Sınır Ötesi E-Ticaret Markalarının Yoğun Sipariş Taleplerini Yönetmesinin 4 Yolu

Sınır ötesi e-ticaret markaları bu yoğun sezonda her zamankinden daha yüksek satış beklentisi içinde oluyor. Ancak yoğun sipariş taleplerini yönetmek için bazı stratejiler uygulamak gerekiyor.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
7 Aralık 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
7 Aralık 2020
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Sınır ötesi e-ticaret markaları bu yoğun sezonda her zamankinden daha yüksek satış beklentisi içinde oluyor.

Küresel Covid-19 salgını ile birlikte e-ticaret, e-ihracat ya da sınır ötesi e-ticaret işletmelerinde büyük bir talep artışı ortaya çıktı. Özellikle giyim markaları bu yıl rekor kıran bir büyüme kaydetti. Bu da e-ticaret operasyonlarında yoğunluğa yol açtı. Sınır ötesi e-ticaret markalarının artan talepleri yönetmesinin 4 yolu var!

Müşterilerin pandemi nedeniyle alışveriş davranışlarının değişmesi ve online mağazalara yönelmeleri, sınır ötesi e-ticaret markaları için satışların artması anlamına geliyor. Bu sebeple e-ticaret siteleri, online müşterilere mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için sitelerini sürekli optimize ediyor. Talep ve beklentilerin yoğun olduğu sezonlarda optimizasyon işlemlere daha da artıyor. Sınır ötesi e-ticaret markalarının bu benzeri görülmemiş talepleri yönetmesinin bazı yolları var!

Sınır Ötesi E-Ticaret ve Omnichannel

Covid-19 pandemisinin başlaması ve müteakip olarak periyodik kısıtlamaların yapılması sebebiyle perakendeciler, çok kanallı süreçlerin faydasını gördü. Omnichannel’e ayak uyduran markalar, kısıtlamalar olsa da ve hatta müşteriler alışveriş davranışlarını değiştirse de başarılı oldu. Omnichannel müşterilerinin yaklaşık yüzde 90’ına sahip olan şirketler ve markalar için omnichannel pandemiden önce de önemliydi.

Markalar, online ve offline satın alma fırsatları sağlamanın yanı sıra satın alma ve talep toplama söz konusu olduğunda esnektir. Böylece alışveriş yapan kişiler deneyimlerini yönetirken kendilerini rahat hisseder. Markalar müşterilerine satın almalarını kolaylaştırmak için çeşitli teslimat seçenekleri sunuyor. Standart veya ekspres teslimat, mağazadan ve kaldırımdan teslimat, tıkla ve topla gibi çeşitli seçenekler bulunuyor.

M-Ticaret

M-ticaret ya da mobil cihazlardan alışveriş, 2020 yılında 2,91 trilyon dolara ulaşacak. 2019 yılında dünya nüfusunun yüzde 67’si bir telefona sahipti. Online alışveriş yapanların oranında yüzde 79’luk bir büyüme öngörülüyor. Akıllı telefonlar yaygınlaştıkça tüketicilerin alışveriş davranışları da değişiyor. Alışveriş yapanlar artık sipariş için online olmadan önce mağazada alışveriş yapıyor veya tam tersi oluyor. Bu sebeple alışveriş yapanlara en iyi mobil ticaret deneyimi sağlamak zorunludur.

Mobil ortamda sorunsuz bir alışveriş deneyimi sunan markalar, tıklamaları en aza indiriyor. Ayrıca; otomatik doldurulan adres formları sunuyorlar. Adres arama seçenekleri de mobil tüketici için kullanışlı bir deneyim sağlıyor. Alışveriş yapanların depolanan verilerle daha hızlı ödeme yapmasına olanak tanıyan Apple Pay, Google Pay ve PayPal Express gibi hızlı ödeme seçenekleri de mobil tüketiciler için önemli kolaylıkları sağlıyor.

İade yöntemleri

Yoğun alışveriş sezonunda ve özellikle pandemi sırasında tüketiciler güven içinde alışveriş yapabilmek ister. Online alışveriş yapanlar satın aldıkları şeyleri deneyemez. Bunun için aynı ürünün iki bedeni gibi birden fazla ürünü satın alma eğilimindedir. Bu alışveriş davranışı değişikliklerine uyum sağlayarak alışveriş yapanların satın almalarda kendilerini rahat hissetmelerini sağlamak gerekir. Bu sebeple istenmeyen ürünlerin kolayca iade edilmesi için gerekli imkanlar sağlanmalıdır.

Alışveriş yapanlar, ürünün yanlış beden veya bekledikleri gibi olmaması gibi sebeplerle satın aldıkları ürünleri iade etmek için yeterli zamana sahip olmak ister. Ancak uygun fotoğraf ve ürün açıklamaları müşterilerin bu beklentilerini karşılamak için yeterli olabilir.

Sezon öncesi satın almaya teşvik

Yoğun sezon geleneksel olarak indirim günlerinden yaklaşık 1 hafta önce başlar ve yıl sonuna kadar devam eder. Bununla birlikte bu dönemde tedarik zinciri, lojistik ve web sitesi altyapısında da yoğunluk olur. Artan siparişleri karşılayabilmek için müşterileri indirim günleri öncesi alışverişe teşvik eden kampanyalara düzenlenebilir.

Erken satışları teşvik için özellikle ürünleri fiziksel olarak görüntüleyemeyen müşteriler için markalar, iade ve iade politikalarını açık ve kolay erişilebilir yaparak riskleri ortadan kaldırabilir. Bu, müşterileri, gerektiğinde malları iade edebileceklerini bilerek satın almaya teşvik eder. Tüketicilerin yüzde 91’i, ücretsiz teslimat ve iade seçeneği sunan bir markadan ürün satın almaya meyillidir. Ücretsiz iade ve değişim imkanı verilmesi, müşterilerin yüzde 62’sinde dönüşümleri artırmaktadır.

Sonuç olarak;

İndirim günlerinde veya taleplerin arttığı dönemler, sınır ötesi e-ticaret markalarının yararlanabileceği kazançlı bir zamandır; ancak web sitesinden iadelere ve aradaki tüm temas noktalarına kadar müşterilere en iyi alışveriş deneyimini sağlamak için sürecin tüm yönlerinin sorunsuz bir şekilde sunulması gerekir.

Sınır ötesi e-ticaret markaları için dönüşümleri artırmak için; çok kanallı seçenekleri uygulamak, birden fazla iade yöntemi sağlamak ve daha uzun iade süreleri belirlemek, en iyi alışveriş deneyimini sağlamak ve bu nedenle bu belirsiz zamanlarda alışverişte kendilerini rahat hissetmesine yardımcı önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Menü