Şervan Adar Avşar: Kusursuz teslimat deneyimi için sürecin tüm adımlarının iyi yönetilmesi gerekiyor

Tüketicilerin günlük ihtiyaçlarına yönelik alışverişlerinde e-ticaret platformlarını kullanımı artıyor. Artan bu talep teslimat beklentilerinde de değişim yaşanmasına yol açıyor. Bu noktada kusursuz bir teslimat deneyimi için neler yapılması gerekiyor?
teslimat
A101 Kapıda Genel Müdürü Şervan Adar Avşar

Worldef.net’e değerlendirmelerde bulunan A101 Kapıda Genel Müdürü Şervan Adar Avşar, siparişin verilme anından müşteriye ulaştığı ana kadar geçen sürecin tüm adımlarının iyi yönetilmesi gerektiğini söyledi.

“Müşteriler siparişlerinin eksiksiz, hasarsız ve ekranda gördüğü şekilde gelmesini istiyor”

Teslimat denildiğinde genelde bir siparişin depodan çıkarak müşteriye ulaştığı sürecin akıllara geldiğini belirten Avşar, “Fakat kusursuz bir teslimat sadece bu süreci iyi yöneterek mümkün olmuyor. Siparişin verilme anından müşteriye ulaştığı ana kadar geçen sürecin tüm adımlarının iyi yönetilmesi gerekiyor.” dedi.

Müşteri beklentilerinde yaşanan değişime de değinen Avşar, “Müşteriler aldıkları ürünlerin bir yandan hızlı teslim edilmesini beklerken bir yandan da siparişlerinin zamanında ulaştırılmasını bekliyor. Hem söz verilen zamanda siparişini teslim almak istiyor hem de verilen bu zaman sözünün net olmasını talep ediyor.” diye konuştu.

Tüm bunlarla beraber müşterilerin siparişlerinin eksiksiz, hasarsız ve ekranda gördüğü şekilde gelmesini istediğini vurgulayan Avşar, tüm bu noktaların da bir teslimat deneyimini “kusursuz” yapan diğer önemli hususlar olduğunu söyledi.

“Satış ve operasyon alanlarında iyi bir planlama yapmak başarılı bir sürecin olmazsa olmazıdır”

Kusursuz bir teslimat deneyimi sağlamada birçok önemli nokta olduğunu hatırlatan Avşar, “Dolayısıyla müşterinin sipariş verdiği anda siparişi teslim alacağı zamanı ona net olarak bildirmek ya da seçmesine izin vermek, bu siparişi zamanında, eksiksiz ve hasarsız toplayarak kargoya/kuryeye vermek ve söz verilen zamanda aynı şekilde alıcıya teslim etmek gibi adımların hepsi eşit derecede önemli.” ifadelerini kullandı.

Teslim süreçlerinin planlı bir şekilde ilerlemesinin de büyük bir öneme sahip olduğunu belirten Avşar, şöyle devam etti: “Şuna değinmeden bitirmeyelim. Satış ve operasyon alanlarında iyi bir planlama yapmak da başarılı bir teslimat sürecinin olmazsa olmazıdır. Planlarınızın temelini oluşturan tahminleriniz gerçekleşmeye ne kadar yakınsa gönderim süreçleriniz de o kadar yolunda gidiyor demektir.”

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
Sitede Ara