Target piyasa değeri 100 milyar dolara yaklaştı

Target hisseleri, geçen yıla göre yüzde 63 arttı. Şirketin şu an piyasa değeri 94,58 milyar dolar oldu.
20 Şubat 2021

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
20 Şubat 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Target hisseleri, geçen yıla göre yüzde 63 arttı.

Amerikalı perakende şirketi Target, yaklaşık 1 yıl önce kendi spor kıyafetleri ve spor ekipmanlarını piyasaya sürdü. İki ay sonra ortaya çıkan salgın, garajları spor salonuna çevirdi.

Target’ın stil ve markalar sorumlusu Jill Sando, “Bu konuyla ilgili müşterilerimizi takip ediyoruz. Yeni çıkardığımız ürünler sadece spor kıyafetleri değil, müşterilerimizin en sevdiği iş kıyafetleri haline geldi.” dedi. Markanın spor sütyenleri, el ağırlıkları ve yoga matlarını içeren bir ürün serisi olan “All in Motion”, satışlarda 1 milyar dolara ulaştı. Target, 2020 mali yılında 1 milyar dolar veya daha fazla satış yapan şirketlerden biri durumuna geldi.

Target son 5 yıldır farklılaşıyor

Şirket, son 5 yılda kendisini rakiplerinden farklılaştırmaya ve kâr marjını artırmaya çalıştı. Bunun için giyim, ev ürünleri ve diğer kategorilerinde 30’dan fazla özel markalı markayı piyasaya sürdü. Bu markalardan dördü geçen yıl 2 milyar dolar veya daha fazla satış yaptı. Bu markalar şöyle sıralanıyor; çocuk giyim markası “Cat&Jack”, yiyecek ve içecek zinciri “Good&Gather”, kişisel bakım ve ev malzemeleri markası “Up&Up” ve ev dekorasyonu markası “Threshold”.

Bu markaların büyümesi, şirketin stratejisinin doğru olduğunu kanıtladı. Bunun haricinde üçüncü taraf araştırmalara dayalı olarak yılın ilk üç mali çeyreğinde 6 milyar dolarlık pazar payı kazanmasını sağladı. Giyim satışları, üçüncü mali çeyrekte bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 10 arttı. Target hisseleri, geçen yıla göre yüzde 63 arttı. Şirketin şu an piyasa değeri 94,58 milyar dolar.

Target’ın kaldırımdan teslim ve Shipt tarafından eve teslim gibi hizmetlerini piyasaya sunması hisse senetlerinin yükselmesinde büyük rol oynadı. Şirket hedef fiyatını 225 dolara çıkardı ve bu, şu anda işlem gördüğü fiyattan yüzde 16 daha fazla. Şirket önümüzdeki aylarda, müşteriler Covid aşıları yaptırdıkça ve alışveriş merkezlerine tekrar döndüğünde bu müşteri sadakatinin devam edip etmeyeceğini merak ediyor.

Şirket büyümeye devam edecek

SW Retail Advisors’ın kurucusu ve perakende danışmanı Stacey Widlitz, Target’ın başarılı ürünlerini piyasaya çıkarma ve rakiplerinin zayıflıklarını yakalama konusunda tecrübeli olduğunu söyledi. Örnek olarak, Lululemon’un popülaritesi, All in Motion’ın antrenman eşofmanlarını piyasaya çıkarmasından sonra azaldı.

Target, All in Motion ile kadınlar, erkekler ve çocuklar için ürünler sunuyor. Şirket, daha geniş bir müşteri kitlesine sahip. Bunun haricinde şirketin pazarlama fotoğrafları, rakiplerinden göre çok daha farklı. Sando, spor kıyafetlerinin ve aksesuarlarının çoğunun 30 dolardan daha ucuz olduğunu söyledi. Rakipler tarafından satılan benzer ürünlerden ortalama olarak yaklaşık yüzde 75 daha ucuz olduğunu da ekledi.

Sando, şirketin üst düzey spor ve giyim markalarının satışlarını geride bırakabileceğinden emin olduğunu söyledi. Şık ve kaliteli, daha geniş bir müşteri kitlesi ve daha düşük fiyatlarla özel ürünler geliştirme formülüne sadık kalacağını söyledi. Citigroup analisti Paul Lejuez, salgından kurtulmanın hızlı veya yavaş olmasına bakılmaksızın, Target’ın büyümeye devam edebileceğini söyledi. Yakın tarihli bir araştırmada, büyük kutu perakendecisinin kapıları temel bir perakendeci olarak açık tutabildiğinde bir avantaj elde ettiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü