Perakende Sektöründe QR Kodu Kullanımı

Perakendeciler, yeni nesil deneyimler sunarak dijital ve fiziksel dünyanın sunduğu boşluğu doldurmalıdır. Perakende mağazalardaki QR kodu, müşteri deneyimlerini geliştirir, fiziksel ve online alanlar arasındaki noktaları sorunsuz bir şekilde birleştirerek, alışveriş deneyimlerini kolaylaştırıyor.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
21 Aralık 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
21 Aralık 2020
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
2 yönlü QR kodu anlamı nedir? QR kodlarının perakende mağazalarına sağladığı faydalar nelerdir?

Perakende QR kodları, yıllardır etrafımızda! QR kodunun ilk örnekleri, birçok pazarlamacının beklediği başarıya ulaşmadı. Bunun nedeni, kullanıcıların çeşitli tarayıcı uygulamalarını indirmek için gereken teknolojilerdi. Ancak, Apple’ın iOS 11 güncellemesinden sonra iPhone kullanıcıları, QR kodları doğrudan kamera uygulaması aracılığı ile tarama imkanı buldu. Android mobil üreticileri de aynı şekilde Apple’i takip etti.

QR kodlarının perakende satışta uygulanması, daha ulaşılabilir bir pazarlama başarısı olarak görülüyor. QR kod kullanımı 2020 yılında hızlı bir şekilde arttı ve artmaya devam ediyor. Juniper Research’in yaptığı bir araştırmaya göre, 2022 yılına kadar QR kod kullanımı 5,3 milyara kadar çıkacak. Bir milyar akıllı telefon ise bu kodlara erişebilecek.

Peki, 2 yönlü QR kodu anlamı nedir? QR kodlarının perakende mağazalarına sağladığı faydalar nelerdir? Bu konuda tüketici davranışları nasıl gelişiyor? Pazarlama yöntemleri ve perakendenin en iyi QR kodları örnekleri nelerdir? Bu makalede bu soruların cevabını vereceğiz!

2 Yönlü QR Kodu Nedir?

İlk dalga QR kod taraması tek bir işlem sağlıyor. Bir URL açmak veya bir uygulamayı indirmek yerine 2 yönlü QR kodu (2-Way QR codes), perakende işletmeleri için müşteri profiline göre özelleştirilmiş çeşitli etkileşimlere olanak tanıyor. Bir kişi mobil cihazı ile kodu taradığında sistem cihazın profilini doğruluyor veya kimliği bilinmiyorsa yeni bir profil oluşturuyor. Sistem profile özel promosyon içeriği sağlıyor. Böylece işletme ve müşteriler arasında ikili bir etkileşimi kolaylaştırıyor.

2 Yönlü QR Kodların Faydaları

Müşteri deneyimi: 2 Yönlü QR kodları, tüm sektördeki perakendecileri destekleyen uygulama ile muadillerine oranla daha özel bir mağaza içi deneyim sunuyor. Potansiyel kullanımlar arasında; çekiliş girişi, ürün eğitimi, ücretsiz WiFi girişi, ürün önerileri, kayıt teklifleri ve daha fazlası bulunuyor. Uygulamaların tümü, çeşitli temas noktaları oluşturarak müşteri deneyimini etkileşimli hale getiriyor.

Tüketici davranışları: Bu kodlar, ayrıca, tüketici davranışları hakkında önemli veriler topluyor. Mağazada alışveriş yapanların tüketici davranışlarını izlemek zor olabilir; ancak 2 Yönlü QR Kodu verileri toplar ve müşterilerin öngörülerini kolaylaştırır. Özellikle konum analizi araçlarıyla birleştirildiğinde, bireysel bazda ziyaretçi tarama modelleri hakkında bilgi edinmeye yardımcı olur. Hem perakende hem de e-ticaret işlemlerindeki ziyaretçi verileriyle müşteriler hakkında bilinmesi gereken her şeye tek bir yerden erişmeyi sağlar.

Müşterileri eğitme: Yeni nesil QR kodu, mağaza içi ürün eğitiminin veya önerisinin sağlanmasına yardımcı olur. Müşterilerin yüzde 95’i alışveriş yaparken yalnız kalmak istiyor. 2 Yönlü QR kodları, müşterilerin perakendeci ile etkileşim düzeylerini kontrol etmelerine imkan sağlar. Müşteriler mağazanın etrafına yerleştirilmiş QR kodları taradıkça, ürünler hakkında bilgi edinir; kılavuzlar ve tarifler gibi içeriğe de erişebilmektedir. Benzer ürün önerilerini de görebilirler.

Pazarlama işlemleri: Perakendenin geleceği çok yönlüdür. Fiziksel perakendenin önemi yakın zamanda değişmeyecek olsa da online perakende büyümeye devam ediyor. 2 Yönlü QR kodlarının kullanılması, perakendecilerin müşterileri hakkında entegre iç görüler elde etmesini sağlar. Ayrıca, müşteriye mağaza içi deneyimlerinin ötesinde pazarlama yapmak istediklerinde reklam maliyetlerini önemli bir oranda düşürebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü