Sosyal medyada e-ticaret yapan KOBİ ve şirketlere kötü haber!

Türkiye’de temsilci atamayan sosyal medya ağlarına iki aşamada para cezası uygulandı. Üçüncü aşamada reklam yasağı gelecek. Bu yasak, e-ticaret yapan KOBİ’leri olumsuz etkileyecek. Yasa, temmuz ayında meclisten geçmişti. Sosyal ağlar, şimdilik geri adım atmıyor!
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
4 Aralık 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
4 Aralık 2020
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Bu yasak, e-ticaret yapan KOBİ’leri olumsuz etkileyecek.

Sosyal medya yasası çerçevesinde sosyal medya şirketlerine bir süre tanınarak, temsilci atanmaları istenmişti. Facebook, Twitter, Youtube, Tiktok ve Instagram resmi temsilci atamadı. Bunun üzerine kasım ayında bu sosyal platformlara 30’ar milyon lira ceza kesildi. Buna rağmen platformlar temsilci atamadı. Tanınan süre içinde temsilci atanmazsa para cezaları uygulanacak. Ayrıca, Türkiye’deki vergi mükelleflerinin bu ağlara reklam vermeleri yasaklanacak. Bu mükellefler arasında e-ticaret yapan KOBİ’ler de bulunuyor.

KOBİ’ler, sosyal medya ağlarında e-ticaret yapıyor

KOBİ’ler, sosyal medya platformları aracılığı ile yurt içi ve yurt dışı pazarlarda kendilerini tanıtma ve ürünlerini satma fırsatı buluyor. Uzmanlar, vergi mükelleflerine sosyal medya platformlarında reklam yasağının KOBİ’leri olumsuz etkileyeceğini vurguluyor. Pandemide zor günler yaşayan KOBİ’ler, daha da zor günler yaşayabilir. E-ticaret uzmanları, bu kararın uzlaşmacı bir yaklaşımla çözümlenmesi gerektiğini ifade ediyor.

Türkiye’de sosyal medya platformlarının kullanımı ile ilgili bazı istatistikler şunlar;

  • Türkiye’de 7 milyon gencin sosyal medya hesabı var.
  • 54 milyon kişi mobil cihazlarından bu ağlara bağlanıyor.
  • Türk insanı günlük 2 saat 52 dakika sosyal medyada zaman geçiriyor.
  • Sosyal medya kullanıcılarının yaş aralığı 20 ila 30 yaş.
  • KOBİ’lerin yüzde 55’i Facebook üzerinden e-ticaret yapıyor.
  • 1.7 milyon KOBİ’nin üretimleri bu sayede dünyada 135 milyon insan tarafından izleniyor.
  • 209 bin kişi dolaylı olarak buradan istihdama dahil oluyor.

Üçüncü aşamada reklam yasağı uygulanacak

Düzenlemeye göre, sosyal ağ platformlarına ilk etapta 10 milyon lira idari para cezası uygulandı. İkinci aşamada temsilci atanmazsa bu kez 30 milyon lira ceza verildi. Yürürlüğe giren yasadaki takvime göre kademeli cezalar uygulanıyor. Kanunda iş birliği başladığında da idari para cezasının uygulanacağı görülüyor. Sosyal medya düzenlemesinde kullanıcıları etkileyecek ilk ceza reklam yasağı getiren 3. aşama olacak. Yasadaki yükümlülükleri yerine getirmeyen ağlara reklam yasağı uygulanacak. İkinci kez verilen idari para cezası tebliğinden itibaren 30 gün içinde yükümlülük yerine getirilmediği takdirde sosyal ağ sağlayıcısına reklam verilmesi yasaklanacak. Cezanın bir sonraki aşaması ise sosyal ağ sağlayıcısına bant genişliğinin yüzde 50 daraltılması olacak.

Jak Eskinazi: Sosyal medya, e-ticaret satışını artıran bir güç

Öte yandan, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, yeni pazarlara açılmak isteyen işletmelerin büyüme anahtarının “dijitalleşme” olduğunu belirterek, “Dünya e-ticaret üzerine kuruluyor. Bunu pandemi döneminde daha net gördük. Koronavirus, dünyayı online bir pazar haline getirdi. Bu dönemde dijitale yatırım yapmayan şirketler kaybetti.” dedi.

Eskinazi, “Dünyanın en hızlı büyüyen sektörü e-ticarette son dönemde yüzde 100’lere varan büyümeler yaşandı. E-ticaret pazarı şu an 4 trilyon dolara ulaştı. E-ticaret ile ekonominin belkemiği KOBİ’ler hızla büyüyebilir. KOBİ’lerin e-ticarete geçişiyle e-ihracat da gelişecektir.” diye konuştu. Dünyada e-ticaret pazarının 2022’de 6,5 trilyon dolara ulaşması beklendiğini vurgulayan Eskinazi, şu ifadeleri kullandı; “Bu fırsatı kesinlikle değerlendirmeliyiz. Özellikle e-ticarette sosyal ağların kullanılması, satış kanallarının oluşturulmasıyla artık s-ticareti yani sosyal ticareti konuşuyoruz. Sosyal medya, e-ticaret satışını artıran bir güç olarak önümüzdeki yıllarda da büyümeye devam edecek. Mevcut dünya koşullarına uygun içerikleri kullanmalı, tüketicileri marka hikayemize dahil etmeliyiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Menü