Egzersiz ekipmanı markası Peloton, ilk kez 1 milyar dolarlık satışlar gördü

Peloton, geçtiğimiz perşembe günü şirketin ilk kez milyar dolarlık çeyrek satışları gördüğünü bildirdi. Satışlarda yüzde 128 büyüme kaydedildi. Şirket, ayrıca, tüm yıllık gelir görünümünü de artırdı. Ancak, talebin artmasıyla beraber müşterilerine hızlı teslimat konusunda sorunlar yaşadı.
17 Şubat 2021

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
17 Şubat 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Peloton, üçüncü çeyrek için satışlarının 1,10 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Amerika merkezli egzersiz ekipmanı ve medya şirketi Peloton’un hisseleri, perşembe günü genişletilmiş ticari işlemlerde yüzde 6’dan fazla düştü. Şirket hisseleri ise yüzde 7 artışla 157,53 dolardan kapandı. Refinitiv’in verilerine göre, hisse başına kazanç 18 sent; gelir ise 1.06 milyar dolar olarak gerçekleşti. Peloton’un üç aylık dönem için kazancı ise, 1 yıl önceki 55,4 milyon dolarlık bir kaybın ardından 63,6 milyon dolara çıktı. Bu rakam, kişi başı 18 sente denk geliyor. Refinitiv analistleri bu rakamı hisse başına 9 sent olarak öngörmüştü.

Peloton’un tüm yıl gelirinin 4 milyar doları aşması bekleniyor

Şirket geliri, 2019 yılında 466,3 milyon dolar olarak gerçekleşmişti. Bu rakam 2020 yılında yüzde 128 artarak 1,06 milyar dolara yükseldi. Analistler bu rakamı 1,03 milyar dolar öngörmüştü. Şirket, üçüncü çeyrek için satışlarının 1,10 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor. Analistlerin tahmini ise 1.09 milyar dolar. Peloton’un tüm yıl gelirinin 4 milyar doları aşması bekleniyor. Analistler ise 3.95 milyar dolarlık bir öngörüde bulunmuştu.

Şirket, 2021 yılı için kazanç hedeflerini değiştirmedi. Şirket, ürünlerine yönelik güçlü talebin devam ettiğini ve işlerini hafifletmek için tedarik zincirine de ek yatırımlar yapacağını söyledi. Hissedarlara yazdığı bir mektupta şirket, teslimatları hızlandırmak için önümüzdeki 6 ay içinde hava ve deniz taşımacılığına 100 milyon dolardan fazla yatırım yapacaklarını söyledi.

Bu yatırım kısa vadeli kârımızı azaltacak

Şirket, egzersiz ekipmanı üreticisi Precor’un 420 milyon doları yatırımı sayesinde envanter seviyelerinin iyileşmesini beklediğini açıkladı. Ancak, ilerlemenin yılın geri kalanında yavaş ama istikrarlı olarak devam edeceğini de belirtti. Şirket, ayrıca, bu yatırımın kısa vadeli kârı azaltacağını tahmin ediyor.

Peloton İcra Kurulu Başkanı John Foley, şirketin umutlu olduğunu; pandemiye karşı aşı dağıtımındaki hızlanmaya paralel olarak ekonomilerinin açılımlarının önümüzdeki aylarda da şirkete fayda sağlayacağını söyledi.

Peloton, 2020 yılının son çeyreğini, bir önceki yıla göre yüzde 134 artışla 1,67 milyon fitness abonesi ile kapattı. Aboneler, bir telefon veya tablet cihaz aracılığıyla programlara ayrı ayrı erişebiliyor. Peloton’un, yıl sonuna kadar 2,28 milyon müşteriye ulaşması bekleniyor.

Peloton, müşterilerini egzersiz için ikna etmeye çalışıyor

Şirketin kâr dağıtmama oranı da güçlü kalmaya devam ediyor; bu da gelecekte elde edecekleri başarının bir göstergesi. Son çeyrekte aylık müşteri ortalama kaybı yüzde 0,76 oldu ve önceki döneme kıyasla yüzde 0,65’ten çok az bir artış oldu. Ancak şirket, mevcut çeyrekte kayıp oranının yüzde 0,75’in altında olmasını beklediğini; 2021 yılı için kayıp oranının yüzde 0,80’in altında olacağını açıkladı.

Bisiklet üreticisi olan Peloton, müşterilerini daha fazla egzersiz yapmaya ikna etmenin yollarını arıyor. Son dönemdeki şirketteki toplam egzersizler, 26 milyondan 113 milyonun üzerine çıktı. Kısa bir süre önce de kullanıcıların sınıfları arka arkaya stoklayabileceği bir özellik başlattı. Ayrıca, yakın zamanda kataloguna pilates sınıfları da ekledi.

Şirket, bu yatırımları Covid-19 salgını sırasında ev içi fitness alanındaki rekabet yoğunlaşmaya devam ederken yaptı. Peloton hisseleri 1 yıl öncesine göre yüzde 365’in üzerinde artış gösterdi. Şirketin piyasa değeri ise 46 milyar dolara çıktı.

Bu arada, Peloton web sitesi şu anda bazı ürünlerin teslim edilmesinin 8 ila 10 hafta sürebileceğini belirtiyor. Önceden, teslimatlar en fazla altı hafta sürüyordu. Bazı müşteriler, net bir tarih verilmeden teslimatlarının birkaç kez ertelendiğini bildirdi. Şirketin CEO’su Foley, perşembe günü yaptığı açıklamada, şirketin, müşteri taleplerine ayak uydurmak için geçtiğimiz yıl müşteri destek ekibini iki kat daha artırdığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü