Moda sektörü 2021 yılında dijitalleşmeye ağırlık veriyor

Analistler, 2021 yılının, tüketicilerin gardıroplarını yenilemeye odaklandığı bir yıl olacağını öngörüyor. Covid-19 salgınının sona yaklaşması da büyük bir etken olacak. Bu sebeple moda sektöründe perakendecilerin işe yarayan yeni yöntemlere odaklanacağı bir yıl göreceğiz.
3 Şubat 2021

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
3 Şubat 2021
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Moda sektöründe perakendecilerin işe yarayan yeni yöntemlere odaklanacağı bir yıl göreceğiz.

2020 yılı, herkesin tahmin ettiğinden çok daha farklı bir yıl oldu. Covid-19 pandemisi ortaya çıktı, hastalığa karşı aşılar yayıldı ve insanlık karantina altına alındı. Bu durum ise, tüketicilerin her anlamda endişe duymalarına sebep oldu. Perakende sektörü ve analistler ise, bu gelişmeler ışığında 2021 yılının nasıl bir yıl olacağını tahmin etmeye çalışıyor.

Koronavirüs aşıları, 2020 yılında ortaya çıkan alışveriş trendlerinin çoğunu değiştirebilir. Dünyada yeni bir normal oluşmaktayken, bazı değişikliklerin yerinde kalması ve hızlanması da muhtemel.

Moda sektöründe yeni deneyimler artacak

NPD Group Endüstri Danışmanı Marshal Cohen, geçtiğimiz yıl giyim, güzellik ve ayakkabı gibi bazı sektörlere talebin azaldığını söyledi. Bununla birlikte, 2021 yılında moda kategorilerine “güçlü” bir talep olabileceğini belirtti. Öte yandan, ev eşyaları ve evde yaşama hitap eden diğer kategoriler, 2020’de ilgi görmesine rağmen 2021’de güç kaybedebileceğini ifade etti.

NPD Group’a göre, oyun ve evde üretim alanı gibi diğer büyüme alanları, salgın sonrası büyümelerini sürdürebilir. Bazı yeni alışveriş alışkanlıklarının da sürmesi muhtemel. Cohen’in belirttiğine göre, 65 yaş üstü tüketicilerin e-ticaret alışverişleri yıl boyunca güçlü bir şekilde devam etti. Bazı yaşlı tüketiciler aşılamadan sonra geleneksel alışverişe geri dönebilir.

Bununla birlikte, Cohen, yaşlı tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını uzun vadeli olarak takip etmenin bu yıl önemli olacağını kaydetti. Bu sayede 65 yaş üstü tüketicilerin e-ticareti benimseyip benimsemediği daha iyi anlaşılacak. Ek olarak, bu yaş grubu için online alışverişin geleneksel alışverişin yerini ne ölçüde aldığını izlemek de faydalı olacak.

B. Riley Menkul Kıymetler Analisti Susan Anderson ise, 2021 yılının “gardıropların yeni deneyimler için güncelleneceği” bir yıl olacağını tahmin ediyor. Anderson, moda sektörü pazar büyüklüğünün yüzde 40’tan yüzde 25’e düştüğü 2020 yılının ardından, 2021 yılında tüketicilerin ‘get out’ olarak modanın geri dönüş yapmasını beklediğini söyledi.

Dijital hala en önemli öncelik

Deloitte anket verilerine göre, dijital hızlanma, 2021 yılına giren perakende yöneticilerinin yüzde 88’i için bir öncelik olmaya devam ediyor. Bu durum perakendenin nasıl dönüşeceğine dair en önemli ayrıntılardan biri. Deloitte InSightIQ harcama verisi analizine göre, geçen yıl ilkbahar ve tatil sezonunda online alışveriş harcama payı, perakende pazarının yüzde 40’ına ulaşmıştı. Deloitte, yakın tarihli bir raporda, “Virüs salgını, dijital etkileşim hacmini eşi görülmemiş seviyelere taşıdı. Perakendecilerin çoğu 2021’e kadar dijital etkileşimlere yönelik talebin artmasını bekliyor.” ifadelerini kullandı.

Çok kanallı satış ve “kaldırımdan teslim”

Geçtiğimiz yıl gelişen tek şey dijital dönüşüm olmadı. “Çok kanallı satış” kavramı, dijital ve mağaza operasyonlarının harmanlanmasıyla da alışveriş konseptinin tam merkezinde yer aldı. Çok kanallı satış, moda perakende sektöründe büyük bir güç olmaya devam edecek gibi görünüyor.

NPD’nin kasım ayında yaptığı bir araştırmaya göre, tüketicilerin yüzde 34’ü Covid-19 kısıtlamaları başladığından beri ürünleri e-ticaret yoluyla satın alırken, özellikle moda ürünlerini de mağazadan teslim almayı tercih etti. Tüketicilerin yüzde 31’i ise yeni bir konsept olan “curbside pickup” yöntemini kullandıklarını söyledi. Türkçeye “kaldırımdan teslim” şeklinde çevrilebilecek bir kavram olan “curbside pickup” yönteminde, insanlar arabalarından dahi inmeden ürünlerini teslim alabiliyor. McDonalds’ın arabaya servis hizmetine benzer bir kaldırım teslim sistemi Walmart tarafından başlatıldı ve bu bir ilk oldu.

AlixPartners Kıdemli Başkan Yardımcısı Alexa Driansky, bir blog yazısında, 2021 yılında çok kanallı satış konseptinin üstüne düşünülüp sona ereceği bir konsept gibi göründüğünü yazdı. Driansky, “2021 yılında başarıya ulaşmayı bekleyen herhangi bir perakendeci için kaldırımdan teslim veya online satın alıp mağazadan teslim alma gibi konseptler kesinlikle risk.” diye ekledi. Ayrıca, “Perakendeciler, bu seçeneklerin uzun vadede nasıl çalışacağını düşünmelidir. Bunun ana sebebi ise pandemi geçtiği zaman böyle çözümlere gerek kalmamasıdır.” sözlerini kaydetti.

Tüketiciler için kaldırımdan teslim ve mağazadan teslim alma seçenekleri, sosyal mesafeyi korumaya yardımcı oldu. Bu durum perakendeciler için e-ticaretin operasyonel maliyetlerini azaltmayı sağlayabilir. Driansky, bu çözümlerin hem müşteriler için hız ve rahatlık anlamına geldiğini hem de perakendeciler için nakliye maliyetlerini düşürdüğünü kaydetti. Aslına bakılacak olursa bu durumda iki taraf da kazanıyor.

B. Riley’s Anderson, mağaza kapanışları, bütçe kesintileri ve kısıtlı envanterlerin 2021 yılında kalıcı olabileceğini belirtti. Bu gelişmeler pandemi etkisiyle ortaya çıkmıştı.

Mali çalkantılar ve yeni fırsatlar

2021 yılında, geçmiş yıllarda olduğu gibi mali çalkantılar da olabilir. Driansky, bu yıl çok daha fazla perakendecinin iflas başvurusunda bulunacağını; “cebi derin olanların” ise bu fırsatları kaçırmayacağını veya konsolidasyonlar yapacağını belirtti.

PwC’nin yakın tarihli bir raporuna göre, 2020 yılında şirket birleşmeleri hacim olarak son 6 yılın en düşük seviyesine ulaşırken, tüketici pazarındaki birleşmelerin toplam değeri 2019’a göre yüzde 7 arttı. Raporda, “Tüketici pazarı şirketleri, tedarik zinciri karmaşıklıklarını azaltmak ve temel markalara öncelik vermek için marka portföylerini rasyonelleştirmeye devam ediyor. Direkt tüketiciye yönelik satış kanallarına ve dijital markalara yapılan yatırımlar, şirketlerin online satışın bu kadar hızlı arttığı bir ortamda trendi yakalamasına yardımcı olabilir. Gelişen teknolojinin benimsenmesi, tedarik zincirinde daha fazla şeffaflık oluşturmaya yardımcı olacaktır.” ifadeleri kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü