Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Suudi Arabistan merkezli Tamara, 110 milyon değerinde yeni yatırım aldı

Checkout.com, Suudi Arabistan merkezli Tamara şirketi için yapılan 110 milyon dolarlık finansman turuna liderlik etti.
Tamara

Seri A yatırım turunda elde edilen gelirler, Tamara’nın Körfez pazarlarına açılması için kullanılacak. Şirketin bir sonraki adımı ise, Orta Doğu piyasasını domine etmek olacak. Hem Suudi Arabistan, hem de Birleşik Arap Emirlikleri’nde faaliyet gösteren Tamara, bu yılın başında 6 milyon dolar değerinde çekirdek sermayesi almıştı.

Tamara CEO’su ve kurucu ortağı Abdulmajeed Alsukhan, pandemi nedeniyle online alışveriş ve dijital ödemelerin tüketiciler tarafından benimsendiğini ifade etti. Alsukhan, günümüz dünyasında kapsayıcı ve farklı ödeme seçeneklerine eskisinden daha fazla ihtiyacın olduğunu vurguladı.

Tamara’nın “şimdi al, sonra öde” modeli

Riyad merkezli Tamara, kurulduğundan beri her ay artan işlem hacmi ve kullanıcı tabanıyla hızla büyümeye devam ediyor. Şirket, müşterilerine online alışverişlerini 30 gün sonra ya da taksitle ödeme fırsatı sunuyor. Bu, “şimdi al, sonra öde” modeli olarak da biliniyor.

“Şimdi al, sonra öde” sektörünün 2025 yılına kadar küresel bazda 680 milyar dolar işlem hacmine ulaşması bekleniyor. Bu, neredeyse yüzde 400 büyüme anlamına geliyor. Tamara gibi şirketler, kendi müşterilerine daha sonra ödeme yapma esnekliği sunan satıcılardan komisyon alarak para kazanıyor.

Checkout, değerini 15 milyar dolara çıkardı

Checkout.com, bu yılın başlarında yapılan, Tiger Global Management liderliğindeki 450 milyon dolarlık yatırım turundan sonra Avrupa’nın en değerli start-up’larından biri haline geldi. Checkout.com başkan yardımcısı Sebastian Reis, Tamara’ya yaptıkları yatırım sayesinde ekiplerinin vizyonunun genişleyeceğini ifade etti. Reis, Tamara’nın perakendeciler ve tüketiciler için büyük rahatlık sağlayacağını vurguladı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!