Nike, mobil uygulamalarla dijital gelirlerini artırdı

Nike, müşteri etkileşimi için geliştirdiği mobil uygulamalarla 2020 dijital satış büyümesini artırdı.

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Nike, mobil uygulamalarla 2020 dijital satış büyümesini artırdı.

Nike tarafından geliştirilen farklı özelliklerdeki mobil uygulamalar, alışveriş yapanlar için iyi bir erişilebilirlik sağlıyor. Bu uygulamalar, aynı zamanda, satın alma alışkanlıkları, kişisel bilgiler ve pazarlama stratejilerini şekillendirebilecek egzersiz rutinleri hakkında şirketin veri toplamasına imkan veriyor.

Nike’ın mobil uygulamaları, pandemide spor giyim devinin doğrudan satışları artırma çalışmalarının bir parçası haline geldi. Ayrıca, satışların artmasına yardımcı olan bu uygulamalar, marka sadakatini sürdürmeye de yardımcı oluyor. Bununla birlikte marka mesajlarını güçlendiren uygulamalar, satışları artırmak üzere tasarlanan bir strateji çerçevesinde müşterileri bir dizi etkinliğe davet ediyor.

Pandemi, büyük markaların satış stratejilerini değiştirmelerine yol açtı

Pek çok insan, sağlık riskleri sebebiyle fiziksel mağazalardan kaçınıyor ve e-ticaret aracılığı ile daha fazla harcama yapıyor. Bu süreçte Nike gibi büyük ölçüde fiziksel mağaza üzerinden satış gerçekleştiren markalar, satış stratejilerini değiştirmek zorunda kaldı. Tüketiciler arasında hala kıyafet alışverişi en popüler kategori olarak dikkat çekiyor. Pandemide dış kıyafetler yerine özellikle spor kıyafetler ve evden çalışma ortamları için daha rahat tarzlardaki kıyafetler popüler hale geldi. Ancak markalar artık mobil web siteleri, sosyal medya pazarları ve marka uygulamaları aracılığı ile yapıyor.

“Dijital, ‘yeni normal’ demektir”

Şirketin geçen ay yayınlanan gelir raporuna göre, şirketin web sitelerinin ve mobil uygulamalarının gücü ile dijital gelir geçen yılın son çeyreğinde yaklaşık yüzde 90 oranında arttı. Spor ürünleri devinin toplam geliri, yaklaşık yüzde 10’luk bir artışla 11 milyar doları geçti. Şirket, dijital satışların yakın gelecekte toplam gelirin yaklaşık yarısını oluşturacağını tahmin ediyor.

Nike Başkanı ve CEO’su John Donahoe, aralık ayı gelirlerine ilişkin açıklamasında, “Dijital demek tüketici davranışında ‘yeni normal’ demektir. Burada gördüğümüz eğilimlerin kalıcı olduğuna inanıyoruz.” dedi. Donahoe, “Tüketiciler istediklerini, istedikleri zaman ve istedikleri şekilde elde etmek istiyor.” ifadelerini kullandı.

Nike uygulaması App Store’da 12. sırada

Şirketin uygulama portföyü, müşteriler için “erişilebilirlik” felsefesinin altını çiziyor. Nike tutkunlarının satın alma alışkanlıkları, kişisel bilgiler ve gelecekteki pazarlama girişimleri gibi egzersiz rutinleri hakkında veri toplamasına yardımcı oluyor.

Nike uygulaması, Apple’ın App Store alışveriş kategorisinde indirme sayısı bazında 12. sırada yer alıyor. Uygulama, içerik ve kişiselleştirilmiş ticaretin bir karışımını sunuyor. Kullanıcılar, daha erken ürün indirimleri alabiliyor. Stil önerileri için şirketin uzmanlarıyla sohbet edebiliyor. Şirketin “Nike SNKRS” uygulaması, spor ayakkabı meraklıları ve marka tutkunları için bir merkez nokta sağlama konusunda daha da uzmanlaşmış oluyor. Uygulama, kullanıcılara sınırlı sayıda üretilen sneaker çizimlerine katılma fırsatı veriyor. Ayrıca, etkileşimi desteklemek için diğer etkileşimli özelliklerin yanı sıra Nike hayranlarından oluşan bir toplulukta paylaşım yapma opsiyonu sunuyor.

Fiziksel mağazalar ikinci sıraya düştü

Bu dijital tabanlı deneyimler, koronavirüs krizinden önce Nike’ın marka evriminin önemli bir parçası olan mağaza içi deneyimi tamamlıyor. Hatta geçici olarak yerini almaya da başlıyor. Mağazaları ziyaret eden daha az insanla birlikte, zorlu koşullarda gerçekleşen fiziksel mağaza kanalları, şirketin web sitesi ve uygulamaları gibi online satış kanallarından sonra ikincil hale gelmiş durumda.

Müşteri etkileşimi yazılım sağlayıcısı Braze’de müşteri ve iş ortağı pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Will Crocker Hay, “Tüm geleneksel satış yapan büyük perakendeciler için mevcut olan marka değeri kavramı, insan trafiği olmadığı için oldukça değer kaybetti. İnsanlar artık mağazalarda dolaşmıyor, gezinmiyor ve incelemiyor.” dedi.

Şirket ile yaratıcı reklam oluşturma, pop-up mağazalar ve Nike Training Club uygulaması üzerinde çalışan dijital tasarım ve iletişim ajansı AKQA, bu haberler hakkında bir yorumda bulunmadı.

Antrenman uygulamalarını etkileşime bağlama

Özel alışveriş uygulamalarından ayrı olarak, şirketin egzersiz uygulamaları, insanları egzersiz programı ve gerekli ekipmanlar hakkında düşündürüyor. Bu ekipmanlar ve egzersiz programlarına ulaşmaları için mini alışveriş bölümleri de içeriyor. Nike Run Club uygulaması, mesafeyi ölçmek için GPS izleyici gibi pratik araçların yanı sıra cesaretlendirmek ve tavsiyede bulunmak için önceden kaydedilmiş egzersiz programları ile rehberlik ediyor. Bir Nike Training Club uygulamasında beslenme ve zindelikle ilgili yüzlerce videolu egzersiz programı ve ipucu bulunuyor; bu, içerik kavramının Nike’ın fitness hedefleri belirlemede ve bunlara ulaşmada güvenilir bir ilham kaynağı olduğu fikrini nasıl güçlendirebileceğini göstermiş oluyor.

Covid-19 salgını sırasında pek çok “stres alışverişi” oluyor ve bu da daha düşük elde tutma oranlarına yol açıyor. Şirketlerin bu müşterileri nasıl koruyacaklarına dair iyi düşünülmüş bir stratejisi yoksa reklamlar için harcadıkları paralar büyük değer kaybına uğramış oluyor.

Uygulama portföyü, tüketiciler hakkında birinci taraf kişisel verileri toplamak, onları satın alma hunisinin en üstüne getirmek ve onları bir tür oyun haline getirmiş deneyimlerle düzenli olarak kontrol etmek için önemli bir kaynağı temsil ediyor. Nike Run Club, insanların benzer fikirlere sahip insanlardan oluşan bir toplulukla başarılarını paylaşmalarına ve motive olmalarına imkan verirken, Nike Training Club antrenman rutinlerini takip etmek veya düzenli olarak oturum açmak karşılığında dijital rozetler ve başka ödüller sunuyor.

Şirketin CEO’su John Donahoe, “İşimizin omurgası üyeliklerdir, tüketicilerle doğrudan bağlantıya sahip olmak adına üyelik sayımızı arttırma üzerine stratejilerle ilerliyoruz. Onlarla nasıl etkileşim kuracağız? İster Nike Run Club, ister Nike Training Club veya SNKRS uygulaması ile müşteri etkileşimi artıyor. Canlı yayınlar da tüketicilerle etkileşim kurmanın bir yoludur ve bildiğimiz şu: daha ilgili tüketiciler daha fazla ürün satın alır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü