Mobil E-Ticaret Uygulamaları Online Alışverişin Merkezi Haline Geldi

Mobil e-ticaret uygulamaları, koronavirüs salgınında online perakende operasyonlarının merkezi haline geldi. 2021 yılına kadar mobil e-ticaret veya m-ticaretin, tüm perakende e-ticaret satışlarının yüzde 54’ünü oluşturması bekleniyor.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
8 Aralık 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
8 Aralık 2020
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Mobil e-ticaret uygulamaları, koronavirüs salgınında online perakende operasyonlarının merkezi haline geldi.

Mobil cihazlardan alışveriş yapan tüketicilerin sayısı giderek artıyor. Peki, mobil e-ticaret neden artıyor? Mobil alışveriş yapanlar uygulamalardan neler bekliyor? Perakendeciler mobil cihaz kullanan müşteriler nasıl daha iyi bir deneyim sağlayabilir?

Pandemi ve Mobil E-Ticaret

E-ticaret uzmanlarına göre, mobil e-ticaret, sürdürülebilir dijital ortamda marka deneyimi için ideal bir yol; çünkü mobil alışveriş uygulamaları tüketiciler arasında oldukça popüler. Tüketiciler, fiziksel alışveriş deneyimine benzer şekilde mobil e-ticaret uygulamalarında da aynı deneyimi bekliyor. Mekandan ve zamandan bağımsız olarak her yerde alışveriş yapma imkanı veren mobil alışveriş uygulaması, e-ticaret ekosistemine ve online tüketicilere katma değer sağlıyor.

Sektör profesyonelleri mobil alışverişi, “tüketicilerin ellerindeki mağaza” olarak tanımlıyor. Mobil e-ticaret uygulamaları ile tüketiciler online sipariş verebiliyor, teslimat noktaları belirleyebiliyor ve sadakat programlarına ya da herhangi bir markanın sunduğu diğer avantajlara ulaşabiliyor.

Covid-19 pandemisi, temassız alışveriş ihtiyacını doğurdu. Bunun yanı sıra mobil cihazlar her yerde bulunabilir. Bu sebeple özellikle 2020’de mobil alışveriş uygulamaları kullanımındaki artışın arkasındaki ana faktörler arasında pandemi ilk sıralarda yer alıyor. Mobil alışveriş uygulamaları sunan şirketler veya markalar, online deneyimleri akılda kalıcı ve sezgisel hale getirmeye çalışıyor. Mobil cihazlarda uçtan uca müşteri deneyimi sunan ve temassız etkileşimler sağlayan uygulamalar, katma değer çift yönlü katma değer üretiyor.

Mobil Alışveriş Uygulamaları ve Markalama

Mobil alışveriş uygulamaları, sundukları kolaylık sayesinde markaların kimlik oluşturması ve tüketicilerle bağlantı kurması için kilit bir yöntem haline geldi. Rahatlık, artık tüketici deneyimini daha fazla yönlendiriyor. Akıllı telefonlarda ve tabletlerde kullanım için tasarlanmış markalı alışveriş uygulamaları, tüketicilere bazen koltukta bazen de seyahat halindeyken alışveriş olanağı tanıyor.

Mobil alışveriş uygulamaları, tüketicilerin bir marka ile ilişkileri için merkezi bir rahatlık sağlıyor. Şöyle ki; online alışveriş yapan tüketicilerin çoğu, mobil halde geçmiş siparişleri ya da kuponları kontrol etmek ister. İnternet tarayıcılarında gezinmek çok vakit alır. Bu sebeple mobil uygulamalar, e-ticarette merkezi bir işlev görüyor. Sadece kullanışlı olmanın ötesinde, tüketicilerin alışveriş yapmalarına da olanak tanıyor. Örneğin; meşgul ebeveynler mağazalara gitmek yerine telefonlarından çocuk bezi siparişi verebilir. Mobil alışveriş uygulamaları, ideal olarak tüketicilere o marka ile ilgili uyumlu bir deneyim sağlar. En iyi mobil alışveriş uygulamaları tüm müşterilerin deneyimlerini destekler.

Uzmanlar, mobil alışveriş uygulaması bulunan herhangi bir markanın doğru müşteri verileri ile alışverişi daha basit ve eğlenceli hale getiren kişiselleştirilmiş deneyimler sağlayabileceğini belirtiyor. Buna göre, sorunsuz ve kullanım kolaylığı sunan mobil e-ticaret uygulamaları başarılı alışverişin anahtarı haline geliyor.

Mobil Alışveriş Uygulamaları Nasıl Olmalı?

Online müşterileri deneyimlerini kolaylaştırmak üzere geliştirilen mobil alışveriş uygulamalarının bazı özelliklere sahip olması gerekir.

Mobil e-ticaret uzmanları şunları öneriyor;

  • Mobil e-ticaret uygulamalarında ürünler kolayca incelenebilmeli ve bulunabilmelidir.
  • Sorunsuz ödeme yapmaya imkan tanımalı; deneyimleri müşteriye göre uyarlayabilmelidir.
  • Ürün çeşitliliği ve kişiselleştirilmiş teklifler sağlamalıdır.
  • İndirimler ya da fırsatlar, müşterilerin ihtiyaç duyabileceği dönemlerde sunulmalıdır.
  • Kullanıcı dostu mobil e-ticaret uygulaması deneyiminin büyük bir parçası olan kişiselleştirme özelliği olmalıdır.
  • Tüketicileri bireysel düzeyde tanıyarak, motivasyonlarını kullanıcı deneyimine bağlamalıdır.
  • Mobil alışveriş uygulaması, sadakat programı barındırmalıdır. Kullanıcı için puan ve indirime dayalı bir programdan yararlanması sağlanmalıdır.
  • Mobil e-ticaret uygulamasında sosyal medya ve pazaryerleri entegrasyonu olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü