Influencer pazarlama harcamaları azalıyor

influencer
Influencer (etkileyici) pazarlama, son dönemin en çok tercih edilen pazarlama yöntemleri arasında yer alırken, markaların mikro etkileyicilere yönelik artan ilgisi etkileyici pazarlama harcamalarında düşüş yaşanmasına neden oluyor.
influencer

Influencer pazarlama günümüzün en önemli pazarlama stratejilerinden biri. Pek çok marka bu noktada yaptığı yatırımlarla önemli satış rakamlarına ulaşırken, son dönemde mikro etkileyicilere yönelik artan ilgi, pazarlama harcamalarında düşüş yaratıyor. Yapılan çeşitli araştırmalar, mikro influencerların gelecek dönemin pazarlama stratejilerinde daha büyük bir öneme sahip olacağını ön görüyor.

Mikro influencerlara talep artıyor

Dünya genelinde artan enflasyon rakamları, e-ticaret satışlarında önemli etkiler yaratırken, markaların pazarlama harcamalarında da değişim yaşanmasına yol açtı. Yakın dönemde yapılan araştırmalara göre, e-ticaret şirketlerinin kârlılığa odaklanmaya başlamasıyla birlikte mikro influencerların pazarlama stratejilerinde daha büyük bir rol oynaması bekleniyor.

Mega ve makro etkileyicilere oranla daha az takipçisi bulunan mikro influencerlar, tüketici tarafında önemli etkiler yaratırken, maliyet açısından da markalar için odak haline gelmiş durumda. Araştırmalar, 2021 yılına oranla 2022 yılında etkileyici anlaşmalarına daha az para harcandığını ortaya koyuyor.

Yerelde başarıya ulaşmak isteyen markalar için daha cazip

Mega etkileyicilerin (milyondan fazla takipçiye sahip) her gönderi için aldığı rakamlarla, bir mikro etkileyicinin gönderi başına aldığı rakamlar arasında büyük farklar bulunuyor. Rakamsal olarak ortaya çıkan fark, mikro etkileyicileri yerelde başarıya ulaşmak isteyen markalar için daha cazip hale getiriyor.

Etkileyici pazarlama, genel pazarlama harcamaları pastasındaki payını son yıllarda istikrarlı bir şekilde artırırken, markaların yeni müşteriler tarafından tanınması, markaya daha hızlı güven kazanılması ve diğer reklamlardan farklı olarak, deneyimlerin aktarılıyor olması ve bu durumun markaya, ürüne ya da hizmete yönelik dikkat çekiciliğinin arttırılması gibi nedenlerden dolayı büyük bir öneme sahip.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara
Open chat
WORLDEF WhatsApp hattına hoş geldiniz; size hangi konuda yardımcı olabiliriz?