz.”

Turkcell Dijital Kanallar Direktörü, “Bir diğer önemli nokta, teslimat noktalarımız. Omni-channel stratejilerimiz kapsamında bin 350 Turkcell mağazamızı etkin bir şekilde kullanıp, müşterilerimizin siparişlerini isterlerse bu noktalardan almalarını sağlıyoruz. Alternatif ödeme yöntemlerimiz bir diğer önemli ayrışma noktamız. Bugün kredi kartınızla taksitle ya da debit kartınızla peşin alışveriş yapabilirken, Turkcell’li iseniz, tarifenize ek kontratlı ödeme opsiyonlarından faydalanabilir; Turkcell’li değilseniz de hemen istediğiniz tarifeye geçip, peşin fiyatlarda indirimler alabilirsiniz. Kullandığımız yapay zeka teknolojileri ile kişiye özel teklifler, avantajlar ve fırsatlar sunmaya da devam ediyoruz.” sözlerini kaydetti.

“Pazaryerleri sektör bazlı çeşitlenecek ve çözüm önermeleri derinleşecek”

Turkcell Pasaj

Turkcell Dijital Kanallar Direktörü Gülçin Alıcı Gökçe, “Türkiye’deki online pazaryerlerinin oligopol bir yapısı var. Bu açıdan bakıldığında e-ticarette pazaryeri modelinin geleceğini nasıl görüyorsunuz?” sorusuna ise şu cevabı verdi;

“Oligopoly, dünyada pek çok ülkede, özellikle de Amazon’un var olduğu pazarlarda gördüğümüz bir yapı. Ancak pandemi ile birlikte dijital alışverişin toplam ekonomi içerisindeki payı da müthiş bir ivme ile artıyor. Belki önümüzdeki 10 yıl içerisinde göreceğimiz dönüşüm 1-2 yıl içerisinde gerçekleşti. Hal böyle iken e-ticaret müşterisinin profili de beklentileri de çeşitlendi. Önümüzdeki dönemde her ihtiyaca uygun standart çözümler, her tüketici profilinin beklentisini karşılayamayacaktır diye düşünüyorum. Pazaryerleri sektör bazlı çeşitlenecek ve çözüm önermeleri derinleşecektir. Özellikle servis sektöründe, deneyim satışında, niş ürün gruplarında odaklı müşterilerin ihtiyacını karşılayacak pazaryerleri ile bu ticaret modelinin zenginleşeceğine inanıyorum.”

“E-ticaretin en büyük gücü sahip olduğunuz veriler”

Dijital kanallar profesyoneli Gökçe, e-ticaret için olmazsa olmaz başlıkları da şöyle anlattı; “Geleneksel perakende ile de kıyaslayarak söyleyebilirim ki; e-ticaretin en büyük gücü sahip olduğunuz veriler; fark yaratacak yönetim modeli ise bu verileri cesaretle ve hızlıca değere dönüştürecek yenilikçi ve yaratıcı bakış açınız. Büyük veriden çıkarımlar yapmak; hipotezlerinizi süratle test etmek, kazanan sonuçları yaygınlaştırmak, olmadı ise hızlıca rotayı çevirebilmek gerekiyor bu dünyada. Bunun için de sizinle birlikte hayal kurabilen ve hayallerinizin peşinden cesaretle koşabilen çevik takım arkadaşlarınız olmalıdır.”

Deneyimli isim, e-ticaret yapmak isteyen firmalara da şu önerilerde bulundu; “Kendilerine şu iki soruyu sormalılar bence: Hedef kitlem kim? Ve neden beni tercih etsin yani rekabette farklılaşan -eşsiz- değer önermem nedir? Herkesin yaptığını herkesin yaptığı gibi yapmaya devam ederek pazarda bir yer edinmeniz ve daha da önemlisi o yerde tutunmanız imkansız.”

“E-ticaret dünyasında sürekli öğrenme ve gelişme lüks değil, gereklilik”

“Bu soruların cevapları süreç boyunca sizin kılavuzunuz, kuzey yıldızınız olmalı.” diyen Gökçe, şu ifadeleri kullandı; “Süreçten bahsedecek olursak kullandığınız altyapı ve teknolojinizin sağlam olması elzem. Çok iyi tasarlanmış bir web sitesi ve uygulamanız olmalı. Ürünlerin bulunurluğu, fiyat ve kalitesi, gönderim süresi (hızlı kargo) ve gönderim şartları (kutusu, içine konulacak notlar vs.)  çok kritik. Satış süreci kadar satış sonrasındaki deneyim de önemli. Müşterileriniz için iade/iptal süreçlerinde ya da ihtiyaç durduğu her anda ulaşılabilir olmak, ihtiyaçlarıyla her koşulda ilgilenmek gene olmazsa olmazlardandır. E-ticaret dünyasında sürekli öğrenme ve sürekli gelişme lüks değil bir gereklilik. İşletmeler daha iyi, daha hızlı, daha farklı ne yapabileceklerine kafa yormalı; trendleri takip etmeli; müşteri ihtiyaçlarına dair içgörüleri doğru okumalı ve geleceğe dönük planlar yapmalılar.”

Gülçin Alıcı Gökçe, WORLDEF bünyesindeki Ecom Leaders Club’ın misyonuna vurgu yaparak, sözlerini şöyle tamamladı; “Sektörümüzde oluşturacağımız network ve bu kapsamdaki bilgi paylaşımı çok değerli. Birbirimizden öğreneceğimiz çok şey var. Bunun yanında bu sektörde nitelikli insan kaynağının oluşumu için de sağlıklı bir öğrenme ve gelişim platformu yaratacağımızı düşünüyorum.”

Gülçin Alıcı Gökçe kimdir?

Turkcell Pasaj

Gülçin Alıcı Gökçe, 1980 yılında Denizli’de doğdu. İlkokul ve lise eğitimini 3 farklı ilde ve 6 farklı okulda tamamladı. Ardından Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans eğitimini Galatasaray Üniversitesi’nin MBA programında tamamladı. Ulusal ve uluslararası şirketlerde satış, pazarlama ve bilgi teknolojileri alanında 20 yıla yakın bir iş tecrübesi olan Gülçin Alıcı Gökçe, halen “Turkcell Dijital Kanallar Direktörü” olarak görev yapıyor. Farklı sivil toplum kuruluşlarında iş hayatının ilk yıllarındaki kadın profesyonellere ve yöneticilere mentorluk yapıyor. Evli olan Gökçe, sporun her dalını, seyahatin her türünü ve edebiyatı seviyor. Son dönemlerde nörobilim ile ilgileniyor.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
Sitede Ara