Ralph Lauren, iş gücünü azaltıp e-ticarete odaklanıyor

Dijital değişim ve salgının ortaya çıkardığı dinamikler, Ralph Lauren’i de etkiledi. Şirket, geçtiğimiz eylül ayında işgücünü azaltma ve dijital dönüşümünü hızlandırma adımlarını açıkladı.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Ralph Lauren, küresel iş gücünü azaltarak 180 milyon dolarlık mali tasarruf sağlamayı amaçlıyor.

Ralph Lauren, iş gücünü azaltarak mali tasarruf sağlayacak plandan etkilenecek çalışan sayısını açıklamadı. Ancak şirket, yaptıkları bu duyuruyu iki yıl önce ana hatlarıyla açıklanan “Next Great Chapter” planının bir parçası olarak konumlandırıyor.

Ralph Lauren’in açıklaması, finansal tasarruf taahhüdü içeriyor. Bununla birlikte şirketin nasıl bir operasyon süreci izleyeceğine dair ayrıntılar yer almıyor. Bunun yerine planlarının ne kadar acil olduğunu gözler önüne seriyor. Şirkete göre, dönüşüm planı, genç tüketicileri çekmeyi, hedeflenen genişlemeyi sağlamayı, dijital ortamın lideri olmayı ve daha verimli çalışmayı hedefliyor.

Şirketten yapılan açıklamada, “Ralph Lauren, günümüzün hızla gelişen tüketici, sektör değişiklikleri ve küresel dinamikleri bağlamında yeni teknoloji platformlarına uyum sağlanması ve organizasyon yapısının basitleştirilmesi ile başlayarak planın temel alanlarını hızlandırıyor.” dedi.

180 milyon dolarlık mali tasarruf hedefleniyor

“2021 Mali Stratejik Plan” kapsamında Ralph Lauren, küresel iş gücünü azaltarak 180 milyon dolarlık mali tasarruf sağlamayı amaçlıyor. Tasarruf tedbirleri 2022 mali yılında başlayacak.

Şirketin İcra Kurulu Başkanı Patrice Louvet, “Dünyada meydana gelen değişiklikler, Covid-19 öncesi gördüğümüz değişimleri hızlandırdı. Bunlarla ilişkili planlarımızdan bazılarını hızlı bir şekilde takip ediyoruz. Dijital dönüşümümüzü geliştirmek ve ekip yapılarımızı basitleştirmek istiyoruz.” dedi. Louvet, sözlerine şöyle devam etti; “Bu adımlar, markayı yükseltme yolculuğumuzu hızlandıracak. Günümüzün dinamik ortamında Ralph Lauren’in vizyonunu sunmamızı sağlayacak. Dünyanın her yerindeki tüketicilerimize ilham verecek ve tüm paydaşlarımız için değer oluşturacak.”

Şirket, şimdiye dek müşterilerini mevcut dijital varlıklarına yönlendirme eğilimi gösteremedi. Bununla birlikte e-ticaret ve dijital alışveriş konseptlerine verilmesi gereken önemin farkında. Açıklamada, “Şirket, çeşitli kilit alanlarında yeni teknoloji platformlarının uygulanmasıyla çalışma şeklini değiştiriyor.” sözleri kaydedildi.

Çok kanallı alışveriş, kişiselleştirme, artırılmış gerçeklik

Bunun yanı sıra şu bilgiler verildi; “Bu planlarımızda bulut tabanlı insan kaynakları ve planlama sisteminin küresel olarak yaygınlaştırılması da var. Bunun yanı sıra ‘Değer Zincirini Sayısallaştırma’ projesi aracılığıyla tüketicilere sunma şekillerinin güncellenmesi de dahildir. Bu, çalışma yöntemlerini basitleştirmek, ekipleri daha iyi bağlamak ve ürün yolculuğunu dijitalleştirmek için şirket çapında bir girişimdir. Ürün tasarımından pazara daha hızlı ve daha bağlantılı karar vermeyi sağlayacaktır. Ralph Lauren, çok kanallı alışveriş, kişiselleştirme, sosyal ticaret ve artırılmış gerçeklik gibi alanları destekleyen yeni dijital yeteneklerle gelişmiş bir tüketici deneyimi sunan teknolojilere yatırım yapmaya devam ediyor.”

Ralph Lauren’in stratejileri, perakendedeki değişiminin örneklerinden biri

Ralph Lauren, küresel iş gücünü azaltarak 180 milyon dolarlık mali tasarruf sağlamayı amaçlıyor.

Ralph Lauren’in ağustos ayının başlarında yayınlanan üç aylık Kuzey Amerika geliri, koronavirüs salgınının da etkisiyle yüzde 77 oranında düşüşle 165 milyon dolara geriledi. Kuzey Amerika’daki perakende mağazalarının satışlarında düşüş, fiziksel mağazalardaki yüzde 77’lik düşüşe rağmen e-ticaret gelirlerindeki yüksek artış oranları sayesinde yüzde 64’te sınırlanmıştı. Bu gelir beyanının ardından şirketin CEO’su Patrick Louvet, yönetimin ekiplerini nasıl yapılandırdığı ve kurumsal ofisler ve gayrimenkul yatırımları da dahil olmak üzere organizasyonunu gözden geçirdiğini söylemişti.

Ralph Lauren’in bu stratejileri, “perakende” kavramının değişiminin örneklerinden biri olarak dikkat çekiyor. Her geçen gün hızlı bir şekilde artmaya devam eden e-ticaret pazar payının da etkisiyle meyvelerini vermeye devam ediyor. Koronavirüs salgınının da etkisiyle bu değişim çok daha büyük bir ivme kazanmış durumda. Perakende koronavirüs öncesi döneme göre çok daha hızlı bir şekilde değişiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü