Rakuten, fiziksel mağazaların dijital dönüşümlerini hızlandıracak

Rakuten, tüketici alışkanlıkları odaklı yeni bir hizmet başlatıyor. “Rakuten DX” olarak adlandırılan yeni birim, perakendeciler için fiziksel mağazalarında dijital dönüşüm için önemli bir hizmet olacak.

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Rakuten, tüketici alışkanlıkları odaklı yeni bir hizmet başlatıyor.

Japonya merkezli elektronik ticaret şirketi Rakuten, dijital dönüşüm odaklı yeni bir hizmet başlatıyor. Tüketici davranışlarını ve alışveriş alışkanlıklarını gelişmeye yönelik hizmet, fiziksel mağazaların dijital dönüşümünü destekliyor.

E-ticarete ve online ödemelere odaklanan online hizmetler, tüketici alışkanlıklarının temel bir parçası haline geliyor. Müşteriler, bu anlamda sorunsuz satın alımlar gerçekleştirme yönünde beklentiler içerisinde. Bu durumun farkında olan şirket, bu amaçla yeni bir birimi hayata geçirdiğini duyurdu. Japon teknoloji şirketi, perakendeciler için dijital e-ticaret çözümlerinde uzmanlaştı. Bu uzmanlıklar ışığında şirket, fiziksel mağazaları dijital dönüşüm sürecine doğru bir şekilde dahil etmek için yeni bir hizmeti hayata geçiriyor.

Sektörde 500 milyon yeni dijital uygulama bekleniyor

Kasım ayında şirket tarafından yapılan açıklamada, “Rakuten DX” olarak adlandırılan yeni birimin perakendecilerin fiziksel mağazalarında dijital dönüşüm odaklı olacağını belirtmişti. Yeni hizmet, online alışveriş ve dijital ödemelere yönelik artan talebi karşılamak üzere bu ay içerisinde faaliyete geçecek. Sektör, önümüzdeki birkaç yıl içinde tahmini olarak 500 milyon yeni dijital uygulama için hazırlanırken, Şirketin “DX” adlı hizmeti, bu talebi geniş ölçekte karşılamak için ideal bir konuma sahip.

Rakuten DX, yenilikçi mobil uygulamalar geliştirmek için teknolojiler ve hizmetler sunacak. Böylece işletmeleri, müşterilerinin dijital sistemlere en üst düzeyde katılımını destekleyecek. Hizmetler arasında “Digital Booster”, “Creative Thinking” ve “Co-Innovation” adlı uygulamalar bulunuyor. Dijital yolculuklarında satıcıları destekleyen ve vizyonlarını hayata geçirmelerini sağlayan hizmetler, kreatif rehberlikten mobil uygulama geliştirmeye kadar birçok alanda destek veriyor. Yeni dijital birim, 70’ten fazla işletmeye güç katan şirketin ekosistemine katılan en yeni hizmet olacak.

Alluis: Bugünün zorluklarını yarının iş büyümesine dönüştürmek istiyoruz

Rakuten DX CEO’su Olivier Alluis, yaklaşan “yeni normal” ile birlikte işletmelerin iş modellerini yeniden gözden geçirirken, mobil kullanımda bir dönüşüm beklendiğini ifade etti. “Rakuten kreatif dijital deneyimler sunduğundan bu bizim için heyecan verici bir haber.” diyen Alluis, “Amacımız basit; bugünün zorluklarını yarının iş büyümesine dönüştürmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Alluis, ayrıca “Ekibim için çok önemli bir dönüm noktası. Önümüzdeki altı ay boyunca, her büyüklükteki kuruluş için yüksek değerli hizmetler geliştirmeye devam edeceğiz. DX, Rakuten Group’un tecrübesinden yararlanarak müşterilerimize rekabet avantajı sağlayacak. Ayrıca, e-ticaret, finans, telekomünikasyon, spor ve eğlence alanlarında müşteri ve satıcı deneyimlerini geliştirecek.” dedi.

Konu hakkında şirketten yapılan açıklamada ise, müşteri beklentilerinin çevrimiçi ve çevrimdışı perakendede yeni online hizmetler almak ve sorunsuz deneyimler yaşamak için arttığını belirtildi. Bunların süpermarketlerden ve fiziksel olarak faaliyet gösteren perakende mağazalarını işleten diğer işletmelerden beklendiğini ifade etti.

Rakuten’in perakende satışların geleceğin yönelik vizyonu

Rakuten, tüketici alışkanlıkları odaklı yeni bir hizmet başlatıyor.

Şirket tarafından yapılan diğer bir açıklamada ise, şu ifadelere yer verildi; “Rakuten’in perakende satışlarının geleceğine yönelik vizyonu, envanter kontrolü ve kullanıcı taleplerinin yapay zeka ile tahminine göre fiyatlandırma optimizasyonu sağlayacak. Bu vizyon, ayrıca, akıllı telefonların kullanımıyla yazarkasaları ortadan kaldıracak mağaza içi satın alma işleminin başlatılması gibi girişimlerin hızlandırılmasını gerektiriyor. Bu çerçevede dijital dönüşüm anlamındaki girişimlerimizi geliştirmek için kişiselleştirilmiş alışveriş bilgilerinden faydalanacağız. Müşterilere doğrudan daha rahat bir alışveriş deneyimi sunmak için hem çevrimiçi hem de çevrimdışı satın alma verilerinden yararlanmayı planlıyoruz.”

Şirket, müşterilerine 70’den fazla hizmet sunuyor. Bunların arasında fiziksel mağazacılık ile online perakendecilik noktasında mağazalarını doğru bir şekilde birleştirme hizmetleri ve veri pazarlaması gibi hizmetler bulunuyor. Şirket, bu noktada yeni bir geleneksel mağaza deneyimi oluşturmak için teknolojiden yararlanmayı sürdürerek hizmet sağlayabiliyor. Yeni kurulacak dijital hizmet birimi DX ise, fiziksel mağazaları, gıda ürünleri ve ihtiyaçlar gibi segmentlerde dijital bir sürece dönüştürmeyi hedefliyor.

“Dijital dönüşü perakendenin geleceğinin itici gücü”

Şirket, dijital dönüşümü perakendenin geleceğinin temel itici gücü olarak görüyor. Envanter kontrolü, fiyatlandırma, tahmin ve kasasız teknolojiyi iyileştirmek için yapay zeka yeniliklerini hızlandırmak istiyor. Ayrıca, şirket, dijital dönüşüm sürecine odaklanan girişimlerini geliştirmek için istiyor. Böylece kullanıcılar için daha kişiselleştirilmiş bir alışveriş yolculuğunu kolaylaştırmak amacıyla çevrimiçi ve çevrimdışı satın alma verilerinden yararlanmayı hedefliyor.

Şirket, ayrıca, yakın tarihlerde hayata geçen Tokyu Corporation ortaklığı gibi, dijital dönüşüme hevesli şirketlerle yeni ortaklıklar arıyor. Rakuten, Walmart’ın sahip olduğu 1,6 milyar dolarlık Japon market zinciri Seiyu’nun yüzde 85’ini satın almak için ABD’li yatırım şirketi KKR ile birlikte çalıştığını da duyurmuştur. KKR, yüzde 65 oranında hisseye sahip olacak. Rakuten ise yüzde 20’lik hisse alacak. Walmart’ın da yüzde 20 oranında hisseye sahip olacağı duyuruldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü