Sosyal medya platformları e-ticaret satışlarına yön veriyor!

Sosyal medya platformları, e-ticaret satışlarına yön vermeye devam ediyor. Her geçen gün daha fazla tüketici alışveriş yapmak, kupon ve promosyon kodu aramak, iade, nakliye sorunları gibi pek çok konuda bilgi almak için sosyal medyayı kullanıyor.
sosyal medya

Sosyal medya platformları, e-ticaret satışlarındaki etkisini artırıyor. Pandemi ile beraber değişen tüketim alışkanlıkları sosyal medya kanallarını ön plana çıkarırken, e-ticaret markaları, müşteri deneyimini artırmak adına sosyal ticaret uygulamalarına yönelik çalışmalarını yoğunlaştırıyor.

Sosyal ticaret nedir?

Sosyal ticaret, sosyal medya ve e-ticaretin entegrasyonu sonucunda ortaya çıkan bir kavram. Sosyal medya platformları marka bilinirliğini artırmanın yanında satışları artırma noktasında da markalara pek çok fırsat sunuyor. Günümüzde markaların büyük bir kısmı, web sitelerindeki ve sosyal medya hesaplarındaki içeriği, ürünlerini daha fazla tüketici ile buluşturarak satışlarını artırmak için kullanıyor.

Başlangıcında; kullanıcılarının fotoğraf, video ve durum güncellemelerini paylaşmalarına olanak tanıyan sosyal platformlar, e-ticaret satışlarının pandemi sonrası dönemde gösterdiği artışla beraber bu noktada da oldukça etkin bir rol oynamaya başladı.  

Sosyal medya, e-ticaret markalarının tüketicilere karşı daha açık ve özgün olmalarını sağlıyor

Markaların ürünlerinin en iyi kısımlarını sergilemelerini mümkün hale getiren sosyal ticaret, e-ticaret girişimlerinin tüketicilere karşı daha açık ve özgün olmalarını sağlıyor. Bu platformlar üzerinden alışveriş yapan tüketiciler, markalar ile doğrudan iletişime geçerek daha sağlıklı bir alışveriş deneyimi yaşıyor.

Sosyal ticarette tüketicilere sunulan olanaklar, müşteri deneyimini artırmasının yanında, daha güvenli bir alışveriş deneyimini de beraberinde getiriyor. Yakın dönemde yapılan bir araştırmaya göre, tüketicilerin yüzde 64’ü daha kaliteli bir alışveriş süreci yaşayabilmek adına markaların kendileri ile iletişime geçmesini istiyor.  

Sosyal platformlar, tüketicilerin satın alma şeklini büyük ölçüde değiştirdi

Tüm bunların yanında sosyal kanalları e-ticaret alışverişlerinde bu kadar popüler kılan en önemli noktalardan biri de tüketicilerin satın alma şekillerinde yaşattığı değişim. Pandemi ile beraber tüketicilerin bu platformlar üzerinde geçirdikleri vakitte yaşanan artış, tüketim alışkanlıklarının da bu doğrultuda değişmesine yol açtı.

İnfluencerlar ’ın tüketiciler üzerindeki etkisinde yaşanan yükselişte, satışların artmasındaki bir diğer önemli nokta. Geçmiş dönemde sadece kişisel paylaşımlar noktasında kullanılan sosyal platformların iş odaklı kullanımı günümüzde zirve noktasına ulaştı. Sosyal kanalların sunduğu alışveriş basitliği ve kolay ödeme deneyimi ise tüketicileri bu kanallara çekmeye devam ediyor.

Sosyal medya, küçük işletmelerin ürünlerini daha geniş kitlelere pazarlamasını kolaylaştırıyor 

Global ölçekli markaların pazarlama stratejilerinde çok önemli bir yer tutan sosyal ticaret, küçük işletmelerin ürünlerini daha geniş kitlelere pazarlamasını da kolaylaştırıyor. Diğer pazarlama kanallarına göre maliyeti düşük olan ve kişiselleştirilebilmesi daha kolay olan sosyal medya pazarlaması sayesinde, markaların ulaşabileceği kitlelerin sayısı da büyük ölçüde artıyor.

Gelişen teknoloji ve internet kavramının günümüzde yaşadığı evrim ile beraber Z kuşağını hedefleme noktasında da çok büyük fırsatlar ortaya çıkaran sosyal kanalların, geleceğin e-ticaretini yönlendiren en önemli pazarlama stratejileri arasında yer alacağı öngörülüyor.

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara