worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

Network Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

network
Network

Networking ise, karşılıklı fayda ile birlikte iş hayatında çalışanlarla, müşterilerle, uzmanlarla iş ve arkadaşlık ilişkilerinin geliştirilmesidir. Network marketing aracılığı ile işinizi profesyonellere tanıtabilir, uzun vadede bu bireyleri müşteriniz haline getirebilirsiniz. Ayrıca, farklı networklar kurarak ihtiyacınız olduğunda başka insanlardan yardım alabilirsiniz. Peki, network nedir? Network ne demek? Network sistemi nedir? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını makalemizde bulabilirsiniz!

Network Nedir?

Network nedir ne işe yarar sorularından yola çıkarak, bu konuda yararlı cevaplar verilebiliyor. İş hayatınızda atacağınız önemli adımlarla network kurabilirsiniz. Network yapmak, yakın ilişkilerinizi potansiyel müşterilerinize dönüştürebilmenize fırsat tanıyacaktır. Ek olarak, girişimcilik yapan insanlarla iletişim kurarak işlerinizi büyütebilirsiniz.

Network oluşturma, günümüz iş dünyasının önemli güç unsurlarından biri haline gelmiştir. İş sektöründe yer alan rakiplerle iyi ilişkiler kurmak, farklı alanlara da yönlendirecektir. Bunu yaparken, mümkün olduğu kadar sosyalleşmek gerekir. Sosyal network, bu açıdan çok önemlidir. Network nedir sorusunun cevabını tam olarak anladığınızda bu ortamlardan keyif alacaksınız!

Bu sebeple network marketing sistemleri ile sürekli gelişim içinde olmak önemlidir. Ayrıca, işiniz ile ilgili her davete ve her etkinliğe katılmanız, network ağı geliştirmek için etkili bir yöntem olacaktır. Aslında network ağı nedir sorusunun cevabı şirketlerin efektif iş modelleri geliştirmesinin de anahtarı niteliğindedir. Ayrıca, network marka değeri için de şirketlerin ihtiyaç duyacağı kavramlar arasında yer alıyor.

Network Ne İşe Yarar?

Araştırmacılar, işletmelerin yüzde 70’inin işlerini bağlantıları sayesinde büyüttüğünü söylüyor. Bu noktada network ağı iş dünyasını ciddi bir şekilde etkiliyor. Peki, network nedir ne işe yarar? Networklerinizi doğru bir şekilde kullanırsanız, istediğiniz hedefe daha kısa sürede ulaşırsınız. Network sistemi nedir sorusuna cevap ararken, networking’in tek taraflı bir bağlantı olmadığını hatırlamak kritik bir önem taşıyor. Bu sistemde, aldığınız destek ve yardımın karşılıklı olması gerekiyor. Networking size çok şey kazandırır. Networking sayesinde, yeni insanlarla tanışma fırsatı elde edersiniz. Network kurduğunuz insanlara karşılıksız iş ilişkiniz, sosyal network puanınızı da artıracaktır.

Networking nedir ne işe yarar diye bakmak, özellikle iş dünyasının yararına olacaktır. Networking, kurduğunuz bağlantılar sonucunda bir şey satmak değildir. Bir şey satmak için network oluşturulmaz; fakat kurmuş olduğunuz ilişkiler sayesinde yeni fırsatlara sahip olabilirsiniz. Yine aynı şekilde, networking size direkt olarak iş bulmaz; ama sizin yeteneklerinize vakıf olan biri networking sayesinde sizi işe alabilir.

Networking’i arkadaş ortamına benzetebilirsiniz. Arkadaşlar, birbirlerinin hayatına sevgi, destek, eğlence ve huzur katarlar. Ortak hobileri ve ortak amaçları vardır. Burada önemli olan nokta, arkadaşlıkta bunlar karşılıksız olarak gerçekleşir. Arkadaşlar, başka arkadaşlarıyla birbirlerini tanıştırır, bu sayede yeni bir bağlantı oluşur. Network ne demek sorusuna verilebilecek en iyi cevaplardan biri budur!

Network Nasıl Yapılır?

Network etkinliklerinin öneminden bahsetmiştik. Her etkinlikte olduğu gibi, network etkinliğinde de yazılmayan kurallar vardır. Bu kuralları, biraz kendi kendinize pratik yaparak öğrenebilirsiniz. Deneyiminiz arttıkça networkünüz de artacak ve gelişecektir. Network marka değerinizin artmanızı sağlayacaktır. Network yapmak, bu açıdan çok önemlidir. Bu konuda network marketing şirketlerinden destek alınabilir. Network nasıl yapılır sorusuna bazı cevaplar şunlar olabilir;

  • Samimi olun

Gittiğiniz her etkinlikte gülümsemek ve samimi olmak network kurallarının en önemli mihenk taşlarından biridir. Karşınızdakini dikkatlice dinleyin. Ona doğru ve sorular sorun ve samimi bir şekilde ilgi gösterin!

  • Toplantılara geç kalmamaya özen gösterin

Bazı toplantılara ve davetlere biraz geç kalmak genelde sorun teşkil etmez. Fakat bunun network etkinliği için uygun olduğu söylenemez. Etkinliklere erkenden gitmek, size farklı avantajlar sunacaktır. Erken gittiğinizde daha az insan olacaktır, dolayısıyla konuşma yapmak için başkasının lafını kesmek zorunda kalmayacaksınız.

  • Plan yapın

Networking etkinliğine katılmadan önce bir plan yapın. Önceden, kaç kişi ile ve ne kadar sürede konuşacağınızı kararlaştırın. Bu, zamanınızı daha iyi ayarlamanıza ve daha sağlam argümanlar sunmanıza fırsat tanıyacaktır.

  • Not defterinizi yanınızda bulundurun

İnsanlar, söylediklerini dikkatlice dinleyenleri takdir eder. Dinlediğiniz şeyleri unutmamak için kısa notlar tutun. Tuttuğunuz bu notlar bir sonraki konuşmanıza çok rahat başlamanızı sağlayacaktır.

  • Sosyal medya platformlarını kullanın

Sosyal medya, networking konusunda en iyi yol arkadaşlarınızdan biri olacaktır. Farklı sosyal medya platformlarını kullanarak istediğiniz insanın fotoğraf veya CV’lerine bakabilirsiniz. Ayrıca, daha önce tanıştığınız ama sonradan unuttuğunuz bir kişiyi bu sayede daha kolay hatırlayacaksınız.

  • İlk kuralı unutmayın; karşılıklı destek

Networking nedir sorusuna “karşılıklı destek gerektiren sistem” olarak cevap verilebilir. Siz de networking kullanarak başkalarına yardım edin. Network yaptığınızda tanıdığınız kişiler, sizin aracılığınızla birbirini tanıyacaklar. Beraber iş yaptığınız insanlara destek ve yardımınızı esirgemeyin!

Network Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

Network marketing nedir sorusu, son yıllarda en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Network marketing, Türkçede “ağ pazarlaması” olarak ifade ediliyor. Network marketing, doğrudan satışın geliştirilmiş halidir. Network marketing nedir nasıl yapılır sorusunun cevabı; “satıcının müşteriye yüz yüze bir ürün tanıtması veya satması” olarak verilebilir. Network marketing sistemleri de aslında basittir. Satıcı ürünü satarken kendi ekibini oluşturur. Bu sayede hem sattığı üründen hem de ekibinin yaptığı satıştan kâr elde eder. Bu döngü, bütün ekip üyeleri etrafında döner. Ağ sistemi gibi çalıştığı için ağ pazarlaması adını da buradan almıştır. 

Peki, network marketing’i başka nasıl ifade edebiliriz? Bir ürünü alırsınız ve kullanırsınız. Daha sonra eğer memnun kaldıysanız, bu ürünü başkalarına tavsiye edersiniz. Araştırmalara göre, bu sistem, klasik reklam pazarlamacılığından daha çok işe yarıyor. Doğrudan satış modelinde satış; mal veya ürünlerin yüz yüze evlerde ya da ofislerde yani perakende satış sayılmayacak ortamlar dışında satıcı tarafından bilgilendirerek yapılan satış türüdür. Satıcı bunun üzerinden kazanç sağlar. Bir ileri versiyonu olan ağ pazarlama yani “çok katlı pazarlama” modelinde ise, satıcı hem bireysel olarak sattığı ürünler üzerinden hem de ekibinden gelen satışlardan kazanç elde eder.

Network marketing Türkiye özelinde de büyümeye devam ediyor. Türkiye’deki network marketing şirketleri, farklı sektörlerdeki firmalara network marketing nedir nasıl yapılır soruları özelinde çeşitli destekler sağlıyor. Network marketing Türkiye ile birlikte dünyada da gelişimini sürdürüyor. Son dönemlerde network marketing şirketleri etkisini artırıyor. Bilgi teknolojilerinin gelişmesi, pandeminin ortaya çıkardığı yeni normal dönem ve yeni iş modelleri sebebiyle networking nedir, network nasıl yapılır ve network ağı nedir gibi soruların cevaplarına daha fazla ihtiyacımız olacak!

Days
Hours
Minutes
Seconds

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

teknosa
Markalar

Teknosa, e-ticarette 2 kat büyüme hedefliyor

Teknosa, 2023 yılında başlattığı ‘Dijital Odaklı Dönüşüm’ programıyla hedeflerini büyütüyor. Şirket 1 milyar TL’lik yatırım planlarken, e-ticaret hacmini iki katına çıkarmayı hedefliyor. Teknosa, e-ticaret brüt

Days
Hours
Minutes
Seconds