Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Rusya’da e-ticaret satışları 37 milyar dolara ulaştı

Pazar araştırma şirketi Data Insight, 2020 Rusya e-ticaret raporu yayımladı. Rapora göre, pandemi milyonlarca tüketiciyi online alışverişe yönlendirdi; birçok pazar segmentinde önemli büyümeler kaydedildi.
Rusya'da e-ticaret

Rusya’da e-ticaret satışları, 2020 yılında 2019 yılına göre yüzde 58 artarak, 37 milyar dolara ulaştı. Bu rakam, Rusya’yı, dünyanın en hızlı büyüyen e-ticaret pazarları arasına yerleştirdi.

Raporda en dikkat çekici büyüme, online market pazarında görüldü. Online market satış hacmi 180 milyon dolara ulaştı. Rusya online market sektöründe pazar lideri olan X5 Retail Group, yüzde 347’lik brüt ürün hacmi artışına ulaşarak, gıda perakendesinde Rusya’nın en büyük dijital şirketi oldu. Rusya’da e-ticaret satışlarının daha da artması bekleniyor.

Rusya’da e-ticaret 2020 sıralamasında hangi şirketler var?

Data Insight, Rusya e-ticaret sitelerini; satış hacmine, sipariş sayısına ve ortalama sipariş değerine göre sıraladı. Bu veriler, Rusya’da e-ticaret satışlarının nasıl arttığına dair iyi bir fikir veriyor. Buna göre, 2020 yılının sıralamasında aşağıdaki şirketler bulunuyor;

  • Wildberries.ru

Rusya’da e-ticaret şirketleri arasında önemli bir yeri olan Wildberries.ru, satış gelirlerini 2019 yılına göre iki katına çıkardı. Şirketin gelirleri, 5,7 milyar dolara ulaştı. Ancak şirket, 2019 yılına göre iki kat daha az (29,1 milyon dolar) net kâr bildirdi. Bu arada şirket, bu yılın başlarında Slovakya, Polonya ve Ukrayna’da da faaliyetlerine başladı.

  • Ozon.ru

Ozon.ru, yüzde 144 oranında bir artışla raporda ikinci sırada kendine yer buldu. 2020 yılı Ozon için faydalı bir yıl oldu. Halka arzdan önce mart ayında 150 milyon dolar yatırım alan şirket, NASDAQ’da iyi bir başlangıç yaptı. Şirket, 1,2 milyar dolardan fazla para topladı.

  • Citilink.ru

Ağırlıkla elektronik ürünleri satan Citilink.ru, yıllık yüzde 47’lik bir artışla 2020 yılında e-ticaret satışları sıralamasında üçüncü sırada yer aldı. Şirketin sahibi olan Merlion Grubu, potansiyel bir ortaklık için Sber ile görüşmelere başladı.

  • Lamoda

Global Fashion Group’a ait online moda lideri Lamoda, Rusya’da e-ticaret siteleri arasında yedinci sırada yer aldı. Yüzde 32’lik bir büyüme ile pazarın altında bir performans gösterdi.

  • Ikea ve Leroy Marlin

Çok kanallı perakendeciler Ikea ve Leroy Marlin de, e-ticarette etkileyici bir performans sergiledi. Ikea’nin online satış gelirleri yüzde 175 oranında artarak, 566 milyon dolara yükseldi. Fransa merkezli Leroy Marlin ise, yüzde 217’lik artışla satış gelirlerini 524 milyon dolara çıkardı.

Rusya’da E-Ticaret Raporu İçin Tıklayın!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler