Sams Club, kargo operasyonlarını robotlarla donatıyor

Sams Club, Güney Kaliforniya’daki yeni kargolama merkezinde yapay zeka tarafından yönlendirilen robotlar kullanıyor. Robotlar, şirketin hızla büyüyen e-ticaret siparişlerine ayak uydurmasına yardımcı oluyor.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Sams Club, Perris’te 753 bin metrekarelik kargo dağıtım merkezi kiraladı.

Sams Club, bu yılın başlarında Los Angeles yakınlarındaki Perris’te 753 bin metrekarelik kargo dağıtım merkezi kiraladı. Buradaki operasyonlarda, e-ticaret taleplerinin yerine getirilmesi ve aynı zamanda bir inovasyon merkezi olarak hizmet vermesi planlanıyor. Sams Club’ın e-ticaret satışları, bir önceki yıl gerçekleşen rakam olan 277 milyon dolara kıyasla 2020’nin üçüncü çeyreğinin sonunda 363 milyon dolara ulaştı.

Atlanta merkezli yazılım şirketi GreyOrange’ın “GreyMatter” yazılımı tarafından geliştirilen robotlar, merkezdeki envanter raflarının arasına giriyor. Ürünler raflardaki bölmelerde veya kutularda saklanıyor. Robotlar, ürünleri istasyonlara taşıyorlar. İşçiler robotlardan aldıkları ürünleri nakliye için kutulara yerleştiriyor.

Sams Club yöneticileri, e-ticaret siparişlerinin önlenemez bir şekilde yükseldiği bu zamanda, bu hamlenin, geleceğin nakliye modellerinin nasıl gelişeceğine dair önemli bir örnek olduğunu belirtiyor. Ayrıca, yapay zeka ile çalışan bu robotlar, sürekli öğrenmeye devam ediyor ve insanlar üzerindeki iş yükünü ve stresi önemli ölçüde azaltıyor.

Robotlar her seçimde daha akıllı hale geliyor

GreyOrange yazılımı, envanter konumunu sürekli olarak en verimli ve en hızlı olacak şekilde ayarlıyor. Sistem, genellikle birlikte sipariş edilen iki öğeyi tanımlarsa -örneğin bir yün kazak ve bir çift pantolon- bu öğeler, raflara robotlar tarafından tek bir hareketle tutulacak şekilde yerleştirilecek. Hava durumları değiştiğinde ve daha az tüketici yünlü kazak sipariş ettiğinde, robotlar bu ürünü depodaki başka bir yere taşıyacak.

Sams Club kargo ikmal merkezi genel müdürü Mike Petterborg, “Bu binadaki teknoloji, ikmal ve nakliye süreçlerini optimize ediyor. Ayrıca, iş yükünü azaltmaya yardımcı olarak, çalışanların en yeni fırsatlar için daha fazla beceri kazanmasına ve eğitim almasına olanak tanıyor.” diyor.

GreyOrange kıdemli başkan yardımcısı ve COO’su Jeff Cashman, “Her ay veya iki ayda bir kanal açma yaptığınız geleneksel modele kıyasla buna hareketli envanter diyoruz.” dedi.

Sistem, müşterilere verilen sevkiyat taahhütlerine ve paketleri kargo şirketlerine devretmek için son sürelere göre siparişleri belirleyebiliyor ve önceliklendirebiliyor. Aynı zamanda bu sistem, birçok depoda bulunan toplu iş stratejilerinin aksine gerçek zamanlı bir sistem. Sistem, verimliliği artırmak için paketlenecek ürünleri daha hızlı bir şekilde çalışanlara veya açık istasyonlara yönlendiriyor.

Sams Club patentli paketleme yazılımı

Cashman, “Sistem bir siparişi, sipariş havuzunun tepesine çıkarabilir. Böylece onu doğrudan nakliye kamyonuna yüklüyor ve ürünler müşteriye zamanında ulaşıyor. Yapay zekanın arkasındaki büyük güç olan makine öğrenimi, her zaman en düşük maliyete nasıl ulaşılacağını düşünüyor.”

Nakliye merkezi, yakın zamanda Sam’s Club patentli 3 boyutlu görselleştirme paketleme yazılımı Ambalaj Görselleştirme’yi tanıtmıştı. Yazılım, çalışanlara öğeleri yerleştirmenin en kolay ve en doğru yolunu göstermek için otomatikleştirilmiş yapay zeka ve çizimler kullanarak daha önce manuel olan bu süreci basitleştirmeye yardımcı oluyor.

Kanal açma: Ürünleri iş kurallarına ve ürün özelliklerine göre depodaki konumlara tahsis etme sürecinin kısaltılmış terimidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü