Ömer Nart: 2022’de “yeşil tüketici”ye odaklanan e-ticaret şirketleri dikkat çekecek

WORLDEF Başkanı Ömer Nart, “Covid-19, hijyenin önemini acı bir şekilde gösterdi. Bununla birlikte çevre dostu ve organik platformlar ve ürünler öne çıktı. Bu sebeple özellikle ‘yeşil tüketici’ye odaklanan e-ticaret şirketlerinin, 2022’de daha fazla dikkat çekeceğini düşünüyorum. Çevre dostu uygulamalara öncelik veren e-ticaret markaları, önümüzdeki yıllarda pazara hakim olacaktır.” dedi.
ömer nart

WORLDEF Başkanı Ömer Nart, Para dergisinin 2-8 Ocak tarihli sayısına demeç verdi. Nart, röportajda, e-ticaretin durumunu ve 2022 e-ticaret trendlerini değerlendirdi.

“Pandemide e-ticaret, yeni ekonominin lokomotifi oldu”

Ömer Nart, bir soru üzerine, 2021 yılında e-ticaret sektörünün durumunu değerlendirdi. “Koronavirüs (Covid-19) pandemisi, yeni bir ekonomi oluşturdu. E-ticaret, bu ekonominin lokomotifi oldu. Bu ekonomide yer alanlar, bir adım öne geçti.” diyen Nart, şöyle devam etti:

“2020 yılında e-ticarette dikey yönlü, hızlı bir büyüme gerçekleşti. 2021 yılında biraz daha temkinli bir büyüme gördük. Zira 2020’deki pandemi kısıtlamaları sebebiyle evlere kapanan insanlar, mağazaları, AVM’leri yani fiziksel bir ortamda alışveriş yapmayı özledi. 2021, bu özlemin giderildiği bir yıl oldu diyebilirim. İnsanlar geleneksel alışveriş ortamlarındaki özlemini giderirken, bir yandan da e-ticaretin konforuna alışanlar, alışveriş alışkanlıklarını online kanallara yönlendirdi. Özellikle pandemiden en çok etkilenen kuşakların başında gelen X kuşağı, bu dönemde tanıştığı e-ticareti daha fazla kullanmaya başladı.”

“2021’de e-ticarette temkinli bir büyüme görüldü”

WORLDEF Başkanı Nart, 2021 yılında tüketicilerin mağazalardan alışveriş yapmayı tercih etmesinin, çok kanallı perakendecilerin online satışlarında düşüşe yol açtığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Bununla birlikte 2021 yılında online market uygulamalarının sayısı arttı ve büyük e-ticaret pazaryerleri hızlı market ekosistemine daha fazla yatırım yaptı. E-ticaret yapan şirketlerin sayısı 2020 yılında 254 bine ulaşmıştı. Bu rakamın 2021 yılı sonu itibariyle 350 bini aşması bekleniyor. Dolayısıyla 2021 yılında e-ticaret ekosistemi, geleneksel ticaretten aldığı payı artırdı. Ancak 2020 yılına göre 2021’de e-ticarette temkinli bir büyüme görüldüğünü söyleyebilirim. Pandeminin hızı yavaşlarken, e-ticaretin penetrasyonu 2020’ye kıyasla 2021’de yavaşladı. Bununla birlikte birçok e-ticaret işletmesi, 2022’de yüksek ve hızlı büyüme hedefliyor.”

“Çevre dostu uygulamalara öncelik veren e-ticaret markaları pazara hakim olacaktır”

Ömer Nart, 2022 e-ticaret trendlerine ilişkin tahmin ve öngörülerini de açıkladı. E-ticaretin sürekli değişen ve gelişen bir ekosistem olduğuna işaret eden Nart, “Bunun sebebi teknolojik gelişmelerdir. E-ticaret trendleri de bu gelişmelere bağlı olarak değişiyor.” diyerek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Online ticaret, endüstrilerin çoğu için ana hedef haline geldi. Bununla birlikte birçok işletme, işlevselliğini göz önünde bulundurmadan uzun yıllardır niş özellikler ve çözümler sunan teknolojilere yatırım yaptı. Ayrıca, çeşitli entegrasyonlar sunan üçüncü taraf platformlar da öne çıktı. Bu trendin 2022 yılında da devam edeceği görülüyor.”

E-ticaret şirketlerinin sosyal medya kanallarını artık önemli bir satış kanalı olarak gördüğüne dikkat çeken Nart, “Çünkü sosyal medya platformlarının milyonlarca kitlesi var. Şirketler, burada e-ticaret kanalları ile görünmek istiyor. Sosyal medya platformları da e-ticarete daha fazla yatırım yapıyor. Bu sebeple 2022’de sosyal e-ticaret daha da kolaylaşacaktır.” ifadelerini kullandı. Nart, şunları söyledi: “Covid-19, hijyenin önemini acı bir şekilde gösterdi. Bununla birlikte çevre dostu ve organik platformlar ve ürünler öne çıktı. Bu sebeple özellikle ‘yeşil tüketici’ye odaklanan e-ticaret şirketlerinin, 2022’de daha fazla dikkat çekeceğini düşünüyorum. Çevre dostu uygulamalara öncelik veren e-ticaret markaları, önümüzdeki yıllarda pazara hakim olacaktır.”

“Görsel e-ticarete önem vermek gerekir”

Ömer Nart, “2022’de e-ticaret işletmelerinin en çok önem vermesi gereken konulardan biri de görsel e-ticarettir.” diyerek, şu bilgileri paylaştı: “Statik görsellerin yeni nesil versiyonu olan görsel e-ticaret; sadece ürün fotoğrafı değil etkileşimli videolar ve ilgi çekici içerik türlerini kullanmak demektir. E-ticaret pazarlamasını bir adım öteye taşıyan bu trendde arttırılmış gerçeklik gibi birçok teknolojiden faydalanılıyor. Kaliteli ürün fotoğraflama, 360 derece fotoğraf ve videolar, görsel arama araçları, QR etiketleme, etkileşimli 3B görseller gibi yeni nesil teknolojiler 2022’nin e-ticaret trendleri olacak. Online alışveriş deneyimini kişiselleştirmek de çok önemli. 2022’de bu özellikler daha fazla önem kazanacak.”

“E-ticaret şirketlerinin sayısı 350 bini aşacak”

Nart, 2022 yılında sektöre ilişkin istihdam öngörülerine ilişkin değerlendirmelerde de bulundu. Nart, e-ticarette mevcut durumda büyük bir istihdam açığı olduğunu vurgulayarak, “Lojistik sektörü de dahil olmak üzere e-ticaret ile bağlantılı iş kollarında 1 milyon kişilik istihdam açığı olduğunu öngörüyoruz. Bu açık, 2022 yılında daha da artacak. Çünkü e-ticaret yapan şirketlerin sayısı giderek artıyor. 2021 sonu itibariyle e-ticaret şirketlerinin sayısı 350 bini aşacak. Bu şirketler nitelikli personel arıyor; ama bulamıyorlar. Çünkü bu sektörün bir okulu ya da bölümü yok!” sözlerini kaydetti.

“E-ticarette tüm pozisyonlarda istihdam açığı var”

WORLDEF olarak Türkiye’yi bölgenin e-ticaret merkezi yapma vizyonu çerçevesinde e-ticaret ve e-ihracat eğitimleri verdiklerini belirten Ömer Nart, “Milli Eğitim Bakanlığı onaylı WORLDEF BUSINESS SCHOOL (WBS) adlı Türkiye’nin ilk ve tek e-ticaret ve e-ihracat okulunu bünyemizde barındırıyoruz. WORLDEF Kariyer Merkezi aracılığı ile e-ticaret şirketleri için nitelikli e-ticaret personeli istihdamı sağlıyoruz.” dedi.

“Sektörde daha çok hangi pozisyonlarda istihdam arayışı var?” sorusu üzerine de Ömer Nart, şu cevabı verdi: “E-ticaret ile bağlantılı tüm pozisyonlarda istihdam açığı olduğunu söyleyebiliriz. E-ticaret; web sitesi içeriklerinden dijital pazarlamaya, yazılımdan lojistiğe, entegrasyonlardan SEO’ya kadar onlarca iş kolunun bir araya geldiği bir ekosistem. Dolayısıyla her zaman her pozisyona ihtiyaç duyulabiliyor. Ancak özellikle e-ticaret altyapısı için yazılımcılara çok ihtiyaç duyuluyor. Yazılımcılar gibi dijital pazarlama, sosyal medya yönetimi, içerik yönetimi gibi pozisyonlar da en çok ihtiyaç duyulan alanlar olarak öne çıkıyor.”

Ömer Nart: Yakın gelecekte e-ticaret, ticaretin ta kendisi olacak!

WORLDEF Başkanı Ömer Nart, sözlerini şöyle tamamladı: “Özellikle yazılımcılar, yüksek miktarlarda maaşlarla istihdam edilebiliyor. E-ticaret şirketleri, yazılımcıları kaçırmamak için yüksek maaşlara razı oluyor. Zaten iyi bir ücret almayan yazılımcılar daha iyi imkanlar sağlayan platformlara gidiyor. Bu sebeple e-ticaret şirketleri, e-ticaret profesyonellerine hatırı sayılır imkanlar sağlıyor. Çünkü gelecek e-ticarette ve şirketler bunun farkında! Her yerde söylediğim gibi; yakın gelecekte e-ticaret, ticaretin ta kendisi olacak!”

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara