Moda perakendecileri pandemide e-ticarete umut bağladı

Koronavirüs (Covid-19) salgını, özellikle moda endüstrisini çok etkiledi. Sektörün son birkaç yılda yakaladığı yavaş ama istikrarlı büyüme duraksadı. Aynı zamanda birçok şirket derin bir mali krize girdi. Yatırımlarını e-ticarete yönlendiren moda perakendecileri ise aksine satışlarını artırdı. Bu sebeple moda perakendecileri, pandemide e-ticarete umut bağladı. Müşterilerine online deneyim sunan her perakendecinin güçlü bir e-ticaret sitesine sahip olması gerekiyor. Müşterilerine sorunsuz online deneyim sunmaları zorunlu hale gelen moda perakendecilerinin omni-channel operasyonlarını geliştirmeleri de kritik bir öneme sahip! Moda endüstrisi otoriteleri, perakendecilere e-ticareti ve e-ihracatı öneriyor.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
23 Kasım 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
23 Kasım 2020
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Yatırımlarını e-ticarete yönlendiren moda perakendecileri ise aksine satışlarını artırdı.

Moda perakendecileri sektör değişikliğine hazır değil

Yılbaşı alışveriş sezonu geleneksel olarak perakendecilere satışları artırma şansı sunuyor. Birçok giyim ürünleri satıcısı, artık tatil ve indirim günleri satışlarının artışına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyuyor. PayPal tarafından yaptırılan bir anket, bu durumu gözler önüne seriyor. PayPal, ABD’de bin e-ticaret perakendecisi ile online anket yaptı. Anket, moda perakendecilerinin Covid-19 pandemisine nasıl uyum sağladığına odaklandı.

Ankete katılan her beş moda tüccarından biri, geleceklerinin bu yılki tatil ve indirim dönemi satışlarına bağlı olduğuna inanıyor. Moda tüccarlarının yüzde 47’si kendilerini hazırlıklı hissetmediklerini belirtirken, yüzde 25’i Covid-19 nedeniyle sektör değişikliklerine uyum sağlamak için hiçbir önlem almadıklarını söylüyor.

Moda perakendecileri için 3 strateji

Moda perakendecileri için bu zorlu bir dönem olsa da tatil ve indirim sezonunun sonrasında kendilerini geliştirmek için başvurabilecekleri bazı yollar var!

İşte moda tüccarlarının dikkate alınması gereken üç strateji;

 • Faizsiz taksit sunun: Müşterilerin hemen satın almasını ve daha sonra ödemelerini sağlayın ya da taksitli satışları artırın. Örneğin; PayPal gibi online ödeme sistemlerinin sunduğu ve ek ücret ödeme gerekmeyen faizsiz taksit çözümü kullanılabilir.
 • Yenilikçi olun: PayPal’ın araştırması, moda tüccarlarının yüzde 65’inin pandemiye yanıt olarak yeni ürün sunmadıklarını belirtiyor. Yüzde 72’si de yeni ürün sunmayı planlamadıklarını söylüyor. Sürekli değişen Covid-19 durumu ile birlikte moda perakendecileri yenilikçi bir yaklaşımla yeni tüketici taleplerini karşılama yeteneğini geliştirirse rekabette öne çıkabilir.
 • E-ticarete ağırlık verin: Mode perakedencileri, Coivd-19’dan önce bile online alışverişte artış olduğunu belirtti. Ancak bu eğilim Covid-19 ile birlikte öngörülemeyen bir şekilde hızlandı ve yeni online alışveriş alışkanlıkları kalıcı halde geliyor. E-ticaret otoriteleri, giyim ve moda endüstrisinde Covid-19 sonra bile online satışlarda en az yüzde 10’luk artış olacağını öngörüyor. Bu sebeple perakendecilerin, kriz senaryolarına karşı e-ticarete ağırlık vermesi gerekiyor.

Uzmanlardan moda perakendecilerine öneriler

 • Yeni maske serileri ve belden yukarı, üst modaya odaklanın!
 • Tedarik zincirlerini yeniden gözden geçirin.
 • Esnek ödeme seçenekleri sunun.
 • Yüz yüze alışveriş yapmaktan kaçınan tüketiciler için farklı online alışveriş deneyimleri sağlayın.
 • Güçlü bir e-ticaret sitesi kurun; bu sitede müşterilere sorunsuz bir online deneyim sağlayın.
 • Omni-channel işlemlerini destekleyen alternatif operasyonlar planlayın.
 • Teslimat, değişim ve iade süreçlerinde müşterilerin haklarını gözetin; bu süreçlerde sorun çıkarmayın.
 • Dijital reklamcılık imkanlarını mümkün olduğunca değerlendirin.
 • E-ticaret sitesinin mobil optimizasyonunu sağlayın.
 • Sosyal medya pazarlamasından yararlanın.
 • Ödemelerde “şimdi satın al sonra öde” gibi taksit seçenekleri sunun.
 • Zamana ayak uydurun; Y ve Z kuşakları için sürdürülebilir ürünlere odaklanın.
 • Çevre dostu, organik ve geri dönüştürülebilir ürünler geliştirin.

Moda perakendecileri, “yeni normal” döneme ayak uydurmaya çalışıyor. Bu sebeple bu dönemde en çok ilgi gören pazarlama alanı olan e-ticarette satışlarını artırmaya çalışan moda perakendecileri için e-ticaret umut olmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Menü