Nordstrom, e-ticaret satışlarını üçte bir oranında artırdı

Nordstrom, satışlarının neredeyse yarısının dijital satışlardan geldiğini açıkladı. Büyük mağaza zinciri, geçen yıl e-ticaret satışlarını yaklaşık üçte bir oranında artırdı.
15 Şubat 2021

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
15 Şubat 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Nordstrom, satışlarının neredeyse yarısının dijital satışlardan geldiğini açıkladı.

Büyük mağaza zincirleri 2020 yılında pandemiden dolayı büyük hayal kırıklığı yaşadı. Bundan etkilenen Nordstrom hisseleri ise, düşüş gördü. Şirket yetkilileri, bundan sonra işlerinin büyük bir kısmını indirimli fiyatlardan yapılacağını açıkladı.

Washington merkezli Amerikan lüks moda perakendecisi Nordstrom, 2021 mali yılında, gelirinde, önceki yıla göre yüzde 25’ten fazla artış bekliyor. Şirket satışlarının neredeyse yarısının dijital satışlardan geldiği bildirildi. Büyük mağaza zinciri, geçen yıl e-ticaret satışlarını yaklaşık üçte bir oranında artırdı. Refinitiv’in anketine göre, 2021 yılında beklenen büyümesi yüzde 26,6 olarak kaydedildi.

Nordstrom, yatırımcılar arasında favori oldu

Nordstrom hisseleri yüzde 4,1 artışla durduruldu. Alım satım işlemlerine yeniden başladıktan ve yatırımcılar yeni tahminlerde bulunduktan sonra hisseler yüzde 5’ten fazla düştü. BMO Capital Markets analisti Simeon Siegel, “Nordstrom, yatırımcılar arasında yeniden favori haline geldi.” dedi. Hisse senetleri, bugüne kadar Kohl’s, Best Buy, Gap gibi perakendeciler arasında yüzde 16 daha fazla sattı.

Pandeminin ortaya çıkmasıyla beraber insanların satın alma davranışları da değişti. Nordstrom, bundan sonra hedeflerinin küçük formatlı mağazalar, indirimli Rack (şirketin yan kuruluşu) işi ve e-ticaret olacağını açıkladı.

Şirket, ilkbaharda Covid kısıtlamaları nedeniyle fiziksel mağazalarını iki çeyrek boyunca kapattı. Bölge genelinde Covid-19 vakaları sonbahar ve kış aylarında daha da arttı. Kısıtlamalar arttıkça satışlar daha sonra Batı Kıyısı’nda zarar gördü. Şirketin, dördüncü çeyrek sonuçlarını 2 Mart’a kadar açıklaması beklenmiyor. Şirket satışlarının bir önceki yıla kıyasla yüzde 20 aralığında düşmesi tahmin ediliyor. Faiz ve vergi kazancının önceki yıla göre daha pozitif olması konusunda da öngörüler var.

Tek haneli gelir artışı

Nordstorm yetkilileri, daha uzun vadede her yıl tek haneli bir hızla artma beklediklerini ve kârın satışlardan daha hızlı artmaya devam ettiğini söyledi. 2019 yılında şirket, önceki yıla göre yüzde 2,2 düşüşle 15,1 milyar dolarlık net satış bildirdi. Şirketin İcra Kurulu Başkanı Erik Nordstrom, orta vadede 17 milyar dolarlık yıllık gelir hedeflediklerini söyledi. Yakın bir zamanda pazarlarıyla ilgili sağlam bir değerlendirme yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Varlıklı bir müşteri tabanına sahip olan şirket, ABD’de ayakta kalan en güçlü mağaza zincirlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Nordstorm mağazaları, genellikle daha iyi performans gösteren alışveriş merkezlerinde bulunuyor. Bu mağazalardan çok olmaması da şirketin sabit maliyetlerini kontrol etmesine yardımcı oluyor.

Rack mağazalarında 5 yıl içinde 2 milyar dolarlık gelir artışı bekleniyor

2019 yılı sonunda şirket mağazalarının yüzde 95’i 1. sınıf AVM’lerde bulunuyordu. Bunun haricinde ise Rack mağazaları AVM’nin dışındaydı. TJ Maxx ve Ross Stories gibi firmalarla rekabet eden şirketin online mağazası Rack, Nordstrom’un fiyat bilincine sahip ancak yine de tasarım markaları isteyen müşterilerine ulaşmasına yardımcı oldu.

Şirketin CEO’su, Rack olarak, tasarım odaklı bir marka isteyen ve modaya ayak uyduran müşterilerine odaklandıklarını söyledi. CEO, Rack mağazalarında önümüzdeki 5 yıl içinde 2 milyar dolarlık gelir artışı beklediklerini de sözlerine ekledi. Şirketin hisseleri, son 12 ayda yaklaşık yüzde 3 düşerek 5,9 milyar dolarlık piyasa değerine ulaştı. Macy’s hissesi ise yüzde 10’un biraz üzerinde düşerek değerini 4,6 milyar dolara çıkardı.

Nordstrom’un önceki online yatırımları meyvesini verdi ve işlerinin performansını artırdı. Şirket satışlarının neredeyse yarısı dijital satışlardan geliyor ve bu konuda rakiplerini geride bıraktı. Örnek olarak, Macy’de 2019 yılında dijital satışlar toplam satışların yalnızca yüzde 26’sını oluşturuyordu. Kohl’l ise, 2019 yılında dijital satışlarının sadece yüzde 24 olduğunu bildirdi.

Şirket gelirlerinin yarısını online mağaza Rack oluşturacak

Nordstrom Finans Direktörü Anne Bramman, “Bunu hep düşündük ve bunun bir noktada olacağını biliyorduk. Şu anda içinde bulunduğumuz ortam, bu süreci hızlandırdı.” dedi. Nordstrom, gelecekte Rack için daha büyük bir rol de öngörüyor. Bramman, yakın gelecekte şirket gelirlerinin yarısının sadece Rack satışlarının oluşturacağını söyledi.

Nordstrom Rack Başkanı Geevy Thomas, kaldırımdan satış gibi hizmetlere yapılan yatırımlar sayesinde şirket satışlarının yüzde 45’inin gelecekte e-ticaret üzerinden gelmesini beklediğini söyledi. Bu arada, marka, yeni pazarlarda mağazalar açmaya ve alışveriş trafiğini artıran ayakkabı gibi temel kategorilere yatırım yapmaya da devam ediyor. Nordstrom satışları artırmak için birçok strateji kullanıyor. Bunlardan biri de müşterilerine daha fazla seçenek sunmak: Nordstrom, şu an sunduğu ürünlerinin yaklaşık 300 bin olduğunu; bu rakamı 1,5 milyonun üzerine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü