Paylaş

Telefondan milyarlarca dolar harcıyoruz

Telefon
Mobil ticaret hacminin 2024 yılında 620,97 milyar dolar olması bekleniyor. Bu rakam, tüm e-ticaret alıcılarının yaklaşık olarak yüzde 42,9’ unun telefon ve diğer mobil cihazlar ile yapılacağını gösteriyor.
Takip Et

Rakamlar, mobil cihazlar üzerinden alışveriş yapma davranışının arttığını ortaya koyuyor. Bu durumda e-ticaret firmalarının ve markaların, web sitelerinin mobil üzerinden kullanım süreçlerini ve mobil cihazlar üzerinden alışveriş deneyimini iyileştirmeleri ve kredi kartı ödemeleri yüzünden olan satın alma iptallerini engellemek adına ödeme süreçlerini iyileştirmeleri gerekiyor. 

Mobil e-ticaret nedir? 

Mobil ticaret, bir mobil cihazdan çevrimiçi bir işlemi tamamlama eylemidir. 

Mobil e-ticaret, online alışveriş sürecinin mobil cihazlar üzerinden gerçekleştirilmesini ifade ediyor. Mobil e-ticaret e-ticaretin bir diğer yüzüdür. Her tür online alışverişin akıllı telefonlarla, tabletlerle yapılıyor olması mobil e-ticaretin çeşitleridir.  

Bugün mobil e-ticaret kullanım örnekleri, mobil e-ticareti satın almak, sosyal ticaret, mobil bankacılık, mobil ödeme, mobil bilet kullanımı, uygulama içi satın alma, pazaryerleri uygulamaları olarak 7 başlıkta sıralanıyor. 

Mobil e-ticaret istatistikleri 

İstatistikler mobil e-ticaretin 2022 yılındaki önemini ve seviyesini gösteriyor ve gelecekte nasıl olacağına dair fikir veriyor. 

ABD’ de yetişkinlerin %77’ si kendi akıllı telefonuna sahip, %53’ ü ise kendi tabletine sahip. Bu rakamlar potansiyel olarak mobil e-ticaret kullanıcılarını gösteriyor. 

ABD’ de internet kullanıcılarının yaklaşık 3’ te 1’ inin 2021’ in her haftasında mobil cihazlar üzerinden satın almalar gerçekleştirdi. 

2022’nin ikinci çeyreğinde web trafiğinin yüzde 58,99’ u mobil cihazlardan geldi. 

Covid-19 pandemisinin zirve yaptığı dönemde Amerikalıların yüzde 51’ i akıllı telefonlarına en az bir tane alışveriş uygulaması indirdi. 

Mobil cihaz kullanıcılarının yüzde 21’ i gün içinde perakende alışveriş uygulamalarına çok defa giriş yaptı, mobil cihaz kullanıcılarının yüzde 35’ i de aynı uygulamalara bir hafta içerisinde çok defa giriş yaptı. 

Amerikalıların yüzde 49’ u alışveriş uygulamalarını kullanırken fiyatları karşılaştırıyorlar.  

Mobil e-ticaretin avantajları  

Mobil e-ticaret ile birçok fayda ortaya çıkıyor ve diğer cihazların kullanımına göre mobil cihazlar ile müşterilerinize sorunsuz bir deneyim sunabilirsiniz. 

 • Kolaylık 

Amerikalıların günde toplam 344 defa telefonlarını kontrol ettikleri ya da her 4 dakikada bir telefonlarına baktıkları biliniyor. Bu durum gösteriyor ki kullanıcıları, e-ticaret web sitelerine, uygulamalarına satın almak için yönlendirmek çok kolay olabilir. 

 • Müşteri memnuniyeti 

Eğer müşterilerin memnuniyetinin nasıl sağlandığını merak ediyorsanız, e-ticaret devi Amazon’un ‘Amazon Efekt’ olarak bilinen sürtünmesiz alışveriş deneyimine bakabilirsiniz. Küçük işletmeler için Amazon’un kargo hızı veya seviyeleri ile rekabet etmek mümkün olmayabilir, ancak kullanıcıların Amazon’da ki mobil alışveriş deneyimlerinin nasıl olduğu yol gösterici olabilir.

Amazon kullanıcılarının üzerinden hızlı ve kolay sipariş edebilmeleri ve bu durumun müşterilerin istedikleri gibi sipariş verebildikleri hissine sahip olmalarını sağlayabiliyor. 

 • Müşteri deneyimini geliştirme 

Müşterileriniz ile onların en iyi deneyimi yaşadıkları yerlerde buluşabilirsiniz. Bu durumda yüksek müşteri tutunumu elde edebilirsiniz, çünkü müşterilerinizin var olan alışveriş alışkanlıklarını değiştirmek kolay olmayacaktır. 

 • Daha fazla ödeme seçenekleri 

Kredi kartı ve banka kartları ile birlikte artık tüketiciler diğer ödeme servislerini örneğin; Apple Pay, Samsung Pay, Google Pay, Amazon Pay, PayPal gibi tercih ediyor. Bunlar gibi ödeme seçenekleri, tüketicilerin mobil cihazlar üzerinden satın almalarını kolaylaştırıyor. 

Mobil e-ticaretin zorlukları 

Mobil e-ticaretin sağladığı faydalar ve artıların yanı sıra mobil e-ticaret kendi zorluklarına sahiptir.  

 • Optimizasyonu sürdürme 

Teknolojiler, işletmelere ve tüketicilere en iyi deneyimi sunmak için sürekli gelişiyor. Aynı şekilde mobil e-ticarette sürekli gelişiyor. Bu gelişen teknolojilere ve altyapılara uyum sağlayabilmek ve optimize etmek için web sitenizi ve uygulamanızı devamlı olarak geliştirmelisiniz. 

 • Uzun yüklenme süreleri 

Web site sayfalarına mobil cihazlardan tüketicilerin giriş yapıp yapmamasında ki en önemli etki web site sayfalarının açılma süreleri oluyor. ToolTester’ ın 4 milyon web sitesi üzerinde yaptığı analize göre, bilgisayar cihazları üzerinden web site sayfasının yüklenme süresi yaklaşık olarak 2,5 saniye. Ancak mobil cihazlar üzerinden bu rakam 8,6 saniyelere çıkıyor. Eğer müşteriler siteye hızlıca giriş yapamazsa, satın alma yapmadan siteden çıkabilirler. 

 • Rekabet 

Mobil cihazlarda fiyat karşılaştırma uygulamaları ortaya çıktıkça, mobil alışveriş esnasında fiyatları karşılaştırmak çok daha kolaylaşacak. Bunun üstesinden gelmek için dikkati bu noktaya vermek önemli olmaktadır. Bir e-ticaret şirketi olarak mobil e-ticaret sürecinde müşterinize en iyi müşteri deneyimini ve ürün seçeneklerini sunuyor olabilirsiniz. Bundan sonra ki aşamada fiyat farklılıklarınızı ortaya koyabilirsiniz. Rekabetçi fiyatlar, kargo seçenekleri ve indirimler ile pazarda rekabetçi olabilir ve ilgiyi üzerinize çekebilirsiniz. 

Mobil e-ticaretin trendleri 

Mobil uygulamaların yükselişi 

Pandemi süreci ile yükselişe geçen e-ticarette mobil uygulamalar da kendi alışveriş deneyimlerini yarattılar. Uygulamalar genelde hızlı büyür ve mobil kullanım için özel olarak tasarlanır. 2018’ den beri mobil cihazlarda, mobil uygulama kullanımı tarayıcı kullanımına göre daha fazla olmakta. Uygulamalar mobil kullanımda daha sorunsuz mobil deneyimini sunmak üzere tasarlanıyor.

Bir uygulamayı yüklemek ve kullanmak, mobil web siteyi kullanmaktan daha hızlı oluyor. Mobil uygulama içerisinde ürünü bulmak daha kolay gerçekleşiyor ve alışverişi tamamlama sürecinin tamamı uygulamanın içinde yapılabiliyor. 

Tek tıkla ödeme 

Tek tıkla ödeme yeni trend. Web sitesinde ya da mobil uygulamada ister bilgisayardan ister mobil cihazdan alışveriş yaparken bir defa isim, e-posta, adres, kargo adresi, tercih edilen ödeme metodu gibi sipariş tamamlama ile ilgili gerekli tüm bilgileri kaydettikten sonra bir sonraki alışverişinizde tek bir tuşla yeni siparişinizi oluşturabiliyor ve ödeme de dahil olmak üzere süreci tamamlayabiliyorsunuz.

Bu hızlılık alışveriş sürecini çok hızlı bir şekilde bitirmeyi sağlıyor. Bu kolay ödeme biçimi satın almayı kolaylaştırıyor ve tüketicilerin mağazanızda harcama yapma olasılığını artıyor. 

Sosyal ticaret 

Sosyal ticaret, ürünlerin sosyal medya platformları üzerinden satılmasıdır. Sosyal ticaretin yapılabildiği platformlar Instagram, Facebook, TikTok, Pinterest, Snapchat ve son zamanlarda Twitter’ da gerçekleştirilebiliyor. Sosyal medya profilleri üzerinde online mağaza ve kataloglar oluşturulabilir ve ürünleri tanıtmak kolaylaşabilir. Müşteriler sosyal medya uygulamalarından ayrılmadan satın alma yapabilirler.  

Chatbotlar 

Chatbotlar genelde web sitelerinde müşteri hizmetlerini geliştirmek ve müşteri deneyimini iyileştirmek için kullanılıyor olsa da mobil cihazlar üzerinde de alışveriş asistanları kullanılmaya başlandı. E-ticarette chatbotlar mobil cihazlar ile web site üzerinden alışveriş yapmayı kolaylaştırıyor.  

Bunun yanı sıra sosyal ticaret stratejisini güçlendirmek için Facebook, Instagram gibi sosyal medya platformlarında chatbotlar kullanılabilir. 

Kişiselleştirilmiş tavsiyeler 

Online mağazalarda satışı artırmanın önemli bir yolu kişiselleştirmelerdir. Tüketicilerin yüzde 80’i kişiselleştirilmiş deneyimler sunan bir işletmeden satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu bildiriyor ve yüzde 90’ı kişiselleştirmenin kendileri için oldukça çekici olduğunu söylüyor. 

Bu, özellikle mobil e-ticaretle ilgili olarak müşterilerinize kişiselleştirilmiş öneriler sunmanın çok önemli olduğu anlamına gelir. Bir müşteri telefonundan alışveriş yapıyorsa, kataloğunuzun tamamına göz atma olasılığı daha düşüktür. Daha fazla ürün seçeneği bulmayı kolaylaştırmanız gerekir. 

Ayrıca, bir müşterinin satın alma geçmişine dayalı olarak önerileri kişiselleştirmelisiniz. Müşterinin bir şeyi bitmişse, tekrar ‘Satın Al’ bölümünden veya müşterinizin geçmişte satın aldığı ürünlerle iyi gidecek önerilerde bulunabilirsiniz.  

Mobil e-ticaret satışlarınızı artırmanın 5 yolu 

 • Web sitenizi mobil kullanıma optimize etmek 
 • Ödeme adımını kısa tutmak 
 • Kendi mobil uygulamanızı ya da PWA denilen ileri web uygulamasını çıkarmak 
 • Çok kanallı müşteri deneyimini inşa etmek
 • Sosyal ticarete ve chatbotlarına odaklanmak 

Bu 5 adımı takip ettiğinizde müşterilerin geri gelmesini sağlayacak bir mobil e-ticaret deneyimi sunabilirsiniz. 

Özetle, mobil e-ticaret geçici bir trend değil, e-ticaretin sadece büyüyecek önemli bir parçası. Mobil ticaretin faydaları arasında daha da geniş bir müşteri kitlesine ulaşmak, çok kanallı ve son derece uygun bir alışveriş deneyimi sağlamak ve ödeme seçeneklerinin tüm müşteriler için hızlı ve sorunsuz olmasını sağlamak yer alıyor. 

İşletmenizi akıllı telefonunuzdan yönetebilir ve müşterilerin akıllı telefonlarından tek seferde alışveriş yapmasını kolaylaştırabilirsiniz. 

 

Paylaş
Mukaddes Oduncular
Mukaddes Oduncular
İçerik Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara