Paylaş

Modern bir CEO nasıl giyinmeli?

CEO
Yapılan araştırmalar bir CEO’nun giyim kültürünün şirketin de kültürüne etki ettiğini gösterirken, modern bir CEO’nun nasıl giyinmesi gerektiğini Moda Tasarımcısı Pınar Kerimoğlu anlattı.
Takip Et

Bir şirketin patronu ya da CEO’sunun kıyafet seçimi, şirketlerin de havasını belirliyor. CEO’nun giyimi, aslında çalışanların da nasıl giyinmesi gerektiği mesajıyla sınır çiziyor. İş hayatında ciddiye alınmak için giyim tarzı konusunda gösterilen hassasiyet elbette pandemiden önce daha yaygınken, pandemiyle birlikte evden çalışmanın hakim olmasıyla biraz daha rahat kıyafetler görmeye başladık.

Yeni normal dönemde klasik giyime dönen CEO’lardan bazıları spor şıklıklarıyla dikkat çekerken, bazıları klasik kıyafetlerle kendi tarzını yansıtıyor. WORLDEF E- Ticaret olarak sizler için önemli ipuçları veren ‘Bir CEO’nun nasıl giyinmeli’ sorusunu cemiyet hayatı, ünlü isimler ve birçok iş insanına tasarımlarıyla hayat veren Moda Tasarımcısı Pınar Kerimoğlu’na sorduk.

Moda Tasarımcısı Pınar Kerimoğlu, stil sahibi patronların ortak özellikleri için “Hem şık hem pratik hem de gündüzden geceye her ana hitap edebilecek seçimler tercih etmeleridir. Gün içerisinde toplantı ve çok farklı aktivitelere katıldıkları için kıyafet değiştirme şansları olmamaktadır” diyor.

Pınar Kerimoğlu

Kadın CEO’lar daha şanslı…

Kadın CEO’ların bu konuda daha şanslı olduklarını dile getiren Kerimoğlu, gündüz babetle kombinledikleri kıyafetlerini gece topuklu ayakkabılarla ve aksesuarlarıyla tamamlayabildiklerini söyledi. Kerimoğlu, kadınlarda çok dar kıyafet tercihinin de büyük yanlış olduğunu ifade etti.

Dar paça pantolon ve çorapsız ayakkabı!

“Toplantılarda dış görünüşün büyük önem taşıdığının altını çizen Pınar Kerimoğlu, “Erkeklerde sadece kıyafet değil saç, sakal, kravat da önemlidir. Ben erkeklerde dar paça pantolon ve çorapsız ayakkabı giymelerinin taraftarı değilim” dedi.

Kişilerin kendi vücutlarını tanımaları ve vücut yapılarına göre giyinmelerinin stil sahibi olmasında büyük önem taşıdığını söyleyen Moda Tasarımcısı Kerimoğlu, hangi ortamda ne giyeceğini bilmenin ve kıyafetin hem kişilik hem de yaşam tarzlarını yansıtması gerektiğini dile getirdi.

Erkekler şık ve rahatlığa, kadınlar trend ve kaliteye

“İlk görüş ve tanışma karşı tarafa tarzınız ile ilgili bilgi verir ve akılda kalmanızı daha kolaylaştırır” diyen Kerimoğlu, “Yapılan en büyük hatalardan biri rahat olmadığı tarzda kıyafet seçmeleridir. Kendi tarzımızı oluşturmak zamanla öğrenilir, geliştirilir ve öyle devam eder. Aslında Türk erkeklerinin modasına kadınlar yön verir. En önemli nokta beklentidir. Erkekler şık ve rahatlığa önem verirken kadınlar ise trend ve kaliteli olmayı ön planda tutar. Kadınlar erkeklerde mendil kravat ve beyaz gömlek görmeyi isterler” dedi.

Beyaz gömlek deyip geçmeyin…

Erkeklerin sık kullandığı beyaz gömlek konusuna da değinen Pınar Kerimoğlu, “Beyaz gömlek diye geçmemek gerek. Kaliteli , kırışmayan, leke tutmayan , seyahatlerde bile ütü izi olmayan gömlekler tercih sebebidir” ifadelerini kullandı.

“Gömlek manşetlerinde ad-soyad gücü gösterir”

Şimdilerde özel dikim takım elbiselerin ve kişiye özel hazırlanan ayakkabıların daha çok tercih edildiğini dile getiren Kerimoğlu, “Açık kahve tonları ve açık griler en güvenilir seçimlerden olmalıdır. Unutmayalım ki kendine , tarzına ve şıklığına güvenen kişi karşısındakini daha kolay ikna eder. Gömlek manşetlerinde ki özenle dikilmiş ad soyad baş harfleri kişiyi daha güçlü göstermektedir” dedi.

Lüks tavırdan rahat stile geçiş var

“CEO’lar iş hayatının verdiği yorgunluktan mıdır bilinmez ama stil kurallarını esnetmeye başladılar ve bu lüks tavırdan rahat stile geçmelerini kolaylaştırdı” diyen Pınar Kerimoğlu, şöyle devam etti:

“Eskiden ciddiye alınmak için ve büyük sözleşmelere imza atarken güçlü görünmek için kıyafetlere yüklü ücretler ödeniyordu. Şimdi ise bunların çok önemi olmadığı, rahat şıklık tercih edilmeye başlandı. Siyah balıkçı yaka, bazen de bol denim pantolonlar ve spor ayakkabılar tercih sebebi oldu. Kıyafetlerimizi seçerken bedenimizden büyük kıyafetler kesinlikle seçilmemelidir.

Ayrıca enine çizgili kıyafetler, dar ve kısa paçalı pantolonlar, bisiklet yaka ve renkli gömlek ve tişörtlerden uzak durmakta fayda var. Çok karışık ve göz yoran kıyafetler karsı tarafın ilgisini dağıtacaktır.”

Kerimoğlu, kumaş seçiminin de stil kadar önemli olduğunu dile getirdi.

“Mat koyu renkler sizi daha zayıf gösterir”

Çok parlak ve canlı renkler yerine mat koyu renklerin daha zayıf gösterdiğine dikkat çeken Moda Tasarımcısı Pınar Kerimoğlu, “Çok özel ve şık bir davete katılacaksanız ve ilgi odağı olmak istiyorsanız mutlaka gömlek üzeri ceket tercih edilmelidir. Kısa boylu erkekler mutlaka dik çizgili kıyafetler tercih edilmelidir. Uzun ve bol kıyafetler daha kısa gösterir, kıyafet seçimlerinde belinize tam oturan tercih edilmelidir. Ceketlerde kol ve bel kısımların uzun olması sizi daha kısa gösterir. Kısa triko ceket ve hakim yakaları seçmeliler” diye konuştu.

“Açık renkler sizi her zaman kısa gösterir”

Rahat ve abartıdan uzak bir tarzınız olması gerektiğini vurgulayan Pınar Kerimoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Koyu renkler sizi daha uzun ve zayıf, açık renkler sizi her zaman kısa gösterir. Sonuç olarak ne kadar az renk o kadar uzunsunuz. Hedef ve amaçlarınıza göre giyinin. Dış görünüşüz iç dünyanızı yansıtsın. Kendinizi tanıyın. Beden diliniz, konuşma, sunum ve hitabetlerinizle şıklığınızı birleştirin. Çizginizi bozmayın. Kalite, rahatlık ve abartıdan uzak bir tarzınız olsun. Özgüven, şıklığınızın tamamlayıcısıdır. Kendinizi kıyafetlerinizin içinde iyi hissedin. Ve en önemlisi ‘başkaları ne düşünür’den uzaklaşın. Beyaz gömlek, takım elbise, saat ve şık ayakkabı uyumu büyük etki bırakacaktır.”

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara