Online bakkal sektörü hızla büyüyor; fakat yetersiz kaldıkları noktalar da var.

Covid-19, “kutuplaştırıcı” bir hastalıktır. Hükümetlerin virüsle başa çıkmak için büyük bir çaba sarf ediyor; günlük yaşamı olumsuz etkiliyor. Bu süreçte perakendecilik de pandemiden dikey ve zıt yönde etkilendi. Evler ofise döndü; evlerde tadilat çalışmaları arttı; teknoloji, kendin yap (DIY) ve bahçe işleri sektörlerinde patlama yaşandı. Ne yazık ki sinema ve diğer fiziksel mağazalar tam tersi etki gördü.

Pandemide Online Bakkal Sektörü

Pandemide bakallar da “büyük perakendeci fırtınası”nın merkezinde yer aldı. Neredeyse 1 yılda yaşanabilecek satın alımlar 1 gecede gerçekleşti. İnsanlar evlerinde ürün stoklamaya başladı. Bu süreçte bakkal perakendecilerinin tedarik zincirleri kısa sürede bu kadar yüksek taleple başa çıkmak zorunda kaldı. Tedarik zincirleri hazırlıksız olduğu için bu yüksek talep endüstriye diz çöktürdü. Dünyadaki en gelişmiş tedarik zincirine sahip olan Amazon bile ilk başta yoğun siparişlerle başa çıkamadı.

Bu durum, taleplerdeki olağanüstü değişimlerin karşılanmasının neredeyse imkansız olduğunu gösterdi.  Bununla birlikte bu tür olağanüstü durumlarda kilitlenme yaşanması ihtimali yeni tedbirleri gündeme getiriyor. Bu süreçte bakkal perakendecileri düzenli bir online hizmet sağlayıcı olabilir. Ancak şu anda en büyük sorun, online bakkal operasyonlarının optimize edilmemiş olması. Bazı bakkallar için de en büyük sorun, eski teknolojiler kullanmaları ve işlevselliklerinin iyi olmaması nedeniyle kâr elde edilememesidir.

Tüketiciler bakkal siparişlerinde eksikliklerden dolayı şikayet ediyor Ancak bakkalların evden çıkamayanlar için yapabilecekleri çok az şey var! Peki, online bakkal operasyonlarını optimize etmek için ne yapabilir?

Süreçleri Yönetin!

Bakkal” denildiğinde fiziksel bir perakende mağazasına yani bir dükkana gitmek akla gelir. Bakkallar kendilerini hala bu şekilde tanımlıyor. Fiziksel mağazaya yapılan yatırım işin büyük kısmını içerdiği için internetten daha yüksek maliyetler söz konusu. Bununla birlikte artık online olarak çift haneli rakamları yakalayan bakkalların online başarı için zaman ayırması ve eğitim alması gerekiyor.

Kullanıcı deneyimi sistemleri, perakendeye ve daha geniş hizmetlere ihtiyaç duyanlara odaklanmalıdır. Pandemi sırasında bakkallara yönelik eleştirilerden biri mevcut alışveriş alanları olmamasıydı. Bu da alışveriş yapanların kafasını karıştırıyor. Pandeminin zirve noktasında bazı perakendeciler online olarak bir kuyruk sistemi uyguladı. Bakkallar, alışveriş için öncelikli kişileri belirlemek için müşterilerin verilerini inceleyerek, benzer bir kuyruk modeli uygulayabilir. Kuşkusuz bakkallar pek çok sistem gerekli donanıma sahip olmadığı için bu pek kolay olmayabilir. Ancak bu, birçok sorunu hızla çözebilecek türden bir yenilik olacaktır. Online moda sektörü son iki yılda ödemelerden ekspres kasaya kadar pek çok değişikliğe uğradı; artık online bakkallar da aynı şeyi yapmak zorunda!

Tüketicileri Eğitin!

Bakkal perakendecileri, farklı şekillerde de zorlu bir savaşla karşı karşıyadır: Tüketici zihniyeti… Örneğin; birçok kişi teslimat için ödeme yapmaya itiraz eder; ancak birilerinin bir hizmet sunmasını ve ardından bunu kendilerine teslim etmesini beklerler. Perakendeciler bu nedenle değerlerini kanıtlamaya çalışmalıdır. Tüketiciler, daha iyi online hizmetlere yeniden yatırım yapılabilecek marjları ödemeye hazır olmalı; buna saygı göstermelidir.

Bunun için potansiyel olarak geniş ya da dar teslimat zaman aralıkları sunulmalıdır. Saat 09:00-21:00 arasında herhangi bir zamanda teslimat isteyenler nominal bir ücret ödeyebilirken; çok kısa sürede ve hatta talep üzerine teslimat isteyenler daha fazla ödeme yapar. Bu, perakendecilerin teslimat rotalarını optimize etmesine yardımcı olabilir. Bu sadece çevreye fayda sağlamakla kalmaz; aynı zamanda teslimat süreçlerini daha verimli hale getirir. Pandemi birçok tüketicinin beklentilerini değiştirdi, bu nedenle bakkal perakendecileri daha verimli bir hizmet sunmayı düşünmelidir.

Kanal Entegrasyonu Yapın!

Son olarak; bakkal perakendecileri hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak ayrı ayrı düşünmemelidir. İkisinin birbirlerini desteklemesi gerekir. Araştırmalar, online ortamda sık alışveriş yapan müşterilerin geleneksel fiziksel mağazalarda online olarak harcadıkları tutarın iki katı harcama eğiliminde olduklarını gösteriyor. Bakkal perakendecilerinin, kanallara “bağımsız silolar” olarak bakmak yerine müşteri kârlılığına ilişkin 360 derecelik bakış açısı benimsemeleri gerekiyor.

Online bakkal alışverişi büyümeye devam edecek. Sektörde çift haneli rakamlara değer! Sonuç olarak süpermarket markalarının statüsüne yaklaşmaları gerekiyor. Bu, kârlılığı ve verimliliği iyi düşünmek gerektiği anlamına geliyor. Online işlevsellik, mağaza, depo ve tedarik zinciri boyunca süreçleri optimize etmek her zamankinden daha önemli. Yani, şimdi doğru yatırım yapmanın tam zamanı! Hızlı moda ve teknoloji sektörleri bunu başardı. Şimdi sıra bakkalların ve süpermarketlerin bunu yapma zamanı geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü