Tüketiciyi mağdur eden e-ticaret sitelerine yaptırımlar 12 Mart’ta başlıyor

“Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu” 12 Mart’ta yürürlüğe girecek. Buna göre, güvenilmeyen ve standartlara uygun olmayan ürünler satan e-ticaret sitelerine erişim engeli getirilebilecek; 500 bin liraya varan cezalar uygulanabilecek.
22 Şubat 2021

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
22 Şubat 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Kanun, e-ticaret sitelerine yaptırımlar içeriyor.

“Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu”, e-ticaret sitelerine yaptırımlar içeriyor. Kanun, internet başta olmak üzere uzaktan erişim araçları üzerinden satılan ürünlerde tüketicinin mağduriyetine son vermeyi amaçlıyor.

Buna göre, e-ticaret kapsamına alınarak güvenilmeyen ve standartlara uygun olmayan ürünlerin satışına aracılık eden internet, radyo ve televizyon firmalarına çeşitli yaptırımlar uygulanacak. Tüketiciyi mağdur eden e-ticaret sitelerine erişim engeli getirilebilecek. Güvensiz ürün satanlara 50 bin ila 500 bin lira arasında para cezası verilebilecek.

Ticaret Bakanlığı, e-ticaret sitelerinden mağdur olan online tüketiciyi korumak için harekete geçti. Buna göre, bakanlık, internetten ya da uzaktan erişim araçları üzerinden satılan ürünlerde tüketicinin mağduriyetine son vermeyi amaçlıyor. 12 Mart’ta yürürlüğe girecek olan “Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu”, e-ticaret kapsamına alınarak güvenilmeyen ve standartlara uygun olmayan ürünlerin satışına aracılık eden internet, radyo ve televizyon firmalarına çeşitli yaptırımlar içeriyor.

Bakan Pekcan: Ürünlerin piyasa gözetimi ve denetimine ilişkin iki yönetmelik yürürlüğe girecek

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, uygunsuz ve güvensiz ürün satan internet, radyo ve televizyon firmalarına müeyyide uygulanacağını açıkladı. Pekcan, ürünlerin uzaktan iletişim araçlarıyla piyasaya arz ve bulundurma koşulları, bu ürünlerin piyasa gözetimi ve denetimine ilişkin iki yönetmeliğin yürürlüğe gireceğini kaydetti.

Bakan, “Ürünlerin Uygunluğu ve Piyasa Gözetimi, Denetimine Dair Yönetmelik ve “Uzaktan İletişim Araçları Yoluyla Piyasaya Arz Edilen Ürünlerin piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği’nin Temmuz 2021 tarihinde yürürlüğe girmesinin planlandığını ifade etti. Ayrıca, “Elektronik Ticaretin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Merkezi Destek Sistemi” vasıtası ile satışı uzaktan iletişim araçlarıyla gerçekleştirilen ürünlerin piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetlerine başlanacağını vurguladı.

E-ticaret sitelerine uygulanacak yaptırımlar

“Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu” kapsamında online alışveriş sitelerine bazı yaptırımlar uygulanacak. Tüketicilerin güvensiz üründen kaynaklı mağduriyetini gidermesi amaçlanan kanuna göre;

  • E-ticaret sitelerinde ürün güvenliği denetimleri yapılacak.
  • Güvensiz ürün satışı yapan e-ticaret siteleri ya da internet sayfalarına erişim engellenecek
  • Ürünün asli sorumlusuna ulaşmak için “izlenebilirlik” mekanizması kurulacak.
  • Tedarik zincirinde tüketicinin eline ulaşana kadar geçen süreçte bir ürünü satan kişi, ürünü kimden aldığının ve kime sattığının kaydını tutacak.
  • Güvensiz ürünlerin tüketiciden geri çağrılması zorunlu olacak.
  • Güvensiz ürünün sebep olduğu ölüm ve yaralanmalar veya başka bir ürüne verdiği zararlara karşı imalatçı veya ithalatçı, zarar görene karşı tazminatla sorumlu olacak.
  • Güvensiz ürünlere karşı kamuoyu etkin bir biçimde bilgilendirilecek.
  • Güvensiz ürün satana 50 bin ile 500 bin lira arasında para cezası verilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü