Mısır’da e-ticaret 2022’de yüzde 30 büyüyecek

Mısır’da e-ticaret büyük bir gelişme kaydediyor. Tahminlere göre ülkede e-ticaret hacmi 2022 yılında yüzde 30 oranında büyüyecek. Mısır’da e-ticaret hacmi 2021 yılında 100 milyar dolara ulaştı.
Mısır'da e-ticaret

Mısır’da e-ticarette 2022 yılında ciddi bir artış bekleniyor. BOOST for Consultations tarafından yayınlanan rapora göre, 2022 yılında Mısır’da e-ticaret hacmin yüzde 30 oranında büyüyeceği öngörülüyor.

Ülkede e-ticaret ekosistemindeki gelişmeler ve 2022 yılında beklenen artış, farklı platformlar üzerinden işlemlerin kolaylaşması ve koronavirüs pandemisinin etkileri gibi faktörlere bağlanıyor. Bu faktörler e-ticarette hızlı gelişmeye yol açıyor. Nüfus artışı ve pandemi nedeniyle giderek online alışverişe yönelen Mısırlıların tüketim modeli nedeniyle Mısır, e-ticaret yatırımları bakımından bölgenin en önemli ülkelerden biri haline geldi.

“E-ticaret; ticaretin gelecekteki versiyonu”

BOOST CEO’su Sherif Makhlouf, e-ticareti “ticaretin gelecekteki versiyonu” olarak nitelendiriyor. Dünya çapında daha fazla pazar açılması ile birlikte e-ticaretin genişleyeceğine dikkat çeken Sherif Makhlouf, 2022 yılında Mısır’da e-ticarette en popüler kategorilerin; hazır giyim, gıda ve elektronik cihazlar olacağını; bu kategorilerdeki ürünlerin e-ticaretinde patlama yaşanacağını öngördüklerini söyledi. Makhlouf, e-ticaret önümüzdeki 5 yıl içinde Mısır’da öne çıkan sektörlerden biri olacağını vurgulayarak, e-ticaretin ilgi çeken özellikleri ve karantina kısıtlamaları sebebiyle pandemi sırasında şirketlerin e-ticaret satışlarının arttığına işaret etti.

Mısır’da e-ticarette bazı düzenlemeler gerekiyor

Mısır’da e-ticaretin büyümesi bazı sektörlerde düzenlemeleri gerektiriyor. Ülkede e-ticaretin ekonomiye entegre edilmesi için sürekli takip edilmesi, e-ticaret altyapısının gelişmesi ve e-ticaret lojistiğinin desteklenmesi gerekiyor. Ayrıca şirketlerin ve online tüketicilerin haklarını korumak ve e-ticaret sitelerinde düzenleme için bir takın regülasyonlara ihtiyaç duyuluyor. Bunun yanında e-ticaret ekosistemi ile ilgili kamuoyu bilincinin ve farkındalığın artırılması gerekiyor.

“E-ticaret için ulusal strateji geliştirilmeli”

BOOST CEO’su Sherif Makhlouf, bu konuda birleşik bir ticari ağ kurulması gerektiğini; böylece malların güvenliğini ve kalitesini sağlamak için şirketlerin kayıt edilmesinin kolaylaşacağını ifade etti. Ayrıca, e-ticaret için ulusal strateji geliştirmenin önemine dikkat çekerek, bir an önce e-ticaret yasası çıkarılması gerektiğini ve kayıt dışı pazarın entegrasyonunun sağlanmasının önemini ifade etti.

Makhlouf, 2021’de 100 milyar dolara ulaşan sektörü canlandırmak için yeni mevzuat gerektirdiğine dikkat çekti. Makhlouf, 2022 yılında Mısır’da e-ticaret pazarına, özellikle gıda alanında daha fazla küresel e-ticaret platformunun girişine tanık olunacağını; mevcut platformlara daha fazla yatırım yapılacağını ifade etti. Ayrıca, Mısır’da Amazon, Ikea ve Zara’nın genişlemesine değindi.

Paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!
Sitede Ara