Rus e-ticaret devi Ozon.ru, Türk markalarla buluştu

Ozon
Rusya’nın en büyük e-ticaret oyuncusu Ozon.ru, Türkiye pazarına açılıyor. Bu çerçevede şirket, WORLDEF’in desteği ile Türkiye’de ilk kez e-ticaret konferansına ev sahipliği yaptı. Hem lansman hem konferans konsepti ile düzenlenen etkinliğe Türk perakende markaları büyük ilgi gösterdi. Şirket, etkinlikte, Türkiye’de yeni açılan ofis başkanını duyurdu ve bölgedeki iş planlarını paylaştı.

İçindekiler

Ozon

Rusya’nın en büyük e-ticaret pazaryeri Ozon, İstanbul’da Türk markalarla buluştu. WORLDEF’in desteği ile düzenlenen lansman ve e-ticaret konferansı etkinliğine 300’den fazla Türk perakende şirketi katıldı. Sofitel İstanbul Taksim Otel’de düzenlenen “Come-E On Forum” adlı etkinlikte, Ozon yetkilileri Türkiye pazarına yönelik hedefleri hakkında bilgi verdi, Türk markaların temsilcilerinin sorularını cevapladı.

Ozon, uluslararası satıcılarla çalışmak ve Türkiye’deki planlarını geliştirmek üzere bir konferans düzenledi. Ozon’un bünyesindeki Ozon Global’i tanıtmak amacıyla düzenlenen e-ticaret konferansına; tekstilden ayakkabıya, mobilyadan elektronik üreticilerine kadar 300 den fazla Türk perakende şirketi katıldı. Etkinlikte, Ozon Global’in ürün grupları ve lojistik çözümleri sunuldu, gelecekte Türk markalarla iş birliği beklentileri dile getirildi.

Stepan Gusamov: Türk satıcılar için dolar üzerinden ödeme yapacağız

Etkinlikte konuşan Ozon Global CEO’su Stepan Gusamov, Türkiye’deki satışlarının yıldan yıla yüzde 440 büyüdüğünü vurgulayarak, “Gelecek için beklentilerimizin potansiyeline çok inanıyoruz. Gelecek yıl en az bin bölgede satıcılarımızın sayısını arttırmayı planlıyoruz. İki pazar arasında var olan engelleri aşmaya kararlıyız. Türkçe müşteri hizmetleri ve sohbetlerin sunulduğu, satıcının ana diline anında çevirisinin yapılacağı kolay ve rahat iletişim kurma araçlarımızı tanıtacağız. Türk satıcılar için dolar üzerinden ödeme yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Ozon’un Türkiye direktörü Hazal Maraş oldu

Etkinlikte, Ozon’ın Türkiye direktörü de açıklandı. Buna göre, Hazal Maraş, “Ozon Türkiye Direktörü” olarak tanıtıldı. Maraş’ın, Ozon Global ekibine katılacağı açıklandı. Hazal Maraş, Ozon’un Türkiye’de yeni açılan ofisini yönetecek ve bölgedeki iş operasyonlarının lansmanlarından sorumlu olacak. Ayrıca, ürün hattını genişletmek amacıyla yeni üreticileri ve perakendecileri Ozon platformuna çekmek üzere görev yapacak. Hazal Maraş’ın yönetimindeki Ozon ekibi, Türkiye’den yapılacak mikro ihracat hacimlerini artırmak ve Türk satıcılara döviz kazandırmak için katkı sunacak.

Hazal Maraş: Ülkemizde başarılı bir operasyon kurmayı dört gözle bekliyorum

Hazal Maraş, yaptığı konuşmada, Türkiye’de sonbaharda yoğun bir şekilde operasyonlarına başlayacaklarını ifade etti. Maraş, şunları kaydetti: “Ozon E-Ticaret Platformu ile Türk üretici/perakendecilerimizin Rusya’daki bu büyük pazaryeri arasındaki işbirliğinden son derece heyecanlıyım. Bu platformda amacımız, hem Türk satıcılarımızın dış ticaret hacmini artırmak hem de Rus pazarındaki müşterilerimizin taleplerini karşılayarak yüksek bir satış hacmi yaratmaktır. Bu süreçte en büyük motivasyonum ve amacım; sektörel anlamda deneyimli ve dinamik ekibimiz ile birlikte Ozon Global’in yüksek kalitede hizmet veren, hem müşterisini hem satıcısını dinleyen ve koruyan bir pazaryeri algısı ile kurmaktır. Yakın gelecekte bu doğrultuda işbirliği yapacağımız her iş ortağımız ile tanışmayı ve ülkemizde başarılı bir operasyon kurmayı dört gözle bekliyorum.”

ozon
Ozon’un lansman toplantısına 300’dn fazla Türk perakende markası katıldı.

Aleksandr Zhukov: Geniş lojistik altyapımızı Türk satıcılara sunabiliriz

Ozon Global Lojistik Başkanı Aleksandr Zhukov ise, “Ozon’un başlattığı yurt dışından Rusya’ya mal transferi için Türk satıcılarımıza lojistik bir çözüm sunabiliriz.” dedi. Zhukov, şu bilgileri paylaştı: “Teslimat partnerimiz, Türkiye’den Rusya’ya hızlı ve güvenilir mal teslimatı sağlamaktadır. Partnerlerimize sadece yurt dışından teslimatlarda değil, Rusya genelinde yapılan mal teslimatlarında da destek oluyoruz. Binlerce girişimcinin Rusya’nın 11 saat diliminde mal satmasını sağlayan geniş lojistik altyapımızı Türk satıcılara sunabiliriz. Müşterilerin yüzde 80’ninden fazlası, teslimat yöntemi olarak ‘gel al” noktalarını tercih etmektedir. Ülke genelinde gönderi dolaplarına ve 19 binden fazla ‘gel al’ noktasına sahibiz. Böylece Rusya’da her iki müşteriden birinin ‘gel al’ noktalarına 10 dakikalık yürüme mesafesi ile ulaşabildiği bir altyapı kurduk.”

Etkinliğe katılan Ozon konuşmacıları, Türk markalara, Rusya pazarına nasıl ürün satacakları ve işlerini büyütmek için Ozon’dan nasıl avantaj sağlayacaklarına dair görüşlerini bildirdi. Ayrıca, Rusya’da satışa nasıl başlayacakları ve ürünleri Türkiye’den Rusya’ya Ozon lojistik altyapısını kullanarak nasıl ulaştıracakları hakkında da bilgiler paylaştılar. Bununla birlikte Türk markaların temsilcilerinin sorularına cevap verdiler.

Ozon’da 120 binden fazla satıcı var!

Ozon.ru, Rusya’nın önde gelen çok kategorili e-ticaret pazaryerlerinden biridir. Aylık olarak on milyonlarca ziyaret alan platform, aktif bir şekilde gelişiyor. Platformun mağaza vitrinindeki ürün çeşidinin yüzde 90’ından fazlası, pazaryeri ortakları tarafından oluşturuluyor. Şu anda 120 binden fazla satıcı; kitaptan giyime, gıdadan sağlık ürünlerine kadar 20’den fazla kategoride 100 milyondan fazla ürün birimi üretiyor. Ozon’un binlerce girişimcinin Rusya’nın 11 saat diliminde mal satmasına olanak tanıyan gelişmiş lojistik altyapısı aracılığıyla yaklaşık 29 milyon müşteri sipariş alıyor. Ozon, fintech ürünleri ve “Ozon Fresh” hızlı teslimat hizmeti de dahil olmak üzere ana faaliyet alanını tamamlayan bir hizmetler sistemini aktif olarak geliştiriyor.

Ozon Global hakkında

Ozon Global, platformun uluslararası satıcı gelişiminin bir parçasıdır. 45 ülkeden 10 binden fazla satıcıyla Rusya’nın her yerinde milyonlarca müşteriyi birbirine bağlayan Ozon Global, satıcıların işlerini büyütmeleri için çeşitli araçlar sunuyor. Platform, Çin, Kazakistan, Beyaz Rusya, Hindistan, Kore, İsrail, Moldova ve Tayland’dan sonra son olarak Türkiye pazarına açılıyor. Ozon, 2021 yılında Kazakistan ve Beyaz Rusya’daki operasyonlarını yerelleştirerek, bölgede pazar platformunu ve kendi lojistik altyapısını oluşturmaya başladı. Şu anda Türkiye pazarındaki varlığını güçlendiriyor. Ozon Global, Türk satıcılarla iş birliğini genişletmek için yerel ofisten hizmet verecek.

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara