Cenk Çiğdemli: Sürdürülebilirlik ve iklim krizi devletler kadar şirketlerin de odağında

Sürdürülebilirlik, e-ticaret markalarının en çok dikkat etmesi gereken faktörlerden biri. “E-ticarette sürdürülebilirlik” kavramı popülaritesini her geçen gün artırmaya devam ederken, TOBB E-ticaret meclis üyesi, Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucu CEO’su Cenk Çiğdemli, konu hakkındaki görüşlerini Worldef.net ile paylaştı.
sürdürülebilirlik

E-ticarette sürdürülebilirlik bilinci, günümüzün en önemli trendlerinden biri haline geldi. Tüketicilerin sürdürülebilirlik ile ilgili talepleri son dönemde hızla artıyor. Bu artan talebe yanıt vermek isteyen markalar, çevre dostu yaklaşımlar gibi konular üzerinde uzun süredir detaylı çalışmalar gerçekleştiriyor.

E-ticarette çevre ve sürdürülebilirlik bilinci hakkındaki görüşlerini Worldef.net ile paylaşan TOBB E-ticaret meclis üyesi, Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucu CEO’su Cenk Çiğdemli, gelinen noktada sürdürülebilirlik ve iklim krizinin devletler kadar şirketlerin de odağında olduğu görüşünde.

“E-ticaret dahil her sektör elini taşın altına koymak zorunda”

sürdürülebilirlik
TOBB E-ticaret meclis üyesi, Ticimax E-ticaret Sistemleri Kurucu CEO’su Cenk Çiğdemli

Sürdürülebilirliğin bugünün en önemli konularından biri olduğunu söyleyen Cenk Çiğdemli, “İklim krizi devletler kadar şirketlerin de odağında artık. Hem global şirketler hem de Türk sanayi devleri özellikle son iki yıldır karbon emisyonu azaltımı, su ayak izi ve sürdürülebilirlik hedeflerini içeren raporlar yayınlıyorlar. Dünyanın ortak hedefi iklim krizine karşı mücadele etmek.” dedi.  

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında Glasgow’da 197 ülkenin Glasgow İklim Paktı’na imza attığını hatırlatan Çiğdemli, Glasgow’da, küresel sıcaklık artışının hangi seviyede sınırlandırılacağı, fosil yakıtlar, iklim krizinden en kötü etkilenen ülkelerin kayıp ve hasarlarının tazmini gibi konuların tartışmaların odak noktası olduğunu belirtti.

“Glasgow İklim Paktı sonucuna göre, 130 trilyon doları kontrol eden yaklaşık 450 finans kuruluşu, yenilenebilir enerji gibi temiz teknolojileri ve fosil yakıt endüstrileri dışındaki doğrudan finansmanı desteklemeyi taahhüt ettiler.” diyen Çiğdemli, Türkiye’nin 2053 yılına kadar net sıfır karbon olma hedefini açıkladığının altını çizerek, e-ticaret dahil her sektörün elini taşın altına koymak zorunda olduğunu ifade etti.

“Tüketiciler sürdürülebilirlik konusunda daha duyarlı hale geldi”

Global iklim kuruluşu Climate Action Tracker’ın yayınladığı rapordan çeşitli örnekler veren Cenk Çiğdemli, “Dünya yüzyılın sonunda kadar 2.4 derecelik sıcaklık artışıyla karşı karşıya kalacak. Bu, dünyamız ve yaşam için çok kritik bir artış. Bu artışı yavaşlatmak için sürdürülebilir üretim, üretim ve tüketimde su ayak izinin azaltılması, karbon emisyon azaltımı, geri dönüşüm ve fosil yakıtların yerine yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek ilk başta yapılması gerekenler arasında yer alıyor.” diye konuştu.

Birçok tekstil markasının artık etiketlerine ‘geri dönüştürülebilir’ ibaresi koyduğuna dikkat çeken Ticimax Kurucu CEO’su, tüketicilerin e-ticarette sürdürülebilirlik konusunda artık daha duyarlı bir hale geldiğini söyleyerek şöyle devam etti;

“Duyarlı hale gelmek bir tercih değil aslında bir zorunluluk. Zira tek bir kot pantolonun üretimi için bile 10 bin litre su harcanıyor. Ya da bir otomobilin her 1 dolarlık parçasının üretimi için 80 litre, bir fincan kahve için 140 litre, bir kilo peynir için 5 bin litre, bir dilim ekmek için 40 litre su harcanıyor.

Nasıl? Örneğin kahveden örnek verelim, bir fincan kahvenin içindeki kahve çekirdeklerinin ekilip biçilmesi, yetiştirilmesi, harmanı, toplanması, nakliyesi ve fabrikada işlenip önümüze gelene kadar yaklaşık 140 litre su harcanıyor. Mesela bazı akıllı ülkeler kendi su kaynaklarını korumak için, çok su harcayan gıda ve endüstriyel ürünleri kendisi üretmiyor artık, ithal ediyorlar. Buna ‘sanal su ticareti’ deniyor literatürde. Her aldığımızın, her ürettiğimizin dünyaya yükünü de düşünmek zorunda olduğumuz bir çağdayız.”

“E-ticareti tüm bu dönüşüm sürecinden uzak düşünemeyiz”

Gelecek dönem hakkında da değerlendirmelerde bulunan Çiğdemli, üretim ve tüketimle direkt bağlantılı olan e-ticaretin tüm bu dönüşüm sürecinden uzak düşünülemeyeceğini söyledi. Çiğdemli, yakında üreticilerin etiketlerde su ayak izini, geri dönüştürülür malzemeden üretilip üretilmediği, bağlı oldukları sürdürülebilir üretim ilkeleri gibi detayları da yazmak zorunda olacaklarını, çevreye son derece duyarlı olan Z kuşağın zaten bunu talep edeceğini düşündüğünü belirtti.

Z kuşağı tüketicilerinin dünyaya yükü daha az olan ürünleri satın almak istediğinin altını çizen Cenk Çiğdemli, Pek çok sektörün bu dönüşümden etkileneceğini vurgulayarak; “Öte yandan kargo ve kurye sektörü de bu dönüşümden etkilenecek. E-ticarette elektrikli araçlarla teslimat yapan firmalar bir sıfır öne geçecek. Şimdi tekstilde susuz üretim teknolojilerinden bahsetmeye başladık. Bu tür teknolojiler hem sektörleri hem de e-ticareti dönüştürecek.” sözlerini kaydetti.

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
Sitede Ara