Rus e-ticaret devi Ozon, Türk markalarla e-ihracat için bir araya geliyor

Rusya’nın e-ticaret devi Ozon, Türk markaları Rusya pazarına davet etmek için WORLDEF’in desteğiyle İstanbul’a geliyor. Şirket, lojistik, depolama ve teslimat gibi konularda Türk firmalara destek verecek. Ozon, Rusya’dan ayrılan Batılı şirketlerin yerini Türk firmaların almasını ve Türkiye’den Rusya’ya e-ihracatı artırmayı hedefliyor.
Ozon

Rusya’nın e-ticaret devleri, Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşın olumsuz etkilerinden kurtulmak için rotasını Türk şirketlere çevirdi. Rus e-ticaret devi Ozon da Türk satıcılara çeşitli fırsatlar sunmaya hazırlanıyor. Bu çerçevede WORLDEF ile iş birliği yapan global pazaryeri Ozon, batılı şirketlerin yerini Türk firmaların doldurmasını hedefliyor.

Türkiye’de Rusya’ya e-ihracat artacak

Rusya’nın en büyük e-ticaret şirketlerinden biri olan ve 2021 yılında 6 milyar dolarlık ciroya ulaşan Ozon’un yöneticileri,  uluslararası e-ticaret ve e-ihracat platformu WORLDEF’in desteği ile 11 Ağustos 2022 Perşembe günü Türk perakende markalarıyla İstanbul’da bir araya gelecek. Ozon, toplantıda, Türk e-ticaret firmalarını ve perakendecileri Rusya’da kendi sistemleri üzerinden online satış yapmaya davet edecek. Şirket, bu çerçevede Türk firmalara depolama, lojistik ve Türkçe müşteri hizmetleri gibi konularda destek sağlayacak. Böylece Türkiye’den Rusya’ya e-ihracat veya mikro ihracat hacminin artırılması hedefleniyor.

“Türkiye’den Rusya’ya yapılan ihracat hacmini artırmak istiyoruz”

ozon
Ozon Global Direktörü Stepan Gusamov

Sabah’tan Betül Alakent’e konuşan Ozon Global Direktörü Stepan Gusamov, platformlarında, 2020 yılından bu yana uluslararası markaların ürünlerini satışa sunduklarını vurguladı. Gusamov, “Ozon’un bir parçası olan Ozon Global, uluslararası satıcıların Rusya pazarına girmesini sağlıyor ve yurtdışından gelen ürünleri Rusya’nın tüm bölgelerindeki alıcılara ulaştırıyor.” dedi.

Gusamov, “Yabancı satıcıları Rusya pazarına dahil etme konusunda iyi bir deneyime sahibiz. Bu deneyimimizi Türk satıcılarla paylaşmaktan ve onlara dünyanın en büyük e-ticaret pazarlarından birine erişim sağlamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.” ifadelerini kullandı. Rusya’da Türk markalarına büyük bir ilgi olduğuna dikkat çeken Stepan Gusamov, “Rusya’daki müşterilerimiz, benzersiz Türk ürünlerine büyük ilgi duyuyor. Biz de Türkiye’den Rusya’ya yapılan ihracat ve ticaret hacmini artırmak istiyoruz.” diye konuştu.

“Türk satıcılar dolar cinsinden ödeme alacak”

ozon
Ozon Global Direktörü Stepan Gusamov, Sabah’tan Betül Alakent’e konuştu.

Gusamov, geniş bir lojistik altyapısına sahip olduklarını da aktararak, şu bilgileri verdi: “Ülke genelinde 19 binden fazla teslim alma noktamız ve paket dolabımız var. Altyapımızı, Rusya’daki her ikinci müşterinin 10 dakikalık bir yürüyüşle teslim alma noktasına ulaşmasını sağlayacak şekilde kurduk. Toplam 1 milyon metrekareden fazla alana sahip olan lojistik merkezlerimiz Rusya’nın tüm büyük bölgelerinde bulunuyor. Bu altyapımızı Türk satıcılara da sunacağız.”

Gusamov, ödeme sistemleri hakkında da şu bilgileri verdi: “Uluslararası satıcılarla yerleşik bir çalışma sistemimiz var. Türk satıcılar dolar cinsinden ödeme alacak. Türk satıcıların rahatlığı için Türkçe müşteri hizmeti vereceğiz. Yeni satıcılar platforma ücretsiz kayıt olabilecek.”

Ozon, 2021’de 2.6 milyar online sipariş aldı

ozon
Ozon’u her ay 48.6 milyondan fazla kullanıcı ziyaret ediyor. Bu rakam, Rusya’da internet penetrasyonunun neredeyse yarısına denk geliyor.

Global pazaryeri Ozon, pazarın önde gelen e-ticaret şirketlerinden biri olarak, Rus pazarının geniş kaynaklarına erişim imkanı sunuyor. Rus e-ticaret pazarından daha hızlı büyüyen Ozon, 2021 yılında 6 milyar dolarlık ciro elde etti. Platformun 2022 yılının ilk çeyreğinin sonundaki cirosu, bir önceki yıla göre yüzde 139 artarak, 2.5 milyar dolara ulaştı. 2022 yılı sonuna kadar cironun yüzde 80 oranında daha arttırılması hedefleniyor.

Platformu her ay 48.6 milyondan fazla kullanıcı ziyaret ediyor. Bu rakam, Rusya’da internet penetrasyonunun neredeyse yarısına denk geliyor. 2021 yılında Rus müşteriler 2.6 milyardan fazla online sipariş verdi. Pozisyonunu güçlendirmeyi planlayan platformda 120 binden fazla aktif satıcı bulunuyor. Mağaza vitrininde 20 farklı kategoride 100 milyondan fazla ürün listeleniyor. Ayrıca, satıcılara, toplam 1 milyon metrekarelik depolama alanı sunuluyor.

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara