Pandemide Rusya E-Ticaret Pazarı 2020 (Grafik)

Rusya, kısmen Avrupalı kısmen de Asyalı bir ülkedir. Rusya e-ticaret pazarı, her ülkede olduğu gibi artan bir ivme sergiliyor. Koronavirüs (Covid-19) pandemisi, Rusya’da da online tüketicileri e-ticarete yöneltti. Özellikle online pazaryerlerinde ciddi bir e-ticaret hacmi artışı gözleniyor. Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Birleşik Krallık ile birlikte uluslararası siyasete, ekonomiye ve spora hakim olan ülkelerden biri olan Rusya’da e-ticaret 2020 yılında ne durumda? Rusya e-ticaret hacmi hangi kategorilerde yoğunlaşıyor? İşte grafiklerle 2020 yılında pandemide Rusya e-ticaret pazarı…
4 Kasım 2020

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
4 Kasım 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Rusya, kısmen Avrupalı kısmen de Asyalı bir ülkedir. Rusya e-ticaret pazarı, her ülkede olduğu gibi artan bir ivme sergiliyor.

Rusya E-Ticaret Pazarı

Rusya’da yaklaşık 146 milyon insan yaşıyor. Ülke, bu nüfusla dünyanın en büyük 9. ülkesi durumunda. Rusya’da halkın yüzde 45’inden biraz fazlası 25 ila 54 yaş arasında. 2016 yılı itibariyle Rusya’da yetişkin nüfusun yüzde 76’sı (118 milyon kişi) internet erişimi vardı. Bu oran Rusya’yı internet kullanıcıları açısından dünyada dokuzuncu; Avrupa’da birinci sıraya yerleştiriyor.

Sınırların kapatıldığı, karantina kısıtlamalarının uygulandığı, serbest dolaşımın yasaklandığı ve dışarı çıkma korkusunun olduğu pandemi döneminde de online e-ticaret satışları benzeri görülmemiş bir büyüme oranları gördü. Rusya e-ticaret pazarı da bu büyüme oranlarından nasibini aldı. Rusya, çok sayıda uluslararası şirketin de ilgisini çekmeye başladı. Pazar aşırı doygunluğa uzak bir noktada olduğu için halen küçük yabancı işletmeler için bir pay var!

Rusya’ya özgü geleneksel süs ve hediyelik eşyalar…

Rusya’da e-ticaret pazarı son 10 yılda sürekli büyüyor. Rusya e-ticaret satışları, 2019 yılının ilk yarısında yüzde 26 oranında arttı. 2019 yılının Rusya e-ticaret hacmi ise 31,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Covid-19 salgını, online siparişlerin talebinde hızlı bir büyüme süreci başlattı. Böylelikle 2020’nin ilk yarısında çevrimiçi satışlarda ek büyümeye katkıda bulundu. Rusya Online Perakende Derneği (AKIT), 2020 yılında 41 milyar dolarlık toplam e-ticaret hacmi ile yüzde 30’luk bir büyüme öngörüyor. 2025 yılına kadar Rusya e-ticaret pazarının 128,8 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor.

Rusya E-Ticaret Verileri 2020

WORLDEF BUSINESS SCHOOL (WBS) Genel Müdürü Orxan Isayev
  • Rusya’da online alışveriş için en çok hangi cihazlar kullanıldı?

Rusya e-ticaret satışları, 2020 yılında pandeminin etkisi ile daha önceki yıllarda görüşmemiş bir artış kaydediyor. 2020 yılının yaz aylarında e-ticaret alıcılarının internet üzerinden sipariş ödemelerinde nasıl davrandıkları ve karantina sürecinin belirli ürün ve hizmet kategorilerine olan talebi nasıl etkilediği konusunda yapılan araştırmalar, bu artışı gözler önüne seriyor.

Rusya’da 2019 ve 2020 yaz dönemlerinde online alışverişlerin yapıldığı cihazların oranları
* Mor: Mobil cihazlar – Pembe: Masaüstü cihazlar

Grafik, 2020 yaz aylarında 2019 yaz aylarına göre mobil ve sabit cihazlardan yapılan ödemelerin oranlarında değişimleri gösteriyor. Buna göre 2019 yılında akıllı telefonlar ve tabletler, masaüstü bilgisayarlardan daha az kullanıldı. 2019’da online alışverişlerde mobil cihazların kullanıl oranı yüzde 44 iken masaüstü bilgisayarlarında online alışverişlerde kullanım oranı yüzde 56 oldu. 2020 yaz aylarında ise, mobil cihazların kullanımı, 2019 yılına göre arttı. Buna göre 2020’de mobil cihazlar yüzde 52, masaüstü bilgisayarlar da yüzde 48 oranında kullanıldı.

  • Rusya e-ticaret rakamları 2019 – 2020 yaz dönemi

Rusya e-ticaret pazarında mal ve hizmet kategorilerinde e-ticaret satışlarında da 2019 yılına göre 2020 yılında artış gözleniyor. Buna göre, haftada bir alışveriş yapanlar birey bazında yüzde 109 oranında arttı. İki haftada bir alışveriş yapanların oranı ise yüzde 65 oranında; ayda bir alışveriş yapanlar da yüzde 26 oranında arttı. Ancak, daha az sık alışveriş yapanlar yani 3 ayda bir kez online alışveriş yapanların oranı yüzde 5 azaldı.

2019 ve 2020 yaz aylarında e-ticaret satışlarının değişimi (Tüm ürünler ve hizmetlerde)

Bu oran, genel olarak, Rusya’da internetten sipariş veren ve ödeme yapanların bunu alışkanlık haline getirdiği anlamına geliyor. Ayrıca, düzenli olarak internet üzerinden alışveriş yapan kullanıcı sayısının arttığı anlamına da geliyor. Aynı zamanda bu oran, sadece ara sıra e-ticaret alışverişi yapanların sayısının azaldığını da gösteriyor.

  • Rusya’da e-ticaret satışlarında gıda kategorisinin oranları

Rusya e-ticaret satışlarında gıda kategorisi, 2020 yılı yaz aylarında, 2019 yılı yaz aylarına göre 3 ila 4 kat artış kaydetti. Ruslar, pandeminin de etkisi ile internet üzerinden gıda ürünü siparişlerini ve doğal olarak internet üzerinden ödemeleri artırdı. En büyük artış, ayda bir online olarak gıda ürünleri siparişi verenlerin oranında yaşandı.

2019-2020 yaz aylarında gıda ürünlerinin e-ticaret satışları

Ayda bir gıda ürünü siparişi verenlerin oranı yüzde 421 oranında arttı. İnternetten iki haftada bir gıda ürünü siparişi verenlerin oranı ise yüzde 374 oranında artış kaydetti. Haftada bir e-ticaret alışverişlerinde ve üç ayda bir online alışverişlerde ise eşit seviyede artış hesaplandı; bunların oranı da yüzde 160 seviyesinde artış gösterdi.

  • Giyim ve ayakkabı kategorilerinde dikkat çeken artışlar oldu

Rusya e-ticaret satışlarında, 2020 yılı yaz aylarında giyim ve ayakkabı kategorilerinde online alışverişlerde önemli bir artış oldu. En büyük artış, yüzde 160’lık bir oranla haftada bir online olarak giyim veya ayakkabı ürünü satın alanlarda gözlendi. İki haftada bir online satın alma yapanlarında oranı ise yüzde 107 seviyelerinde artış kaydetti.

2019 ve 2020 yaz aylarında giyim ve ayakkabı kategorilerinde e-ticaret satışlarının değişimi

Ayda bir giyim ya da ayakkabı ürünlerini e-ticaret yolu ile satın alanların oranı da yüzde 78 seviyelerinde arttı. 2019 yılına göre üç ayda bir online satın alma yapanların oranı, 2020 yılının yaz aylarında yüzde 66 civarında artış gösterdi.

  • Ev eşyası ve mobilya kategorilerindeki e-ticaret satışları

Rusya e-ticaret pazarında ev eşyaları ve mobilya kategorilerinde de tıpkı gıda ürünlerinde olduğu gibi aylık satışlarda büyük artış gözlendi. Aylık online alışveriş yapanların bu kategorilerinde e-ticaret alışları, 2019 yaz aylarına oranla 2020’nin aynı döneminde yüzde 271 oranında arttı.

2019 ve 2020 yaz aylarında ev eşyası ve mobilya kategorilerinde e-ticaret satışlarının oranları

İki haftada bir verilen siparişlerde ise yüzde 147 oranında artış oldu. Her üç ayda bir yapılan alışverişlerde de yüzde126 oranında artış gözlendi. Bu kategorilerdeki en az büyüme haftalık alımlarda gözlemlendi. Her hafta online alışveriş yapanların e-ticaret siparişlerinin oranı yüzde 97 arttı.

  • Etkinlik biletleri satışları büyük bir düşüş yaşadı

2020 yaz döneminde, pandemi dolayısıyla fiziksel ortamlardaki etkinliklerde büyük bir düşüş yaşandı. Bu sebeple satın alınan etkinlik biletlerinin sayısı 2019 yılının ay dönemine göre göre birkaç kat azaldı. İki haftada bir veya haftada bir yapılan online bilet satışlarında yüzde 69 oranında düşüş oldu.

2019 ve 2020 yaz aylarında online bilet e-ticaret satış oranları

Ayda bir online bilet alanlarda düşüşler de yüzde 73 oranında oldu. Üç ayda bir online bilet alanların 2020 yılında e-ticaret bilet siparişlerinin oranında da yüzde 78 oranında düşüş kaydedildi. Bu arada, fiziksel alanlarda düzenlenen etkinliklerin bilet satışlarda, pandemi kısıtlamaları sebebiyle tüm ülkelerde büyük oranda düşüş oldu.

  • Pandemi seyahat ve turizm harcamalarını da vurdu

Pandeminin etkilediği önemli sektörlerden biri de seyahat ve turizm sektörleri oldu. Sınırların kapatılması sebebiyle turizm ve seyahat harcamaları tamamen durdu. 2020 yaz aylarında sınırların tekrar açılması ile tekrar bir hareketlilik oldu; ancak 2019’ın rakamları hayal oldu. 2020 yaz aylarında uçak ve tren biletleri, otel rezervasyonları ve taksi seferleri siparişlerinin sayısı büyük bir düşüş yaşadı.

2019 ve 2020 yaz aylarında e-ticaret yolu ile seyahat ve turizm siparişlerinin oranları…

Haftalık online sipariş sayısındaki düşüş yüzde 76 oranlara kadar ulaştı. İki haftada bir turizm ve seyahat harcaması yapanların siparişlerinde de yüzde 64’lük düşüş görüldü. Ayda bir seyahat ve turizm harcaması yapanların sayısı da yüzde 50 oranında düşerken; üç ayda bir online siparişlerdeki düşüşler yüzde 40 civarında oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü