RUSYA E-TİCARET PAZAR RAPORU

Ana İş Ortağı

Destekleyenler

CIS’İN BÜYÜK ORTAĞI RUSYA’DA E-TİCARET, YATIRIMCILARIN İŞTAHINI KABARTIYOR!

Rusya, bir ucu Avrupa’da bir ucu da Asya’da olan bir CIS ülkesi. CIS bölgesi yani “Commonwealth Of Independent States”, 9 ülkeyi içeren bir ülkeler topluluğudur. Türkçe karşılığı “Bağımsız Devletler Topluluğu” (BDT) olan bu bölge, coğrafya anlamında büyük bir alanı kapsıyor. Bağımsız Devletler Topluluğu, 20,368,759 kilometre alana sahip.

CIS, “Rus Topluluğu” olarak da biliniyor. CIS ülkelerinin toplam nüfusu yaklaşık 240 milyon. Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Birleşik Krallık ile birlikte uluslararası siyasete, ekonomiye ve spora hakim ülkelerden biri olan Rusya, e-ticarette de büyük bir potansiyel barındırıyor.

Türkiye; Rusya, Orta Asya ve Kafkasya ülkelerinde yakın ilişki ve yapıcı işbirliği tesis etme politikası izliyor. 2019 yılında bu bölgelerle ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine yönelik ciddi adımlar atıldı. Özellikle Rusya ile Türkiye arasında son 3 yıl içinde önemli ticaret anlaşmaları imzalandı. Türkiye’nin bölge ülkeleri ile ticari ve ekonomik ilişkilerinin altyapısını geliştirmesi, e-ticaret yatırımcılarını da heyecanlandırıyor.

Statista verilerine göre, Rusya e-ticaret pazarı büyüklüğünün 2020 yılı bitiminde yaklaşık 24 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 2025 yılına kadar 32 milyar doları aşması beklenen bir pazardan bahsediyoruz. Bu rakamlar, Rusya e-ticaret pazarının perakendeciler ve sınır ötesi e-ticaret yapmak isteyenler için nasıl bir potansiyel barındırdığını ortaya koyuyor.

CIS ülkeleri özelinde Rusya’da e-ticaret, diğer ülkelerde olduğu gibi giderek gelişiyor. E-Ticarette, günlük siyasetten farklı olarak daha global bir yapısı olan Rusya, özellikle de sınır ötesi e-ticaret yatırımcıları için fırsatlar barındırıyor. Rusya ile birlikte CIS ülkelerinde e-ticaret altyapıları dünya ile paralel olarak gelişiyor. Genç neslin internet ve sosyal medya ile bağlantısı ülke yönetimlerini ister istemez e-ticaret ve dijital dönüşüme itiyor. Bu sebeple e-ticaret yatırımcılarının Rusya ve CIS ülkeleri başta olmak üzere Orta Asya veya Türkî cumhuriyetlerde şimdiden e-ticaret temelleri atması gelecek için mantıklı bir yatırım olacaktır!

WORLDEF Enterprise ve Fortune Türkiye işbirliği ile hazırlanan “Rusya E-Ticaret Pazar Raporu”, CIS’in büyük ortağı Rusya’daki e-ticaret ekosistemi adına global bir perspektif kazandırıyor. Raporda Rusya’nın demografik ve ekonomik yapısından sınır ötesi e-ticaret pazar hacmine; e-ticaret pazaryerleri analizinden Rusya’daki e-ticaret tüketici alışkanlıklarına kadar birçok başlıkta bilgi bulabilirsiniz. Özellikle Rusya e-ticaret pazarını hedefine alan firmalara bir vizyon sağlayacak olan bu raporun hazırlayan WORLDEF Enterprise’den Bircem Özekici’ye ve Fortune Türkiye’ye teşekkür ederim

Serkan ÇAKIR

Rapor Ana Başlıkları

Rusya’nın Demografik Ve Ekonomik Yapısı

Sınır Ötesi E-Ticaret Pazar Hacmi

E-Ticaret Pazaryerleri Analizi

E-Ticaret Pazaryeri Üyelik ve Çalışma Modelleri Analizi

İnternet Penetrasyonu

E-Ticaret Tüketici Alışkanlıkları

Ödeme ve Lojistik Altyapısı

Gümrük Sınırlamaları ve Gereksinimleri

Yasal Altyapı ve Düzenlemeleri

COVID-19 Etkisi ve Yeni Gelişmeler

Rapor Ana Başlıkları

Rusya’nın Demografik Ve Ekonomik Yapısı

Sınır Ötesi E-Ticaret Pazar Hacmi

E-Ticaret Pazaryerleri Analizi

E-Ticaret Pazaryeri Üyelik ve Çalışma Modelleri Analizi

İnternet Penetrasyonu

E-Ticaret Tüketici Alışkanlıkları

Ödeme ve Lojistik Altyapısı

Gümrük Sınırlamaları ve Gereksinimleri

Yasal Altyapı ve Düzenlemeleri

COVID-19 Etkisi ve Yeni Gelişmeler

Sitede Ara
Open chat
WORLDEF WhatsApp hattına hoş geldiniz; size hangi konuda yardımcı olabiliriz?