Nike, pandemide dijital satışlarla başarılı bir performans sergiledi

Covid-19 salgını, dünyadaki birçok markayı etkisi altına aldı. Fiziksel mağazaların kapanması, perakendeci satışlarının düşmesine neden oldu. Şirketlerin dijital dünyada hissedarlara yeni teklifler sunabilmesi için yaratıcı ve esnek olması gerekiyordu. Dev spor giyim markalarından biri olan Nike, tam da bunu yaparak, pandemi sürecinde daha da büyüdü!
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Nike

Peki, Nike şirket bünyesinde hangi değişiklikleri yaptı, daha güçlü bir gelecek için şirketi nasıl konumlandırdı?

Nike dijitalde kazandı

Açıklanan verilere göre, Nike’da toplam satışlar geçen yıla göre yüzde 3 oranında arttı. Dijital satışlar ise, her bölgede çift haneli yükselerek yüzde 59 artış kaydetti. Bu rakamları incelenirken Nike’ın kendi envanteri olmadığını da hesaba katmak gerekiyor. Başka bir ifade ile Nike, konteynır kıtlığı yaşamasaydı daha fazla ürün satabilirdi.

Nike CFO’su Matthew Friend, kadın kıyafetleri satışlarının dijital büyümede önemli bir rol oynadığı belirtti. Friend, doğrudan tüketiciye yapılan satışların, Nike’in envanterini daha etkili bir şekilde kullanmasını sağladığını vurguladı. Şirket CFO’su, uzun vadede uygulanan bu stratejinin etkili olacağını ekledi.

Brüt kâr marjı yüzde 10 arttı

Dijitaldeki üstün performans sadece gelirlerin artmasına neden olmuyor. Aynı zamanda şirketin marj profilini de etkiliyor. Nike dijital satışlarda toptan satışa göre yüzde 10 oranında daha yüksek brüt kâr marjı elde etti.

Nike, 2021 yılının üçüncü çeyreğinde brüt kâr marjının yüzde 130 oranında arttığını açıklamıştı. Aynı zamanda, net gelir marjının yüzde 14’e yükseldiği bildirildi. Geçtiğimiz yıl bu oran yüzde 8,3’tü. Nike, 2023 mali yılına kadar net gelir marjını yüzde 30 bandına çıkarmayı hedefliyor.

Marj genişlemesi ve gelir artışı, pandeminin sunduğu tüm zorluklara rağmen şirketin kâr payının artmasını sağladı. Nike, 19 yıldır kâr payında artış bildiriyor. Şirketin dijital dünyaya adapte olması genel kâr oranında kalıcı bir artış yaratmasına fırsat tanıyacaktır.

Nike emin ellerde!

 John Donahoe, 2020 Ocak ayında Nike’un CEO’su olarak atandı. Donahoe’nin Nike’in başına geçmesi, şirket bünyesine yeni bir vizyon kattı. Donahoe’nin ServiceNow, PayPal ve eBay’deki eşsiz tecrübeleri sayesinde Nike, pandemi döneminde krizi oldukça iyi idare etti. Genel olarak Nike, Covid-19 salgını sırasında başarılı bir performans sergiledi. Şüphesiz her şirket Nike’in sahip olduğu fırsatları elinde bulundurmuyor. Ancak Nike, Covid-19 salgınından başarılı bir şekilde çıkmak ve e-ticaret pazarına adapte olabilmek için bu fırsatları gayet iyi kullandı. Birçok analist, Nike hisseleri almanın çok güvenli olduğunu belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed