Shopify, ödeme sistemini Facebook’a entegre etti

E-ticaret devi Shopify, Facebook ile yeni bir ortaklık yaptı. Buna göre Facebook ve Instagram mağazalarında “Shopify Payments” ödeme sistemi kullanılabilecek.
20 Şubat 2021

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
20 Şubat 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Shopify, Facebook ile yeni bir ortaklık yaptı.

Shopify, çeşitli online perakendeciler için ödeme, pazarlama, nakliye ve müşteri iletişim araçları gibi bir dizi hizmet paketi sunuyor. Facebook ile yapılan yeni anlaşma, e-ticaret şirketi kullanıcılarının Facebook ve Instagram mağazalarında alışveriş yaparken “Shopify Payments” ödeme sistemi aracılığı ile ödemelerine olanak tanıyacak. Şirket, kendi platformu dışında ilk kez kullanıma sunulacak. Bu anlaşma e-ticaret platformunun ödeme teknolojisi için önemli bir gelişme olarak görülüyor.

E-ticaret, hem Instagram hem de Facebook için bir sonraki büyük aşama. Ancak her iki platform için de farklı amaçlar için düzenlenebilir. Facebook, pandeminin hızlandırdığı online satışlar ile platformun genişlemesinde önemli bir rol oynayabilir. Instagram’da, uygulama içinde çok fazla ürün keşfi var. Bu şekilde göz atmadan satın almak daha kolay hale getiriliyor. Ayrıca, alışveriş daha çok alışkanlık haline geliyor ve insanların uygulamayı kullanma şeklini değiştiriyor. Shop Pay ayrıca,  müşterilerine ekstra güvence düzeyi sağlayan sipariş takibini de sağlıyor.

Shopify entegrasyonu, Facebook ve Instagram’da pazarlama yüzde 36 büyüdü

Şirket, Shop Pay’in önce Instagram kullanıcıları tarafından kullanılabileceğini; sonraki haftalarda Facebook’ta kullanıma sunulacağını açıkladı. Bu anlaşmadan önce de Facebook, Shopify satıcıları için en popüler satış ve pazarlama kanallarından biriydi. Shopify’ın kanal entegrasyonu aracılığıyla Facebook ve Instagram’da pazarlama, aylık aktif kullanıcılarda yüzde 36 büyüme gördü ve bu eğilim yükselmeye devam ediyor.

Shop Pay’ın ödeme seçeneği; Allbirds, Kith, Beyond Yoga, Kylie Cosmetics, Jonathan Adler, Loeffler Randall, Blueland gibi birçok marka tarafından kullanılıyor. Şu an 40 milyondan fazla müşteri, satın alma işlemlerini tamamlamak için düzenli olarak Shop Pay kullanıyor.

Shop Pay, 2020 yılı boyunca alıcıların 137 milyon siparişi tamamlamasına yardımcı oldu. Yıl sonunda Shop Pay, 2017’deki lansmanından bu yana kümülatif brüt hacmi bakımından yaklaşık 20 milyar dolarlık gelir elde etti. Şirketin “karbon dengeleme” özelliği sayesinde 75 bin ton karbon temizlendi. Şirket, kendi platformunun yüzde 70 daha hızlı olduğunu ve dönüşüm oranının tipik bir ödemeden 1,72 kat daha yüksek olduğunu iddia ediyor.

“Facebook ile çalışmaya devam edeceğiz”

Uygulama Instagram’da kullanıma sunulduğunda, müşteriler, e-ticaret şirketinin satıcılarının etiketli ürünlerini bulabilecek. Ardından bunları uygulama içi alışveriş sepetine ekleyebilecek. Ödeme sırasında kredi kartı, banka kartı ve PayPal arasından tercih ettikleri ödeme seçeneği olarak Shop Pay’i de seçebilirler. Müşteri, telefonuna bir onay kodu alacak, ardından Instagram’dan ayrılmadan siparişi tamamlamak için kodu girecek. Facebook için de benzer bir yöntem düşünülüyor. Bu siparişler, Shop uygulaması aracılığıyla da izlenebilecek.

Shop’un genel müdürü Carl Rivera, “İnsanlar sosyal platformları sadece bağlantı için değil, ticaret için de benimsiyor. Shop Pay’i kullanabilir hale getirmek, daha fazla müşterinin ve satıcının internetteki en hızlı ve en iyi ödemeyi kullanabileceği anlamına geliyor. Ve daha fazlası da var; sosyal satışı çok daha iyi hale getirmek ve bu platformlara Shopify hizmeti ve ürünleri getirmek için Facebook ile çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Facebook, Shopify için önemli bir gelir kaynağı

Shopify, Facebook’un alışveriş platformlarına entegre edilen ilk üçüncü taraf ödeme seçeneklerinden biri değil. Bunu daha önce PayPal yapmıştı. Facebook’un satıcıları kendi uygulamaları dahilinde satış yapmaya ve işlem yapmaya teşvik eden kendi mağazalar platformunu ne kadar yoğun bir şekilde zorladığı biliniyor. Shopify da bu fırsatı kaçırmadı.

Şimdi Facebook, Shopify için daha da önemli bir gelir kaynağı. Analistler, Apple’ın gizlilik değişiklikleri nin Facebook’un reklamcılık pazarını etkileyeceği konusunda hem fikir. Bu da Facebook için milyarlarca dolar kaybı anlamına geliyor. Ancak Shopify gibi üçüncü bir tarafla çalışmak, şirketin yeni bir gelir akışı sağlamasına olanak tanıyor. Ancak e-ticaret devi, finansal düzenlemesini Facebook ile tartışmayı reddetti.

Shopify, e-ticaret işini genişletmek amacıyla kendisini Facebook’la sınırlamıyor. Geçtiğimiz sonbaharda TikTok ile sosyal ticaret konusunda ortaklık kurarak, satışların pazarlama reklamlarını doğrudan video platformunda yayınlamalarına olanak tanıdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü