News & BlogMay 8, 2019 Content Manager0

Bu sene ilk defa Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında düzenlenen DHL Uluslararası e-İhracat Konferansı, 12 ülkeden 30’dan fazla konuşmacıyı binden fazla katılımcıyla bir araya getirdi. TİM Başkanı İsmail Gülle, “TİM olarak e-ihracatın gelişimi ve sorunların çözümüne yönelik hızlıca adım atmaya başlıyoruz” dedi.

World e-Commerce Forum (WORLDEF) tarafından “İhracatın İnovasyonu: E-İhracat” temasıyla bu yıl 5.’si düzenlenen DHL Uluslararası e-İhracat Konferansı, Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında gerçekleştirildi. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) stratejik partnerliğini üstlendiği konferansta 12 ülkeden 36 konuşmacının yanı sıra binden fazla katılımcı ağırlandı. Etkinlikte DHL 120’den fazla ülkede 7/24 ticaret yapabilmenin detaylarını aktarırken, 1 milyar dolara yakın cirosuyla Avrupa’nın en büyük e-ticaret platformlarından biri olan Allegro ise Türk perakende markalarına Polonya pazarı için çağrıda bulundu!

“Kur farkı e-ihracat için doping etkisi yapabilir.”

Konferansın açılış konuşmasını yapan WORLDEF Başkanı Ömer Nart şöyle konuştu: “Ülke olarak aslında e-ihracat alanında yolun daha çok başındayız. Türkiye’nin sahip olduğu tedarik ve üretim gücünü eğer bir şekilde e-ihracata veya sınır ötesi e-ticarete kaydırabilirsek yaşanan bu kur dalgalanmalarından dolayı çok ciddi bir ekonomik değer üretebilir, doping etkisi yapabiliriz.”

E-ihracata ilişkin ilk kitap tanıtıldı.

WORLDEF Başkanı Ömer Nart ve Eğitim Koordinatörü Orxan Isayev tarafından yazılan Türkiye’de e-ihracat alanındaki ilk kitap olma özelliğine sahip “A’dan Z’ye E-İhracat” kitabının lansmanı da yapıldı. TİM Başkanı İsmail Gülle, DHL Express Türkiye CEO’su Claus Lassen, Google Global İhracat Büyüme Stratejisi Program Yöneticisi Adolfo Fernandez Sanchez, DHL Express Türkiye Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Boğaç Özsan, Ticimax CEO’su Cenk Çiğdemli, Mastercard Dijital Ürünler ve Geliştirme Direktörü Hakan Tatlıcı ve WORLDEF Başkanı Ömer Nart’ın yanı sıra, birçok şirket yöneticisi e-ihracata dair hedef pazar analizleri, tedarik zinciri yönetimi, uluslararası lojistik, global ödeme sistemleri ve devlet teşvikleri gibi birçok konuda deneyimlerini paylaştı.

TİM, e-ihracat alanındaki sorunların çözümü için hazır!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ise kapanış konuşmasında; “World E-Commerce Forum 2019’un isim sponsoru olduğundan dolayı DHL’e teşekkür ederiz. Türkiye’nin en önemli çıkış yollarından birinin e-ihracat olduğunun bilincindeyiz. TİM olarak tüm sektörü topladığımız e-ihracat çalıştayında sektörün tüm sorunlarını dinledik. Sorunların çözümüne yönelik hızlıca adım atmaya başlıyoruz.’’ dedi.

World E-Commerce ForumApril 5, 2019 Content Manager0

Hayatımız dijitalleştikçe ticaret de dijitale kayıyor. İşletmeler online ortamda açılıyor ve kısa sürede büyük gelişim gösteriyor. E-ticaretin dünya genelinde 2019 yılında 3.5 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. E-ticaretten daha fazla pay almak isteyen Egeli ihracatçılar e-ihracata odaklandı.

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), World E-Commerce Forum (Worldef), DHL ve Ticimax işbirliğinde düzenlenen “İzmir DHL  E-İhracat Konferansı”na İzmirli’ler akın etti. Konferansın moderatörlüğünü Elif Saygılıer üstlenirken, Türkiye’nin lokasyonu itibariyle 1,2 trilyon dolarlık e-ticaret kullanan Avrupa ve Asya’nın tam ortasında olduğuna vurgu yapıldı.

“Her türlü yöntemi benimsemek zorundayız”

Konferansın açılış konuşmasını yapan Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Zandar, “Biz Ege İhracatçı Birlikleri başkanları, e-ihracat ve e-ticaret konularına verdiğimiz önemin bir sonucu olarak, bugün bu salonda çok değerli konuşmacıları sizlerle buluşturmanın sevincini yaşıyoruz. İzmir ve Ege Bölgesinin gelişimi için, ihracat potansiyelini artırmak için her türlü yöntemi benimsemek zorundayız. Dünya çok hızlı bir değişimin içinde. Ticaret ve ihracatın şekli de aynı hızla değişiyor, gelişiyor. Şirketlerimiz, KOBİ’lerimiz, girişimcilerimiz bu süreçte rakiplerine göre geride kalmamalılar. Bizim gibi kuruluşların görevi bize üye olan veya ihracat yapmak isteyen herkesi bu değişimlere hazırlamak” ifadelerini kullandı.

“Ülkemize kazandıracağımız her doların büyük önemi var”

Geçtiğimiz senelerde firmaları global e-ihracat sitelerine kayıt ettirdiklerini ancak o zamanlar hazır olmadıklarını vurgulayan Zandar, “Bu kaynakları değerlendiremedik. Altyapılarımız ve yetişmiş elemanlarımız yoktu. İhracatçı birliklerinin organizasyonları, ticaret odasının, sanayi odasının, odaların ve diğer derneklerin de katkısıyla sizleri en kısa sürede e-ihracatçı haline getirmek görevimiz. İç pazarımızın zor günler geçirdiği, perakende sektörlerinin kan kaybettiği bu günlerde çok daha fazla ihracata ve ihracatçıya ihtiyacımız var. Bu sebepten yola çıkarak elimizdeki kaynaklar ile büyük harcamalar yapmadan ülkemize kazandıracağımız her doların büyük önemi var. Yaptığınız işin büyüklüğü, cirosu ne olursa olsun, e-ticaret sayesinde ürünlerinizi en kısa yoldan dünya pazarlarına açmak sizin elinizde. Sadece bir tıkla var olan her ülkenin her şehrinde bir mağaza açtığınızı hayal edin. Bu artık mümkün ve bu işin hiçbir sırrı da yok. Tek yapmanız gereken doğru danışmanlıkları alıp ürünlerinizi doğru alıcılara yönlendirmek. Biz bu yolda sizin hep yanınızda olacağız” dedi.

“Dünya sandığımız kadar globalleşmiş durumda değil”

DHL Express Türkiye Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Boğaç Özsan da, “Sınır tanımayan ticaret: E-İhracat” konusunda katılımcılara bilgi verdi. Özsan, 2011 yılından beri DHL’nin global olarak bağlılık endeksi çalışması yaptığını, dünyada ekonominin sadece yüzde 20’sinin ihraç edildiğini belirtti. İnternet de dahil olmak üzere aramaların sadece yüzde 7’sinin uluslararası olduğunu vurgulayan Özsan, şöyle devam etti: “Sadece yüzde 3’lük bir nüfus doğduğundan farklı bir ülkede yaşıyor. Yani aslında ülkeler birbirlerine sandığımız kadar bağlı değil. Kendi aralarında belirlemiş oldukları ülkelerle çok daha bağlı. Dünyanın bağlılık endeksi en yüksek ülkesi Hollanda. Avrupa, dünyanın en bağlı 10 ülkesinden 8’ini oluşturuyor. Diğer ikisi Singapur ve Birleşik Arap Emirlikleri. Dünya sandığımız kadar globalleşmiş durumda değil. Bizim sınır ötesi değer sağlamak için daha fazla odaklanmamız gerekiyor.”

Türkiye’nin, bu endeksin 65. sırasında olduğunu, bağlı olduğumuz ülkeler arasında Almanya ve İngiltere’nin üst sıralarda bulunduğunu kaydeden Özsan, “E-ihracat, bizi dünyaya daha hızlı bağlayacak çok önemli bir fırsat. Her 7 alışverişten biri kıtalararası yapılıyor. 2020’de e-ihracat, e-ticaret hacminin 1 trilyona ulaşacağı öngörülüyor. 2020’de her iki paketten birinin e-ticaret olması bekleniyor. 2016’da Türkiye’de ticaret hacminin yüzde 5’ie ihracat gönderisiydi. 2018’de yüzde 15’e yükseldi. Aralık ayında yüzde 19’lara çıkmıştı. Beklentimiz, 2020 yılında yüzde 30 civarında olması” diye konuştu.

“Yüzde 31’i ise alışverişini banyoda yaptı”

Konuşmasının bir bölümünde “Black Friday gerçekleri” başlığı altında ilginç bilgiler de paylaşan Özsan, “Black Friday’de e-ticaretle yapılan alışverişlerin yüzde 12’si alkollü kişiler tarafından yapıldı. Y jenerasyonun yüzde 31’i ise alışverişini banyoda yaptı. Yani e-ticarette düşündüğünüz tüketici, perakende mağazada kapıdan içeri giren tüketici değil. Her yaş gurubunda, her halde tüketici ile karşı karşıyayız” diye konuştu.

“Israrlı ve kararlı olmak şart”

Konferansta konuşan World E-Commerce Başkanı Ömer Nart da şunları söyledi: “E-ihracat, 3-5 ayda günde 500 paket yapacağınız iş değil. Öncelikle ciddi bir hazırlık gerekiyor. Israrlı ve kararlı olmak şart. Her zaman sabırlı olunması gerektiğini ifade ediyoruz. Bu küçük bir iş değil. Örneğin gelen siparişi bir günde kargoya verip 3 iş gününde teslim edilmesi çok önemli. Servis seviyesi ve müşteri hizmetlerini iyi tutmalısınız.” Nart, e-ticaret ve e-ihracatta sihirli bir değneğin olmadığını, çeşitli eğitimlerin ve hazırlıkların ardından başarılı olunabileceğini belirtti.

Konferans boyunca çok sayıda katılımcıya e-ticaret ve e-ihracat konularında uzmanlar tarafından bilgiler paylaşıldı.

“İzmir DHL E-İhracat Konferansı”na katılımın artması için İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Borsası, Basifed, ESİAD, EGİAD, EGSD, Ege Aysad gibi İzmir’den kurum ve kuruluşlar da destek verdi.

 

World E-Commerce ForumDecember 19, 2018 Content Manager0

Avrupa’nın en büyük e-ihracat buluşması olan DHL International Cross Border eCommerce Summit in EurAsia, DHL Uluslararası E-İhracat Konferansı “E-İhracat Odaklı Yenilikçi Ekonomi” temasıyla İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

DHL Express isim sponsorluğunda ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) katkılarıyla Word eCommerce Forum (WORLDEF) tarafından bu sene dördüncüsü düzenlenen “DHL Uluslararası E-İhracat Konferansı” Avrupa’nın en büyük e-ihracat konferansı olarak Türkiye’nin tüm e-ticaret ekosistemini bir araya getirdi. Yoğun ilgi gören konferansta ülkemizin uluslararası ticaretteki payının arttırılmasına katkı sağlamak için A’dan Z’ye e-ihracatın tüm fonksiyonları tartışıldı.

Yaklaşık 1000 kişinin katıldığı zirveyle ilgili World eCommerce Forum Ceo’su Ömer Nart, “Çin’de asgari ücret 354 dolar civarındayken Türkiye’de bu rakam 300 dolar seviyelerindedir. Emeğe dayalı olan hazır giyim, çanta-ayakkabı, ev tekstili gibi birçok sektörde dünyada fiyat rekabet avantajına sahibiz. Uluslararası lojistik maliyetlerin e-ihracatın önünde bir engel olduğu söylenilse de bilinmelidir ki, sınır ötesi alışverişlerin ortalama sepet tutarları fazla oluyor. Her platformda belirttiğimiz gibi ortalama sepet tutarlarımızı artırıcı çalışmalar yapmak lojistik bariyerini aşmamızda önemli rol oynayacaktır.” dedi.

“Hedefimiz Ürettiğimiz katma değerli ürünleri global pazarla buluşturmak”

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır yapmış olduğu konuşmasında, özellikle dünya’da hızlı bir şekilde değişen paradigmalara vurgu yaparak, üretim süreçlerinde, ticarette, iletişimde yani ekonominin her alanında yoğun teknoloji kullanımıyla bu değişen oyun kuralların en büyük fırsatımız olduğunu söyledi.

Kacır, “Dünya’nın en büyük 10 ekonomisi arasına yükselmenin en büyük bileşeni şüphesiz ihracat hacmimiz. Hali hazırda 170 milyar dolara yaklaşan yıllık ihracatımızı 500 milyar dolara çıkarmalıyız. Bunun için gerçek bir sıçrama hayata geçirmeliyiz. Oyunun kurallarını değiştirmeliyiz. Dünyada malumunuz olduğu üzere hızlı bir paradigma değişimi yaşanıyor. Yeni teknoloji kullanım yoğunluğunun tetiklediği bu değişimi endüstriyel üretim süreçlerinde ticarette iletişimde kısacası ekonominin her alanında derinden hissediyoruz. Bu değişim ortamının bizim en büyük avantajımız olduğu düşünüyoruz. Teknolojide biraz geriden konup arayı kapatmaya çalışan ülkeler için paradigma değişimleri büyük fırsatlar sunuyor.

Dünyanın 50 yıl önce olgunlaştırdığı teknolojileri arkadan koşarak aynı yöntemlerle yakalamaya çalışırsak asla başaralı olamayız. Fakat yeni ortaya çıkmakta olan teknolojileri, paradigma değişimlerinin getirdiği fırsatları iyi değerlendirerek yakalamayı başarırsak alanında dünyanın en iyisi ürün ve hizmetleri ortaya çıkartabiliriz. Biz bunun en belirgin örneğini, insansız hava araçlarında gördük.” diye belirtti.

Kacır konuşmasının devamında, küresel düzeyde yapılan araştırmalardan ve e-ticaret sektöründe yapay zeka yatırımlarındaki artışlara dikkat çekti. Türkiye’nin değişen paradigmalar çerçevesinde teknoloji atılımını hedefleyen politikalarını anlatarak özellikle yol haritasının belirleneceği “milli teknoloji hamlesi”ni vurguladı. Bu anlamda Türkiye’nin temel hedeflerini ise; “Türkiye’nin teknoloji geliştirme kapasitesini arttırmak, katma değeri yüksek  üretimi, yerli ve milli imkanlarla büyütmek  ve ürettiğimiz katma değerli ürünleri global pazarlar ile buluşturmak” olarak gösterdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Fatih Kemal Ebiçlioğlu yapmış olduğu açılış konuşmasında ise Türkiye’nin dünyadaki e-ihracattan çok az pay aldığını ancak gelişen e-ticaret platformlarıyla birlikte büyük bir potansiyele sahip olduğunu söyledi. Sosyal medyanın e-ticarette önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Ebiçlioğlu, TİM olarak Türkiye’nin farklı şehirlerindeki KOBİ’lere e-ihracat eğitimleri verdiklerini bildirdi.

DHL Express Global Satış Programlarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Leendert Van Delft “Potansiyelinizi Maksimuma Çıkartın” temalı bir sunum gerçekleştirirken, DHL Express Türkiye Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Boğaç Özsan ise “E-Ticaretin Altın Kuralları”nı katılımcılarla paylaştı.

“Uluslararası e-Ticaret 2020’de 1 trilyon dolara ulaşacak.”

Uluslararası e-ticaretin masaya yatırıldığı konferansta, Leendert Van Delft, özellikle e-ticaretin önümüzdeki 4 yıl boyunca da katlanarak artacağına vurgu yaptı. Bu anlamda “DHL olarak sektörde büyümenin kısa sürede durmayacağını düşünüyoruz” dedi. Hızla güçlenen e-ticaret sektöründe, toplam piyasa hacmine verilen birçok büyük tahmini rakamları da belirterek, “bu boşluğun oldukça büyük olmasının sebebi piyasanın oldukça hızla büyümesidir” dedi. 2016 yılında 300 milyon dolar iken, 2020 yılında beklenenin 1 trilyon dolara yaklaşacağını belirtti. Sözlerine özellikle yerel olarak yapılan ticaret ile küresel anlamda yapılan e-ticaret arasındaki farklara da değinerek, sınırlar ötesi yapılan ticaretin 2 kat daha hızlı performans gösterdiğini ve bu yüzden insanların da küresel anlamda daha çok iş yapmaya yöneldiğini ve bu potansiyeli keşfetmeye başladığını söyledi. 

“Müşteri yolculuğumuzu analiz etmeliyiz.”

DHL hızlı hava taşımacılığı özelinde çeşitli ülkelerin global potansiyellerinin oranlarını vererek başlayan Boğaç Özsan, sektördeki 2018 yılınki %29 oranının, 2020 yılında %40-45 oranına ulaşacağını belirterek “her taşınan 2 gönderi den birinin e-ticaret gönderisi olacağını öngörmekteyiz” diye vurguladı. Özellikle global anlamda firmaların e-ticaretteki paylarını arttırmaları için nelere dikkat etmesi gerektiğiyle ilgili katılımcılara “altın kurallar” verdi. Markanın doğru şekilde yansıtılması gerektiğine dikkat çekerek “marka, web sitenizde kurumsal kimliğiniz haline gelmiş durumda. Dolayısıyla aynen şirketler gibi, misyon ve vizyonumuzu belirlemek, logomuzu her yerde kullanmak ama logomuzu kullanırken sosyal medyada da bir ürün tanıtımında da aynı tutarlılıkla kullanmak çünkü tutarlılık güveni, güven de sadık müşterileri devamlı müşterileri getirmektedir.” dedi.

DHL olarak katılımcılara e-ticaretin olduğunu her yerde olduklarını söyleyerek, “amacımız üstün bir hizmet kalitesi sunmanız çünkü düşündüğünüz zaman müşterilerinizle kişisel bir deneyim yaratmak önemli, ama bu kişisel deneyim, yüz yüze yaşayamıyoruz internet alışverişlerinde, dolayısıyla kendilerinden geri bildirim almamız çok değerli. Bu geri bildirimleri almak için sormamız, anketler yapmamız aynı zamanda canlı sohbet uygulaması kullanmamız çok önemlidir.” dedi. Ayrıca e-ticarette müşteriyle dijital olarak yaşanan bu deneyimin üst düzey olabilmesi için, doğru verileri toplamanın önemi, kişiselleştirilmiş hizmet ve müşterilerin güven içinde alışveriş yapabilmeleri konularında görüşlerini belirttikten sonra, “Markanızı doğru bir şekilde yansıtın, üstün hizmet kalitesi sunun, müşteri verilerinin değerini unutmayın. Müşteri yolculuğunu çok iyi analiz edin. Müşterilerin güvende hissettiklerinden emin olun. Hedef kitlenizi bulun. Ürünlerinizi resimlerle, fotoğraflarla ön plana çıkartın ve uluslararası pazarlara açılmayı kesinlikle unutmayın çünkü büyük bir pazar orada dışarıda sizi bekliyor.” diyerek sunumunu tamamladı.

Mastercard’ın altın sponsoru olduğu etkinlikte Mastercard Dijital Ürünler ve Geliştirme Direktörü Hakan Tatlıcı ise uluslararası ticarette güvenli ödeme başlıklı sunumunda, hedeflerinin 2023 yıl sonu itibariyle %5’lere ulaşmak olduğunu belirterek, Türkiye’nin yakın coğrafyalarında çok hızlı gelişen ülkeler olduğu için şanlı bir konumda olduğunu belirtti. Bunun da Türkiye için büyük bir fırsat olduğunu vurguladı. Kullanıcı deneyimi ve kullanıcılara sunduğumuz hizmetlerin dışında ödemenin büyük bir payının olduğunu göz önüne alarak, mobil kullanımının da yaygınlaşmasıyla “akıllı telefon yayılımı %70-%80’lere ulaşmış durumda. Mobil ticarette önümüzdeki yıllarda hepimiz için çok önemli bir platform haline gelecek, bugünden bile aslında yüzde 50’lere varan oranlarda e-ticaretin mobilden geldiğini görüyoruz.” dedi.

Ayrıca “dijital ödeme rakamlarına baktığımızda, bu sene itibariyle e-ticaretin toplam ödemeler içindeki payının %10’lara ulaştığını görüyoruz. Bu da aslında ciddi bir ilerleme bugün baktığımızda global ölçekli bir rakam, dolayısıyla alacak çok yolumuz var.” diyerek ekledi.

“Kullanıcı deneyimini etkileyen başlıca faktörlerden biri de performans.”

Medianova’nın altın sponsor olarak yer aldığı sunumda ise Medianova Kurucu Ceo’su Serkan Sevim, müşteri deneyimleri üzerinde özellikle durarak, e ticaret sektöründe satış yapan site ve uygulamaların da birer dijital dükkan olduğunu belirtti. Bu anlamda site ve uygulamaların çalışmasında yaşanılan aksamalar müşteri memnuniyetini düşürdüğü gibi satışları da olumsuz şekilde etkilemektedir dedi. Müşterinin e-ticaret site ve uygulamalarındaki deneyimlerinde “Müşteriye iyi bir deneyim yaşatmak ve satışları artırmak için fiziksel mağazada birçok konuya dikkat edildiği gibi; dijital dükkanın da performansına dikkat edilmesi gerekiyor.” dedi. Özellikle site ve uygulamaların yavaş performans gösterdiği uygulamaların müşteriler tarafından tercih edilmediğini ve bunun da müşterilerin olumsuz deneyimler yaşamasına neden olduğunu vurguladı. Bu anlamda dijital marketimizde daha fazla satış yapılabilmesi ve müşterilere daha kaliteli hizmet verilmesinin ciddi bir iyileştirme ve performanstan geçtiğini söyledi. Genel olarak performansın yeni küresel ortamda bir ürün ve değer olduğunu belirtti. Sevim ayrıca; “Kargoda yaşanan gecikme gibi aksaklıkların online alışveriş deneyimini baltalaması gibi, site ve uygulamalardaki mili saniyelik gecikmelerin de müşteri ve yaşadığı deneyim üzerinde benzer etkileri var. E-ticarette satışların artması için, ürünlerin taşınmasına gösterilen özen; verilerin taşınmasına da gösterilmeli. Biz Medianova’yı dijital dünyanın taşıyıcısı olarak görüyoruz; tıpkı bir kargo şirketi gibi hızlı ve hatasız teslimat sağlayabilmek için altyapımıza sürekli yatırım yapıyoruz.

Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ’nın moderatörlüğünü gerçekleştirdiği Euler Hermes Genel Müdürü Özlem Özüner, Atradius Ülke Müdürü Taner Işık, Türkiye İhracatçılar Meclisi Genel Sekreter Yardımcısı Erkan Kaplan’ın panelist olarak katıldığı KOBİ’ler için ihracat rotası ve hedef pazarlar panelinde ise, KOBİ’ler için ihracat fırsatları, global anlamda riskli piyasalar ve sektörler, Türkiye’nin ihracat kültürü, dünya konjonktürü ve makro ekonomi açısından  ihracat yönelimleri ve e-ticarette kullanılan sigorta çeşitleri ve sigorta güvencesi genel başlıklar halinde konuşuldu.

Özüner, “Dünya ticaretinin bu sene %3.8 büyüdüğünü gördük. Bu kadar korumacılık önlemi, bu kadar ticaret savaşları, her gün gördüğümüz konulara rağmen dünya ticareti özellikle bölgesel anlaşmaların da etkisiyle büyüdü. Gelecek yıl ufak bir azalma bekliyor Euler Hermes, 3.6’ya düşecek bu büyüme. Ama yine de ticaretin büyüdüğü bir sene yaşayacağız.” dedi.

Taner Işık ise, riskli pazar ve sektörlerden bahsederek, alacak sigortalarını ihracatçıların nasıl kullanacağı konusunda katılımcılara bilgiler verdi. “Açıkçası her ülkede farklı durumlar görmek mümkün, bütün dünyada tek bir sektörün riskli olduğunu söylemek pek doğru değil.” diyerek, bu durumu “ülke spesifik sektör bazında aylar ile değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Erkan Kaplan ise Türkiye’deki ihracat kültürüne vurgu yaparak, iyi bir ihracatçı olmak için bu kültüre sahip olmanın önemli olduğunu söyledi. Ekonominin sıkıntıya girdiği dönemler haricinde KOBİ’lerin çok fazla ihracatçı olma eğiliminde olmadıklarını söyleyerek “iyi zaman kötü zaman ekonomi, sıcak veya soğuk ekonomi, TİM’in veya ihracatçı birliklerinin bu imkanlarından herkes faydalansın. Normal şartlarda gidemeyeceğiniz coğrafyalara aslında biz insanları çok kolay götürüp onlara network sağlıyoruz.” dedi.

Hakan Güldağ da, 10 yıldır devamlı olarak ihracat yapan İzmir’deki firma sayının 900 olduğunu ve Ankara’daki firma sayısının 600 olduğunu söyleyerek bu oranların tüm Türkiye genelinde arttırılması için e-ihracatın KOBİ’ler ve daha orta ölçekli firmalar için büyük bir fırsat kapısı olduğunu yineledi.

“E-ihracat geleceğin vazgeçilmezi.”

E-ihracatın önemini vurgulayan Erkan Kaplan, “Konvensiyonel pazarlama, satış, pazara penetrasyon yöntemleri hiç değişmeyecek belki ama e-ihracatın ve e-ticaretin önemi, belki bir saat öncesinden bile daha fazla. Sebebi de fiziksel bir zorunluluğunuz yok, yani bir ofisiniz olması şart değil, veya sabit olarak fabrikanızın başında durmanız gerekmiyor. Klasik pazarlama ve pazara giriş yöntemleri için harcadığınız, zaman ve enerjiyi orada harcamıyorsunuz.” Dedi ve sektöre ve teknolojiye hakim, hedef pazara iyi hitap eden bir uzmanın gerekliliğine vurgu yaptı. Türkiye’de is böyle uzmanların az olduğuna değindi.

“Türkiye, e-ticaret açısından büyük bir potansiyel taşıyor”

n11.com Strateji ve Planlama Genel Müdür Yardımcısı Yu-Shik Kim de n11.com’un, Türkiye’deki e-ticaretten aldığı payı daha da artırmak için çalıştığını, gelecek dönemde çalışmalarını Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya taşımayı planladıklarını söyledi.

Türk KOBİ’sini dünyaya tanıtmayı amaçladıklarını, KOBİ’lerin yurt dışına açılmasıyla Türkiye’nin cari açığının kapatılmasına katkıda bulunacağını ifade eden Yu-Shik Kim, Güney Kore pazarına Türkiye’den hangi tür ürünlerin satılacağına ilişkin çalışmalar yaptıklarını, Türk tekstil ürünlerinin Güney Kore için iyi bir potansiyel taşıdığını kaydetti. Rusya’nın da Türkiye açısından büyük bir potansiyel pazar olduğuna dikkati çeken Yu-Shik Kim, “Türkiye zaten Rusya’ya birçok alanda ihracat gerçekleştiriyor. Rus pazarı, Türk ürünlerine alışmış durumda. Ruslar, e-ticaretle online olarak yakalanabilir. Telekom firmalarıyla, ihracat ve ithalat firmalarıyla görüşmelerimiz sürüyor. Türk KOBİ’leriyle Rus pazarında da başarılı çalışmalar yapacağımıza inanıyorum.” diye konuştu.

Yu-Shik Kim, yakın zamanda Alibaba ve Amazon gibi büyük e-ticaret platformlarının Türkiye’ye geldiğini hatırlatarak, Türkiye’nin e-ticaret açısından büyük bir potansiyel taşıdığını vurguladı.

Zirvede ayrıca, Emre Ekmekçi (Hepsiburada.com Uluslararası Grup Başkanı), Serkan Sevim (Medianova Kurucu Ceo), Ömer Arıkan (Tsoft Ceo), Furkan Reis (Red&Grey Ajans Başkanı), Tunç Günbey (Digital Partners Ceo), Kübra Bayraktar (İBB Zemin İstanbul Direktörü), Håkan Thyr (Channel Advisor Uluslararası Stratejik İşbirlikleri Direktörü), Tolga Duman (İnter Patent Genel Müdürü), Ömer Balkaya (Sefamerve Genel Müdürü), Emre İlban (E-Bebek e-Ticaret Direktörü) gibi isimler yurtdışı pazaryerinde satış yapmak, e-Ticarette lojistiğin önemi, amazon satış yöntemleri, sosyal medyadan satış, markaların e-ihracat stratejileri, e-ihracatta devlet destekleri, Avrupalı e-Ticaret müşterilerine ulaşma yöntemleri ve e-Ticarette influencer etkisi gibi konu başlıklarını değerlendirdi.

World eCommerce Forum


onlinepayment_fr-1.jpg

July 20, 2018 Content Manager0

In Western Europe; Due to position of France, which is surrounded by Luxembourg, Belgium and the Marseilles in the north, the Atlantic Ocean and the Bay of Biscay in the West, Spain and the Mediterranean in the South, and Italy, Switzerland and Germany in the East, Turkey has become one of the most popular countries in the world. made possible. But Italia is separated from the channel like Spain, but it is also limited with the United Kingdom. Apart from the continental areas and parts of Europe, these areas and parts include islands such as Guadeloupe, Martnik, the South American region and French Guyana.

ECommerce events in France

We know that various eCommerce events are organized every year in France. You can also check out our handy eCommerce events calendar where you can find all of the major eCommerce events in Europe. Let’s not forget that you can only look at eCommerce events in France.

ECommerce customers in France

Consumers in France prefer to pay with Cart-Blue, a business card used as a credit card, which is one of the more common payment methods for online purchases. However, it is not wrong to say that the other payment methods I am going to say now are more to the country than Cart-Blue. These other payment methods, Visa and PayPal, make France a very strong country. If we explain this situation; There are over 8 billion PayPal accounts in France, which makes France the third European country in terms of the number of PayPal accounts. But the average French online consumer is also not willing to use alternative payment methods such as Allopass, CM-CIC Paiment, Hipay, Moneo, Paysafecard and bank tellers. For more tips, stakeholders can take a look at the Ecommerce Wiki.

Online payment methods in France according to Payvision.

According to a CA Com survey; 49% of French consumers (25-34 year-olds) show at least one product online online in 2013. In 2012, almost half of French internet users did online shopping but travel and tourism became very popular for internet users again. In this case, 59% of the users made online shopping trips or travel tickets. Other popular product categories in France are (digital) media and consumer electronics. It shows that there is not much change in 2015 from a survey conducted by Mediametrie. Namely; fashion products were purchased by 44% of French internet users in the last six months of the year. Traveling / tourism / 38%, culture 35%, beauty / health 28% and consumer electronics 28%.

E-commerce market in France

We have mentioned that France is one of the largest e-commerce countries in the world. If we were to make a reminder anyway; France is the sixth largest e-commerce market in the world. But in Europe, only the German and UK markets stand out. This western European country, France, has reached an online retail market reaching 65 billion euros by the end of 2015.

Great online stores in France

Expectations The most visited online store in the country is Amazon, while more than 120,000 active e-commerce sites are in France. I should not add that you get more than 15 million visitors per month. If we come to other big players in online trading; Cdiscount, eBay, Fnac and Pricemister also have serious users. In France, fashion products are in a largely popular category, and La Redoute and Suisses are among the biggest fashion players in eCommerce. In terms of the information provided by the Mediator / NetRatngs, it is worth noting that the top 5 eCommerce websites visited in France are Amazon, Cdiscount, Fnac, eBay and Voyage SNCF.


salih-ei17-konf.jpg

July 20, 2018 Content Manager0

First, put yourself in the position of your target customers when starting the E-Export. For example, what would you do if you were to buy products from an Egyptian e-commerce site? Let’s put together the first questions that come to mind now.
Will they really deliver the product I bought? Or how many days will they deliver it?
If I have a problem with the product, will I be able to get Turkish customer service support? Or will I be able to reach somebody?
If I want to return the product, what are the procedures?
Do I really buy an e-commerce site in my own country that I will buy?
I don’t want to give my credit card. Do they pay at the door? Or what are other payment options?
Can I read product descriptions in my own language? Or do they adequately explain the products in my own language?
For sure many more questions come to mind. The consumers are very smart now. The Internet consumer knows very well what he wants especially and uses the internet very well.
So if you want to export e-exports you have to make very serious preparations at this point.
So why should you make e-export?

There are about 2 billion people in Facebook around the world. So to reach a target audience over 2 billion people means to address a much bigger market. And with Facebook’s advanced targeting tools, it’s really easy to reach the target audience.
Broker agent trade is running out every year. There is no place for broker agent that does not produce added value in the 21st century. Thanks to Google, Facebook and Criteo, it is possible to directly access the final consumers by extracting the wholesaler-importer companies from the exporting countries. Selling to whole World from manufacturing is a feverish vision!

Dollar sales are more profitable than Lira. As Turkey, We are globally more competitive in products and service groups that we are superior. You can supply the product or service at very reasonable prices and sell it more profitably.
Aliexpress.com products are very cheap, but the supply period is very long and the products are very unqualified.As Turkey, You can send products to Moscow like sending products to Sivas, Malatya due to its geographical location. Delivery times are very short when distances are short. It is very possible to sell a quality productwith very reasonable priceincluding logistic costs and Turkey is a qualified producer country. And “made in Turkey” is really very reputable in the world! Turning this in to advantage is in your hands, who are the talented entrepreneurs…

While retailing e-exports abroad,at the same time catching wholesaler customers in target countries may be possible.
I will not go through an unusual example. As we hear of something, a vigilant entrepreneur in Iran has started to publish the products of a large shopping website in Turkey without the permission of the site with the same design and format. The product was purchased from the site in Turkey. Nowadays they have decided to negotiate with Turkey’s biggest private shopping site. Think about; After buying the products at retail price and putting logistics, customs and freight costs on them, they can still profit by selling them in Iran. Now, they are negotiating with the shopping website in order to make it more professional.What an opportunity we have, we certainly have not really understood yet.
Once, the e-export business is a focus and a commitment. It is not an experiment tht you can easyly quit. If you are targeting a particular country, you must do many things at the same time, including providing customer service support in that country’s language. Keyword in E-exports is LOCALIZATION. Now let’s list how an e-commerce company that wants to do e-export should prepare for this business.
Local Language: The site should be prepared in local language from the beginning to the end. You should localize your site to the product specifications. I seem to hear how you can translate all the products. Stop, do not panic! Alibaba, like Aliexpress, you can also translate your products into any language using the Google translate API. Google charge a very small monthly fee for this. But it would be much better if you translate the site menu structure yourself.

Local Phone Number: The contact page must have a customer service number for the target country. Visitors who enter through the IPs of the target country should only see your local customer service number. You can customize your communication page by IP. If you tell me you can not do this, please write to me. I tell you how to do it. You can pick up the virtual number and know which country the call comes from on the IP phone, and you can answer it. How are you going to do this? Get a virtual number for the destination country from sites like www.didww.com, www.didlogic.com, www.didx.net, www.buydidnumber.com, www.didnumbers.com. Identify this number to your IP phone. That’s it!

Local Address: Use the local address. So the website visitors think the e-commerce site is located in that country. As mentioned in the second article, you can customize your contact page according to country IPs. There are now companies that offer virtual offices in every country. If you can not find it, write to me specifically, let’s find it together. You can lease one address online between $ 99 and $ 149 a month. You can even increase the monthly fee and even transform it into an area where your returns are collected. But this, of course, is true for e-commerce sites with very few occurrences.

Local Payment Methods: Activate all payment methods. With IyziCo you can get payment by credit card from all over the world. But not enough. You also need to activate other payment options. In Germany, for example, only 7% pay by credit card. Yes, you did not read it wrong. On the other hand; Did you know that Aramex gives you the opportunity to pay at the door on deliveries to the Middle East? With B2C Direct, you can make payments at the door in Russia and Ukraine sales. The key to localization is to activate all payment methods. Otherwise, your site become obsolete.

Local Marketplaces: Enter the marketplaces of the target country. Entegra Bilişim has already made ready-made connections and API integrations. Bamilo in Iran, Ozone and Lamoda in Russia, Ebay and Amazon in Germany are all ready. You just say that I will export e-commerce. Prepare local brochures of your e-commerce site and put them into the cargo of sales you have made in the marketplace. From these campaigns you can recruit customers with various promotions and campaigns to your own e-commerce site. Since you are selling profitable,you have enough maneuvering space to plan your campaign.
Local Customer Service: You must hire a customer service representative who speaks the language of your target country as like native. And you should keep all communication channels open; Whatsapp, Viber, Messeneger, live chat etc etc.
Local Digital Marketing: Google, Facebook and Criteo are dominating the world’s internet now and globally. And it facilitates online trading, removing borders. You can do all of your advertising campaigns for the destination country with this amazing trilogy. At first, your advertising costs will be very high, but do not be afraid ,there is a dazzling light at the end of the tunnel. Be steady and stand behind your decision. You will not regret. If you start to accumulate your VAT refunds and start to deduct your VAT refunds with the personnel insurance, then you will enjoy it ????
It is now very easy to set up a local e-commerce site. With Tsoft, you have all the technical equipment you need, from location based pricing, local language display and international logistics integration. As a software partner, Tsoft and Entegra Bilişim will exceed your needs. If you want to see this as an or another way … But really, here I am not talking beyond advertising, letting these companies give real value to their e-exports.

China as a giant e-export making such a breakthrough, we ourselves, so let’s stay and say : “company/person e-export-oriented. If he success we start. Let’s wait a little longer. ” you have a long wait.
E-export is very easy and very difficult to do business. If you hold it barely with your hand, it is a very difficult and troublesome job. If you completely going into this job then it is a very nice and very easy job. Of course if you say “we do not want to deal with all these details”, Koza Digital Agency is always with you, of course. As Koza Digital Agency, we open our customers especially to Russia and the Gulf markets. And the returns are incredibly satisfying.
Those who believe that we can reach the $ 500 billion export target by untested routes, not by the tried and tested ways.
Wish you plenty of coffee, sparkling enjoy.Read, make read…


cart_abandonment_drivers-1hh.jpg

July 20, 2018 Content Manager0

eCommerce companies do not like abandoned baskets. Why are consumers leaving online shopping carts? As in the rest of the world, in the UK, the difficulties of payment are thought to be the most important factor in abandoning the shopping cart. Lack of payment methods is the reason consumers leave most of the baskets.

Klarna and Ovum are also shown in research on the current priorities of UK e-commerce sites. While more than half of these sellers (52 percent) think that the main reason for consumers to leave the shopping cart is the length of the payment process, the difficulties in paying, 40 percent think that certain payment methods are incomplete. And 39 percent predicts that lending or credit options are lacking.

Reasons to leave the basket

“It’s too complicated and expensive to offer consumer financing”

One could go out and add more payment and financing options and leave the basket and see how the number of those going out is falling. And most sellers agree: 98% say that consumers want new and easy ways to pay online, and 78% say they want to offer consumer financing at the point of sale. But at the same time, 85% of retailers think it is too complicated and expensive to offer consumer financing.

But eCommerce sites should work, because 53 percent of online shoppers are looking for new and easier online ways. 56% said they would do more online shopping if they had different payment methods. Participants also think that 65 percent of retail sales will be made online in 2019, and 12.8 percent of retail sales will be in the mobile environment.

‘Improving payment, the critical component of e-commerce’

“UK is one of the most dynamic and competitive markets for online and mobile shopping.” He adds Ovum’s General Analyst Gilles Ubaghs; “The intense levels of competition coupled with an increasing customer base driven by the Y generation are now causing me to do more testing on the form of payment”. “It’s getting harder for sellers to come online – delivering new ways to improve payments and finance purchases is undoubtedly a critical component of e-commerce landscape”.


Avrupalı-cihaz-kullanım-alışkanlığı-1.jpg

July 18, 2018 Content Manager0

The German consumer wants to pay when they shop online, after the products are handed over. Most e-commerce companies, although initially offering payment via e-wallet or credit card, have been adhered to paying bills. Credited sales further strengthened the leadership position as the most cost-effective payment method in the German e-commerce industry. After paying the bill, let’s say PayPal is very strong.

Take a look at this year’s EHI study “Online-Payment 2017” presented during the EHI Card Congress in Bonn. The study also shows that e-commerce sites in Germany offer more payment methods than last year. Ten major e-commerce sites have offered customers almost nine different payment methods.

Only 45 of the top 1,000 e-commerce sites offered Payday
The online payment method of many large banks in Germany Paydirekt’s popularity is relatively low so far. But let’s say that there are good news for Paydirekt. 34 percent of the e-commerce sites interviewed said they would be willing to add Paydrekt to their payment methods offer until the end of next year.


tmp771806151124713473.jpg

July 18, 2018 Content Manager0

Portugal, which is regarded as a developed country and has developed economies and high living standards, is a Southern European country whose direct neighbor is Spain only. The economy grew faster than the EU in the 1990s, but then slowed down. And the Portuguese government began applying spending cuts and tax increases a few years ago to comply with the EU-IMF financial recovery package requirements (78 billion euros). In May 2011, Portugal is the third Eurozone country to be rescued from the debt crisis.

It is estimated that more than 10.8 million people live in Portugal. Approximately 7 million Portuguese population (68%) have internet access, compared to 42.4% of these people aged 25 to 54 and 2014.

ECommerce customers in Portugal

Portugal is a country with a lot of e-check payments, and Payshop is a payment method that allows online payments to consumers who visit a Payshop agency (petrol stations or supermarket) with a reference bill. We can say from MultiBanco that MBNet is another payment method that is frequently used. It allows online transactions with credit card without having to give any credit card information to e-commerce site. A study in 2017 shows that the Portuguese want to pay by credit card and the above-mentioned MB NET service.

One of the ten Portuguese people aged 16-74, made online shopping in the three months ahead of the survey by Statistics Portugal in 2011. According to the eTicaret Foundation, we should not say that 3.1 million people in Portugal are shopping online in 2016.

 

E-commerce market in Portugal

Ecommerce solution According to data from Ecos Global, the e-commerce market in Portugal was € 951 million in 2011. Although eco-business in Portugal did not go so well, the eCommerce sector increased its sales by 64 percent during the first quarter of 2013.

According to Ecommerce Europe data, eCommerce rose to 13.3% in 2014 and reached 2.9 billion. Research conducted in 2016 shows that e-commerce in Portugal is 4.2 billion euros in 2016. Quarterly Barometer According to ACEPI / Netsonda’s data, one in ten Portuguese sites reported that the number of customers increased by 100%. More information about Ecommerce Market in Portugal can be found at EcommerceWiki.

Great online stores in Portugal

When ordered by each visitor monthly, Zalando, the largest B2C e-commerce site in Portugal, is followed by Amazon, Euronics, IBS and BonPrix. Other popular e-commerce sites in Portugal are Yoox and Portuguese online stores Salsa and Parfois.


Avrupalı-cihaz-kullanım-alışkanlığı.jpg

July 18, 2018 Content Manager0

About 14 percent of all online shoppers in Europe are buying fresh food and beverages online. And more than half of European e-shoppers shopped in cross-border websites. This data is shown in the latest E-shopper Barometer report from the DPD Group.

The report highlights trends such as online buying experience, cross-border e-commerce, mobile commerce and delivery and payment preferences. Kantar TNS has surveyed about 25.000 participants in 21 countries. This survey shows that the number of European cross-border shoppers is rapidly increasing.

Cross-border e-commerce has a huge growth potential in Europe!

We mentioned that more than half of European e-shoppers are shopping from foreign websites last year. European e-shoppers have made two of ten purchases from a cross-border website. Cross-border e-shopping is clearly visible in Europe, with a huge potential for growth, as one-third of online shoppers say they are interested in buying from abroad in the near future.

The study also shows that online shoppers in Europe buy various devices from the internet. Consumers are increasingly using smartphones for online purchasing. Nevertheless, laptop computers and desktop computers continue to be the main devices used for online purchasing. Consumers shopping online in Europe do not buy from just one device, and 43 percent think it should be a mobile-friendly website.

Smartphones are spreading by 39 percent of online shoppers in Europe with an average increase of 5 percentage points over the past year. Especially in Romania (65%) and in Croatia (56%) smart phones are becoming more and more popular for online shopping.

Online Fresh food and drink

Since January this year, 14 percent of consumers have exchanged fresh food and beverages from the internet. One percent of most online buyers are regular buyers because they buy this product at least once a month. An important market, especially in the UK: 27% of online shoppers order fresh food and beverages. 18 per cent of online shoppers in Spain exhibited the same behavior.


crossborder_purchases_2014.png

July 18, 2018 Content Manager0

Cross-border e-commerce is very popular in Europe. A survey conducted in 2014, more than one quarter of online shoppers in the EU’s online shopping in another EU country revealed that they were doing. But there are more ways to be taken. Customers are afraid of cross-border shopping. You ask why? Because the product will reach the hands of, or are worried that they will need more effort to send back if they do not like the product. The European Commission is trying to make cross-border e-commerce easier for both consumers and sellers.

Geographical obstruction in Europe

In March 2016, the European Commission issued a report on geo-blocking practices in e-commerce. This issue is of course very important for cross-border retailing. Commission, ” e-commerce sites abroad entering the online shopping is usually closing IP. Blocking payment is the most important problem, denying access and blocking access to the website.

Ratio of cross-border visits

The European Commission, retailers, users of the website in each member state in 2014, has been asked to provide information about the number of visits made. The average rate of visits from other EU countries to domestic visits is around 20 percent.

When we examine the share at the Member State level, the rate of cross-border visits varies greatly. According to the Commission, the reason for this is the fact that the number of visits is partially influenced by the size of the population. “Thus, even in the traditionally larger e-commerce markets such as Germany and the UK, compared to the national rate of visits, the proportion of visits from abroad is relatively less. The rate of cross-border visits in Scandinavian countries, as well as in Spain and Portugal, is considerable. ”

Percentage of cross-border purchases

The above graph shows only visits, but when looking at actual purchases, 12 percent of sales are made to users in 26 and more EU countries, while 55 percent of respondents report that all users are in one country. Cross-border purchases are on average 20 percent.

Learn more about cross-border e-commerce in Europe

If you want to know more about cross-border e-commerce in Europe, you can check cross-border e-commerce categories listing all the articles we have written about this topic.