Robotik Süreç Otomasyonu Nedir? En İyi 7 RPA Çözümü

Robotik Süreç Otomasyonu, farklı görevleri yerine getiren bir yazılım çözümüdür. RPA görevleri otomatikleştirebilir, tekrar eden işlerin süreçlerini düşürebilir. E-ticaret ve e-ihracat için de kullanılabilir. En yaygın kullanım; bilgileri bir sistemden diğerine aktarmak için manuel görevler içindir.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
30 Kasım 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
30 Kasım 2020
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Robotik Süreç Otomasyonu, farklı görevleri yerine getiren bir yazılım çözümüdür.

Her gün veri yönetimi, dosya izleme veya bilgi doğrulama gibi birçok kez tekrarlanan bazı görevleri yerine getirmemiz gerekiyor. Tekrarlayan görevler çoğu durumda zaman alıcı ve ilgi çekici değildir. Genellikle çok kez tekrarlayan görevler çok düşük katma değere sahiptir. Başta SAS olmak üzere birçok yazılım çözümü, verileri toplayarak yönetimini kolaylaştırır ve görsellerini karmaşık görünümlerden kurtarır. Bununla birlikte, birçok süreç farklı yazılımlar tarafından yönetilen bilgilerin mutabakatını gerektirdiği için modellenmez. Peki, bu problem nasıl çözülür?

Robotik Süreç Otomasyonu’nun (RPA) asıl amacı budur. RPA farklı görevleri yerine getiren bir yazılım çözümüdür. “Automation Anywhere” veya daha basit bir şekilde Zapier ve UIPath gibi çözümleri kullanarak, görevleri otomatikleştirebilir, tekrar eden işlerin süreçlerini düşürebilirsiniz. RPA çözümleri büyük kuruluşlarda olağan bir durum olsa da KOBİ’ler giderek tekrarlayan, katma değeri düşük görevlerde çalışanlarını rahatlayarak bu tür otomasyon çözümleri tercih ediyor.

Robotik Süreç Otomasyonu Tam Olarak Nedir?

Adı “robotik çağı” çağrıştırsa da RPA’nın robotik ile alakası yoktur. Tarihsel olarak Robotik Süreç Otomasyonu, eylemleri bilgisayar işleme, komut dosyası, geliştiriciler ve seri işleme gibi süreçleri sistematik hale getirmek için kullanıldı. İşleme ihtiyaçlarına göre özel sistem kaynaklarını kullanan yazılımlar sayesinde artık pek çok kısıtlama ortadan kalktı.

İnsan kaynaklarını daha yüksek katma değerli görevlere tahsis etmenin yanı sıra, RPA çözümü işleme hatası riskini ortadan kaldırır, işlem sürelerini azaltır ve son teslim tarihlerini garanti eder. Aynı şekilde e-ticarete de Robotik Süreç Otomasyonu, çeşitli ürün kategorilerindeki ürün fotoğraflarını manuel olarak yükleme işlemlerini ve ürün özelliklerinin giriş süreçlerini azaltır.

RPA çözümleri şirketler arasında gittikçe popülerleşmeye başladı. Birçok yazılım yayıncısı bu alanda uzmanlaştı. Yönetilen veri türü ve faaliyet sektörleri açısından her birinin kendine özgü özellikleri vardır. RPA yazılımlarının 2020 pazar payı 7,7 milyar dolar olarak belirtildi. 2023 yılında RPA’nın pazardaki payının 12 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. Yapay zekaya dayalı RPA araçları, neredeyse insana yakın bir algılama kapasitesine sahip olacak şekilde tasarlanıyor. RPA’nın, 2030 yılına kadar proje yönetimi görevlerinin yüzde 80’ini ortadan kaldırılması bekleniyor.

RPA Yazılımı Nasıl Çalışır?

RPA çözümlerinden çoğunun çalışması için insanın müdahalesine ihtiyaç duyulur. Uygulamalar, gerekli otomasyonu oluşturmak için çok basit bir konfigürasyon içerir. Aynı zamanda, karmaşık projelerin performansları uygun hale getirilir. Robotik Süreç Otomasyonu çözümünün çalışması için, kişinin ilk önce sanal makine veya doğrudan bilgisayarda otomatikleştirilecek eylemler öğrenmesi gerekir. Her uygulama açıldığında, bir fare tıklaması gerçekleştirilir; yeni bir görev başlatılır, yazılımda başka bir işlem yapılır.

Bir Robotik Süreç Otomasyonu çözümü, bir dizi programlanabilir kural ve talimatı izleyerek aynı eylemleri gerçekleştirmeyi öğrenebilir. Her adım eşleştirildikten sonra, program manuel görevlerinin her eylemi sistematik hız ve hassasiyetle tekrarlayarak gerçekleştirebilir. Makine öğrenimi çözümleri sayesinde, RPA yazılımı, bir kişinin bilgisayardaki eylemleri aktif olarak takip edebilir. Yeterli veri toplandığında, bot ve RPA tüm süreçleri bağımsız olarak yönetmeye başlayabilir.

RPA Neyi Otomatikleştirebilir?

İşletmenin büyüklüğü önemli değildir. Asıl soru işareti amaçlanan göreve en uygun RPA çözümünü seçmektir. Bu nedenle, yeniden biçimlendirilmesi gereken bilgilerin basit bir uyumu olabilir veya diğer iç veya dış bilgi sistemlerinde bulunan yeni verileri ilişkilendirmek için Robotik Süreç Otomasyonu çözümü tercih edilir. Bu nedenle RPA; muhasebeden, finans ve insan kaynakları bilgi tablolarından ürün dosyalarına, envanterlere, müşteri verilerine vb. bilgilere kadar uzanır. Tüm iş departmanları ile ilişkilidir.

Robotik Süreç Otomasyonu Çözümünün Doğru Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Dört temel kriter, projenin uygunluğunu belirlemeye olanak tanıyabilir;

  • Süreç somut ve açıkça tanımlanmış kurallara mı dayanıyor?
  • Süreç düzenli aralıklarla tekrarlanabilir mi veya tanımlaması için kolay tetikleri var mıdır?
  • Süreç girdi ve çıktıları içeriyor mu?
  • Görev, otomasyonunun üretkenlik kazanımı açısından ilgi çekmesi için yeterince büyük miktarda veri içeriyor mu?

Böylelikle Robotik Süreç Otomasyonu; müşteri hizmetleri, muhasebe ve insan kaynakları gibi belirli iş fonksiyonları için kullanılır. Aynı şekilde e-ticaret ve e-ihracat için de kullanılabilir. En yaygın kullanımı; bilgileri bir sistemden diğerine aktarmak için manuel girişi görevlerini içerir. RPA çözümü ile ürünlerin envanterleri, yedek parçaları, bakım süreleri vb. yönetimlere bir kopyasını aktarabilirsiniz. Bugün ana çözümler, şirketlerin ihtiyaçlarının sadece küçük bir bölümünü kapsıyor ve giderek daha karmaşık görevleri geliştirir.

Robotik Süreç Otomasyonu Faydaları Nelerdir?

Robotik Süreç Otomasyonu, tekrarlayan görevleri azaltır. Aynı zamanda çalışanların işin diğer alanlarında üretken olmaları için işletmelerin değerli bulacağı birçok doğal avantaja sahiptir.

Piyasadaki En İyi 7 RPA Çözümü

RPA yazılım pazarı nispeten yenidir. Beş 5 ila 7 yıldır en karmaşıktan en basite doğru gittikçe gelişmektedir. Artık çoğu sorun için hem performans hem de fiyat açısından iş ihtiyaçlarına göre uyarlanmış RPA çözümleri vardır.

Mevcut yazılımlar arasında en iyi 7 RPA yazılımı şunlardır;

  • Automation Anywhere

Automation Anywhere, 2003 yılında ABD’nin San Jose kentinde Ankur Kothari, Mihir Shukla ve Neeti Mehta tarafından kuruldu. Automation Anywhere; finansal hizmetler, sigorta, sağlık, telekom, lojistik gibi sektörlerde bin 400’den fazla kullanıcı şirkete  hizmet veriyor. Şirketin CEOsu ve kurucu ortağı Shuklu, “PC’nin tanıtımı gibi, her ofis çalışanının insan katkılarını artıran ‘dijital işçiler’ ile birlikte çalışacağı bir dünya görüyoruz. Bugün, çalışanların bir bilgisayarı nasıl kullanacaklarını bilmeleri gerekiyor ve çok yakında bir botun nasıl oluşturulacağını bilmeleri gerekecek.” diyor. Automation Anywhere şirketinin müşterileri arasında LinkedIn, Google, Tesco, ING ve Whirlpool gibi büyük şirketler de bulunmaktadır.

  • UIPath

Romanya’da 2005 yılında Daniel Dines ve Marius Tirca tarafından kurulan UIPath, şu anda New York’ta ve rakibi San Jose’deki Automation Anywhere karşısında bulunuyor. UIPath, kuruluşunda 1,2 milyar dolardan fazla fon toplayarak 10,2 milyar doları aşan değerlemeye ulaştı. UIPath kurucu ortağı ve CEO’su Daniel Dines, “Her kuruluşun çalışanlarının sıkıcı ve zaman alıcı görevleri otomatikleştirebileceği, yaratıcılık ve düşünme gerektiren sorunları çözmeye yeniden odaklanmasına olanak tanıyan bir gelecek vaat ediyoruz.” diyor.

  • Aisera

2017 yılında Palo Alto’da Muddu Sudhakar tarafından kurulan Aisera, UIPath ve Automation Anywhere tarafından açılan pazarla mücadele ediyor. Müşterileri arasında Autodesk, McAfee ve Ciena yer alıyor. Amerika merkezli start-up Norwest Venture Partners liderliğindeki B serisinde 20 milyon dolarlık bir finansman topladı. Bu işlem, şirketin kuruluşundan bu yana topladığı toplam tutarı 34,5 milyon dolara çıkarıyor. Aisera müşterilerinden Ciena’nın CEOsu, “Tüm olayların yüzde 75’inin Aisera teknolojisi kullanılarak çözülebileceğine inandık ve bunu birden çok platformda uygulayabileceğimize inanıyoruz.”

  • Laiye Technology

Laiye Technology, Çin merkezli Robotik Süreç Otomasyonu çözüm aracıdır. Mevcut yatırımcı Cathay Innovation liderliğinde 35 milyon dolarlık yatırım topladı. Laiye Technology, Çin’de; Walmart, McDonald’s ve Nike gibi dev şirketlere hizmet veriyor.

  • Blue Prism

İngiltere merkezli Blue Prism, kurumsal düzeyde bir Robotik Süreç Otomasyonu sağlayıcısıdır. Şu anda Google, Siemens, Jaguar, Microsoft ve Walgreens dahil olmak üzere bin 800’den fazla müşteriye hizmet veriyor.

  • Zapier

Zapier, pazar yaklaşımı ile farklı bir oyuncu olarak kendini konumlandırıyor. Doğrudan son kullanıcıları hedefliyor. Görevleri otomatikleştirmek için Zapier Saas çözümü yayınladı. Zapier çözümünü test etmek için ücretsiz bir hizmet sağlıyor. Ardından gerçekleştirilen görevlerin sayısına göre aylık 20 ila 600 ABD doları arasında değişen hizmet paketleri sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü