Spor giyim markası Lululemon, e-ticaret satışlarını ikiye katladı

Kanada merkezli bir spor giyim markası Lululemon, 2020 yılında e-ticaret satışlarını ikiye katladı.
2 Nisan 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
2 Nisan 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
spor giyim

Covid-19 salgını ile beraber fiziksel mağazaların kapatılması sebebiyle Lululemon’un satışları 4. çeyrekte yüzde 28 oranında düştü. Buna rağmen, 2020 yılı spor giyim markası için başarılı geçti.

Spor giyim markasının online satışları yüzde 92 arttı

Şirketten yapılan açıklamaya göre, net gelir yüzde 11 artışla 4.4 milyar dolara yükseldi. Şirket gelirleri ise 4. çeyrekte yüzde 24 artarak 1,7 milyar dolara ulaştı. Covid-19 salgını nedeniyle birçok müşteri alışverişlerini e-ticaret kanallarından yaptı. Spor giyimde ünlü marka Lululemon, online satışlarının da yüzde 92 oranında arttığı belirtildi. Şirket, 2020’nin son çeyreğinde kadın ürünlerinin yüzde 19, erkek ürünlerinin ise yüzde 17 oranında arttığını açıkladı. Kuzey Amerika bölgesinde gelir yüzde 21, uluslararası satışlarda ise yüzde 47 arttı.

Lululemon, e-ticaret pazarında büyümeyi hedefliyor. Bu hedefe ek olarak, 2021 yılında daha fazla yatırım yapmayı planlıyor. Kanada merkezli spor giyim markası, yaklaşan ayakkabı lansmanı ile müşterilerine yeni ürünler sunacak.

Lululemon, Mirror’la beraber uluslararası büyümeyi hedefliyor

Geçtiğimiz yaz aylarında Lululemon’ın Mirror’ı satın alması şirket bazında beklentileri fazlasıyla aştı. Mirror, Lululemon’a satılmadan önce 170 milyon dolar gelir elde etmişti.

Lululemon CEO’su Calvin McDonald, bu rakamın önümüzdeki yıl yüzde 50 – 65 oranında artmasını beklediğini ifade etti. Lululemon, Mirror’da sunabileceği ekipmanların sayısını üç katına çıkarmak için iki prodüksiyon stüdyosu daha envanterine ekledi. Spor giyim markası, evde egzersiz teknolojisini uluslararası olarak genişletmeyi hedefliyor.

Perakendecinin evde fitness markası için uyguladığı alışveriş stratejisinin, Kuzey Amerika’daki 200 Mirror mağazasının kapatılması ile daha da geliştirmesi bekleniyor. Perakendecinin, tüm yatırımlar için 335 milyon ila 345 milyar dolar değerinde sermaye harcaması gerekiyor.

Dijital yatırımlar öne çıkıyor

Son dönemlerde yapılan diğer yatırımlar da dijital dünyaya yönelik yatırımlar olarak öne çıkıyor. McDonald, online mağazaları fiziksel mağazalara benzetmek ve şirket bazında diğer iyileştirmeler yapmak için ciddi bir şekilde çalıştıklarını belirtti. McDonald, 2020 yılına dair olan planlarını Covid-19 salgını nedeniyle uygulayamadıklarını da ekledi.

Lululemon, kaldırımdan teslim, sanal bekleme listeleri ve alışveriş için randevu hizmetlerini kullanmaya devam edecek. McDonald, kendi bölgelerinde olan rekabetçi markalar konusunda endişeli değil. Bir çok marka, kadın giyim ürünlerine odaklandı. McDonald, Lululemon’un spor giyim ürünlerinin yanı sıra, önemli bir ürün yelpazesine sahip olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed