Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Sosyal e-ticaret küresel çapta gelişiyor

Covid-19 salgını, küresel çapta dijital dönüşüm yaşanmasına sebep oldu. Bu dönüşümden yararlanan sektörlerden biri olan e-ticaret, 2020 yılından bu yana birçok kazanım elde etti. Bu süre zarfında sosyal e-ticaret de küresel çapta benimsendi. Peki, sosyal ticareti nasıl ifade edebiliriz?
sosyal e-ticaret

Sosyal e-ticaret; Facebook, Instagram, TikTok gibi sosyal medya araçları kullanılarak yapılan alışverişlere verilen isimdir. Sosyal medya platformları, her yıl e-ticaret pazarına daha da yakınlaşıyor. E-ticaret şirketlerinin sosyal e-ticaret bütçelerini giderek artırıyor. Yapılan araştırmalara göre, ürün keşfini daha da geliştirmek için e-ticaret şirketleri sosyal medya platformlarına yatırım yapmaya devam edecek.

Facebook, Instagram ve Pinterest, ABD’de sosyal e-ticaret alanında zirveyi paylaştı. Güney Afrika’da da Facebook ve Instagram bu pazarı domine etti. Güney Afrika’daki internet kullanıcılarının yüzde 57’si online alışveriş yaptı. Ancak, her geçen gün büyüyen TikTok platformu ve YouTube da sosyal e-ticaret yarışında geride kalmayacak gibi gözüküyor.

Sosyal e-ticaret pazarındaki devleri önümüzdeki yıllarda ne bekliyor?

Facebook; kendi mağazaları, Instagram checkout ve Facebook Marketplace ile sosyal e-ticaret alanında zirveye yükseldi. Bu özelliklerden faydalanan markalar, satışları artırma yolunda önemli bir yol kaydetti. Facebook’un en iyi ve en ilgi çeken reklamları müşterilere sunacak bir teknolojisi var. TikTok’un da son zamanlardaki büyümesi göz önünde bulundurulursa, buradan Facebook’a yeni bir rakip olacağı anlamı çıkartılabilir. Koleksiyon ve dinamik reklamlar, promosyonlar ve showcase’ler küçük ve orta ölçekli işletmelerin takipçilerini organik bir şekilde artırmalarını sağlıyor.

Ses temelli sosyal ağ Clubhouse, dünya genelinde çok konuşuldu. Clubhouse, nisan ayının başlarında, kullanıcıların favori içerik üreticilerine para göndermelerini sağlayan doğrudan ödeme yöntemi için test sürecini başlatmıştı. Dev platformlar, kullanıcı deneyimini daha iyi bir seviyeye getirmek için yatırımlar yapmaya devam ediyor.

Snapchat da “Screenshop” adlı moda tavsiye uygulamasını platformuna entegre ederek sosyal e-ticaret pazarına dahil oldu. Yeni entegrasyon, kullanıcıların yükledikleri fotoğraflara göre kıyafet önerisi yapacak ve bu ürünlerin alışverişini daha kolay hale getirecek. Snapchat, artırılmış gerçeklik (AR) ile tanınıyor, bu yüzden platformun başarılı bir performans çizmesi bekleniyor.

Yükselişte olan bir başka trend ise, canlı alışveriş. Canlı alışveriş eskiden sadece TV kanallarında vardı ve bu TV kanalları çok rağbet görüyordu. Dünya çapındaki birçok pazarda TV üzerinden yapılan alışverişler hala çok talep görüyor. Fakat dijital platformlarda harcanan zamanın artması ile TV üzerinden yapılan alışverişler yerini “canlı e-ticaret alışverişleri” ne bıraktı.

Facebook ve Instagram, en popüler canlı alışveriş platformları olarak ön plana çıkıyor. Facebook, perakendecilerin canlı alışveriş yoluyla ürün satmalarını sağlıyor. Bu özellik, Facebook’un kendi mağazası ile daha bütün bir hale geliyor. Instagram da kullanıcılarına benzer bir deneyim sunuyor. Bu eğilimlerin, önümüzdeki yıllarda nasıl şekilleneceği ise merak konusu!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler