Pandemide e-ticaret arttı; kargo personeli aranıyor!

Pandemide e-ticaret, öngörülemeyen bir artış kaydetti. Özellikle son 7 ayda e-ticaret siteleri satışlarında patlama yaşanıyor. Bu sebeple kargo şirketlerinin personel ihtiyacı doğdu!
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
9 Aralık 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
9 Aralık 2020
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Kargo şirketlerinin personel ihtiyacı doğdu!

Pandemide e-ticaret, öngörülemeyen bir artış kaydetti. Özellikle son 7 ayda e-ticaret siteleri satışlarında patlama yaşanıyor. Bu sebeple kargo şirketlerinin personel ihtiyacı doğdu!

Teslimat veya kargo şirketleri, e-ticaret ile birlikte pandemi döneminin yıldızı parlayan sektörlerinin başında geliyor. E-ticaretteki yoğunluk, teslimat şirketlerinde talep patlamasına yol açtı. E-ticaret satışlarındaki anormal artış, yeni kurye, kargo ve dağıtım ağlarının kurulmasına neden oldu. Teslimat sektöründe son dönemde 20 bin kişi yeni istihdam sağlandı. Önümüzdeki dönemde 20 bin personel daha istihdam edilmesi öngörülüyor.

“Kargo çalışanları büyük bir fedakarlıkla kesintisiz hizmet verdi”

Türkiye Kargo, Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği (KARİD) Başkanı Aslan Kut, pandemi döneminde teslimat sektörünün önemine dikkat çekti. Pandemi kısıtlamalarında insanların ihtiyaçlarına erişimi için hayati bir işlev gören teslimat sektöründe çalışanların büyük bir fedakarlıkla kesintisiz hizmet verdiğini ifade etti.

Kut, e-ticaret gönderilerindeki artışa paralel olarak yeni iş modelleri geliştirilmeye başlandığını; mevcut kargo şubelerinin yanında teslimat sürecini kısaltmak için mini ve makro merkezler açıldığını ifade etti. Müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesi için de teknolojik yatırımlara hız verildiğini vurgulayan KARİD Başkanı, kendi araçlarıyla kargo teslimatı yapan girişimci kurye modeli geliştiğini; farklı teslimat modelleri üzerinde de çalışmaların devam ettiğini belirtti.

“Türkiye’de teslimat süreleri 1-2 gün”

Üç indirim ve alışveriş festivalinin de bulunduğu kasım ayında teslimatların sorun yaşanmadan yapıldığını kaydeden Kut, Türkiye teslimat sektörünün pek çok ülkeyle karşılaştırıldığında gelişmişlik düzeyinin oldukça yüksek olduğuna dikkat çekti. İndirim kampanyası dönemlerinde Amerika gibi bazı ülkelerde teslimat sürelerinin 25 günlere çıktığını; Türkiye’de ise bu sürenin 1-2 gün olduğunu belirten Kut, şu ifadeleri kullandı; “Online alışverişin hızlı gelişimi teslimat şirketlerinin işlem sayılarında artışa sebep oldu. Son dönemde artan online alışverişe cevap vermek için kargo şirketleri kapasite artışı yaptı, teknolojik yatırımlarına hız verdi. Firmalar yılbaşı yoğunluğuna da hazır durumdadır.”

“20 bin ek istihdam sağlandı”

KARİD Başkanı Kut, teslimat sektörünün adeta bir “istihdam deposu” haline geldiğini söyledi. Yaklaşık 130 bin kişinin istihdam edilen sektöre pandemi döneminde kargo hacmine paralel olarak 20 bine yakın ek istihdam sağlandığını belirten Kut, girişimci kurye gibi uygulamalarla 5 bin kişinin sisteme dahil olduğunu; önümüzdeki dönemde de bu sayının artacağını öngördüklerini söyledi.

“E-ticaretteki sorunların faturası kargocuya kesiliyor”

E-ticaret alışverişlerinde bireysel alıcılara yapılan teslimat adetlerinin arttığını belirten Kut, e-ticarette yaşanan tüm sorunların faturasının teslimat yapanlara kesildiğini; bu olumsuz algıyı kırmak için kamu spotu çalışmaları planladıklarını söyledi. Pandemide zirve yapan e-ticaret sebebiyle günlük teslimatların yüzde 50 arttığını; artan iş hacmiyle zamanında teslimat konusunda müşteri şikayetlerinin çoğaldığını ifade eden Kut, kendi teslimat filosunu kuran firma sayısının da arttığını belirtti. Kut, “Hızlı teslimat konusunda da yeni girişimler var. Emanetçi komşu gibi alternatif teslimat yöntemleri üzerinde çalışıyoruz. Akaryakıt istasyonları, mahalle esnafı, emanet kasaları gibi noktalarda pilot uygulamalar yapılıyor. Ev kadınlarını da sisteme dahil etmeyi planlıyoruz. Bu sebeple teslimat süreçlerini rahatlatmaya yönelik bu uygulama için mevzuatta değişiklik gerekiyor. Görüşmelerimiz sürüyor, yasal zeminin oluşturulacağından umutluyuz.” bilgisini paylaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Menü