Online toptancı Jumbotail, yerel marketleri dijitalleştirecek

Gıda ve market ürünleri sektörüne yönelik online toptan pazaryeri Jumbotail, dünyanın ikinci en büyük online pazarında yerel marketleri dijitalleştirmeye odaklandığını duyurdu. Şirket, bu doğrultuda 14,2 milyon dolarlık yatırım topladı.
Jumbotail, ülkede 30 binden fazla bakkal ve küçük markete hizmet veriyor.

Beş yıllık girişim Jumbotail, B Serisi finansman fonunun yeni diliminin; Nutresa, Veronorte, Jumbofund, Klinkert Investment Trust, Peter Crosby Trust, Nexus Venture Partners ve Discovery Ventures’ın katılımıyla “VII Ventures” tarafından yönetildiğini açıkladı.

Girişim, yeni dilimin, 2019 yılında 12,7 milyon dolarlık bir fonla başlayan B Serisi fonu tamamladığını söyledi. Şirket, B Serisi fonlama sonunda yeni gelen yatırım da dahil olmak üzere yaklaşık 44 milyon dolar topladı. Bugüne kadar öz sermaye yatırımı olarak yaklaşık 54 milyon dolar biriktirdi.

Jumbotail, ülkede 30 binden bakkal ve markete hizmet veriyor

Jumbotail, ülkede 30 binden fazla bakkal ve küçük markete (Hindistan’da yaygın olarak “kirana” ismiyle biliniyor) hizmet veriyor. Girişim, işletmeler arası kurduğu pazaryerine ek olarak, finans kurumlarıyla ortaklıklar yoluyla mahalle marketlerine işletme sermayesi de sağlıyor.

Son müşteriye teslimatı sağlamak için kendi tedarik zinciri ağını kuran girişim, bu mağazalara satış noktası cihazları da tedarik ederek, çok daha geniş bir katalog seçimine kolayca erişebilmelerini sağlıyor. Ayrıca, yeni envanteri kendilerine iki gün içinde gönderebilmelerine imkan tanıyor. Bunun yanında, bu mağazaların müşteri tabanlarını genişletebilmeleri için Dunzo ve Swiggy gibi hızlı yerel teslimat girişimleriyle entegre ediyor.

“Genişleme operasyonlarına hazırız”

Jumbotail, ülkede 30 binden fazla bakkal ve küçük markete hizmet veriyor.
Jumbotail’in kurucu ortağı Ashish Jhina (solda), girişimin büyümesinde bir dönüm noktasına ulaşıldığına inandığını söyledi.

Jumbotail’in kurucu ortağı Ashish Jhina, girişimin büyümesinde bir dönüm noktasına ulaşıldığına inandığını söyledi. Jhina, iyi yetenekleri işe alma ve genişleme operasyonlarına hazır olduklarını ifade etti. Ayrıca, ülkedeki daha fazla bölgede, özellikle de Güney Hindistan’daki birkaç şehirde genişleyeceklerini kaydetti.

Jhina, “Sektörün en iyi teknolojisi ve müşteri NPS’si üzerine inşa edilmiş, son derece ölçeklenebilir ve operasyonel açıdan kârlı iş modelimize dünya çapındaki yatırımcıların büyük ilgi gösterdiğini görüyoruz.” dedi. (NPS; müşteri deneyimi programlarında kullanılan bir ölçü olan “Net Promoter Score” ifadesinin kısaltmasıdır. Müşterilerin şirkete sadakatini ölçmek için kullanılır.)

Jhine, bir sanal konferansta yaptığı açıklamada ise, ülke çapında karantinaya ve e-ticaret firmalarında kısıtlamalara yol açan koronavirüs salgınının, mahalle bakkallarının insanların hayatında ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini söyledi. Şirket, virüsün yol açtığı ağır hasarlara rağmen bu mağazalar arasında teknolojinin yaygınlaşmasını sağlıyor.

Jumbotail’in kalitesi hakkında soru işaretleri var

Günümüzde mahalle marketlerinde ürünlerini satan bir dizi gıda markası standartlaştırılmamış durumda. Bu da Jumbotail’in kalitesi hakkında soru işaretleri oluşturuyor. Şirket, bu boşluğu doldurmak için kendi özel marka portföyünü oluşturmaya başladı. Jhina, yeni fonun bir kısmını bu katalogu genişletmek için kullanacağını söyledi. Özel bir marka etiketine sahip olmak, aynı zamanda Jumbotail’in perakende ortaklarının yıl boyunca ürün tedariki alabilmesini sağlıyor. Ayrıca, zaten kârlı girişimlerinin kâr marjını artırmaya yardımcı oluyor

Hindistan’da, şehir ve kasabalarda 30 milyondan fazla mahalle bakkalı bulunuyor. E-ticaret devleri, insanların alışveriş yapma şeklini değiştirmek için Hindistan’a milyarlarca dolar akıtıyor. Buna rağmen, bu küçük işletmeler onlarca yıldır varlığını sürdürdü, hayatta kaldı; hatta gelişti. Son yıllarda, Hindistan’daki çok sayıda yeni şirket, bu mahalle mağazalarıyla çalışmanın yollarını aramaya başladı.

Hindistan’ın en büyük perakende zinciri

Bunlardan biri de Hindistan’ın en büyük perakende zinciri Reliance Retail’dir. Şirket, ülkedeki 6 bin 500’den fazla şehir ve kasabadaki yaklaşık 10 bin fiziksel mağaza aracılığıyla her hafta 3,5 milyondan fazla müşteriye hizmet veriyor. 2019 yılının sonlarında, telekom devi Jio Platforms ile ortak girişim yoluyla “JioMart” markası ile e-ticaret alanına girdi. JioMart, geçen yılın ortalarında 200’den fazla Hint şehri ve kasabasına yayılmıştı; ancak şu anda bu şehirlerdeki erişim ve müşteri hizmetleri hakkında geliştirilebilecek çok fazla nokta var.

Reliance Retail, ayrıca, WhatsApp entegrasyonu için Facebook ile bir ortaklık sürdürüyor. Geçen yıl Jio Platforms’a 5,7 milyar dolar yatırım yapan Facebook, ülkenin mahalle mağazalarını ve diğer küçük ve orta ölçekli işletmeleri dijitalleştirmek için Reliance ile çalışmanın yollarını aradığını açıkladı.

Reliance Retail, JioMart için mahalle marketleri ile çalışarak onların elektronik parayı kabul etmelerini kolaylaştırmak için dijital bir satış noktası makinesi sağlıyor. Ayrıca, bu mağazaların envanterlerini Reliance Retail’den satın almalarına ve ardından fiziksel mağazalarını teslimat noktaları olarak kullanmalarına izin veriyor. Platform, şu anda büyük ölçüde market teslimatına odaklanıyor. Goldman Sachs analistleri müşterilere sunduğu yakın tarihli bir raporda, Reliance’ın üç yıl içinde çevrimiçi market pazarındaki en büyük oyuncu olabileceğini tahmin ediyor.

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara