Marks & Spencer, e-ticaret pazarına uyum sağlamak için stratejisini değiştirdi

Marks & Spencer (M&S), 28 Mart 2020’de sona eren mali yılda kârında yüzde 21,2’lik bir düşüş bildirmişti. Bu sonuçları kısmen mali dönemin son aşamalarında gelişen Covid-19 krizine atfetmişti.
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Marks & Spencer (M&S), 28 Mart 2020'de sona eren mali yılda kârında yüzde 21,2'lik bir düşüş bildirdi.

Marks & Spencer, yapılan son açıklamada, pandeminin sebep olduğu önemli değişiklikler ışığında operasyonlarını yeniden şekillendirmeye çalışırken, e-ticaret kapasitesini önemli ölçüde genişletme planlarını da özetledi.

M&S, geçtiğimiz yıl Ocado Retail’in yüzde 50’sini satın almıştı. Ardından bu plana gıda sektörü de dahil edildi. Yeni sinerjiler oluşturma üzerine yeni planların da yolda olduğunu belirtti. Ocado Retail’in dokuz haftalık süreçte yüzde 40,4 oranında gelir artışı sağladığı da kaydedildi. Yapılan bu yatırımların ana amaçlarından biri, “Marks & Spencer Food’un ticaret hacmini büyütmek” şeklinde tanımlandı.

Marks & Spencer web sitesi Quill’e emanet

Şirket, ayrıca, çok dilli içerik üretimi ve optimizasyon şirketi Quill ile bir ortaklık kurdu. Buna göre, ünlü perakendeci, Quill’in, M&S.com için hız, ölçek, kalite tutarlılığı ve verimlilikle online ürün içeriği üretme tecrübesinden faydalanmayı umuyor. Bu ortaklık, temelde Marks & Spencer’in web sitesi ziyaretçilerinin oranının yükselmesini hedefliyor.

Buna göre, süreçte, ürün açıklamaları gibi satın alma öncesine yönelik içeriklerin optimize edilmesi yer alıyor. Bu süreçlerin, online geliri artırmakla kalmayıp, aynı zamanda Marks & Spencer’in trafiğini artıran tüm pazarlama faaliyetlerinde yatırım getirisini de artırması bekleniyor. Bu ortaklığın yanı sıra M&S, dijital pazarlama yeteneklerini geliştirmeye odaklanıyor.

M&S.com’un ürün içeriği başkanı Stuart Stiles, şunları söylüyor; “Müşteri alışveriş alışkanlıkları değişti ve online alışverişe doğru eğilim hızlandı. Bu da web sitemizde içerik kapsamı düzenlenmesinin daha da kritik olduğu anlamına geliyor. Quill ile geçtiğimiz yıl boyunca kalite, işbirliği ve hız açısından iyi sonuçlar elde ettik ve birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Marks & Spencer, genel olarak 28 Mart 2020 tarihine kadarki 52 hafta boyunca gıda sektöründe yüzde 1,9’luk bir gelir artışı kaydetti. Bununla birlikte, giyim geliri bu dönemde yüzde 6,2 oranında düştü; ancak online satış performansı önemli oranda iyileşti. Şirket, online giyim sektörünün de “Covid-19 sonrası planlarının önemli bir parçası olarak yeniden düzenlendiğini” duyurdu.

Şirket özellikle e-ticarete odaklanarak uluslararası işini e-ticaret kavramı çerçevesinde geliştirmeye devam etmeyi planlıyor. Bu süreç, Marks & Spencer’ın beş yeni web sitesinin açılmasıyla da destekleniyor. Bu alanda, bir yıllık verilere göre e-ticaret satışlarının yüzde 23 oranında büyüdüğü belirtildi.

M&S CEO’su Steve Rowe, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Geçen yılki sonuçlar, Ocado Retail’deki dönüştürücü yatırım, gıdalardaki üstün performans ve ikinci yarıda giyimde bazı gelişmeler de dahil olmak üzere önemli bir ilerleme ve değişimi yansıtıyor. Ancak, Covid-19 krizinin travması rakiplerimizi geleceklerini güvence altına almak için harekete geçirdi. Bazı müşteri alışkanlıkları normale dönerken, diğerleri sonsuza kadar değişti. Dijitale doğru eğilim hızlandı ve ana caddedeki değişiklikler öne çıktı.”

Marks & Spencer’ın pandemi süreci

Marks & Spencer (M&S), 28 Mart 2020'de sona eren mali yılda kârında yüzde 21,2'lik bir düşüş bildirdi.

M&S, 23 Mart’tan itibaren pandeminin ilk haftasında giyim talebinde büyük bir düşüş yaşamıştı; ancak o zamandan beri satışlar yavaşça arttı. Giyim sektörü, özellikle geçen yıl piyasaya sürülen Good Move serisinin, çocuk giyim ve iç çamaşırı satışlarının yanı sıra yatak takımı gibi ev ürünlerinin satışları da güçlü kaldı.

M&S CEO’su Steve Rowe, gıda sektörünün, pandemi süreci boyunca açık kalmayı başardığını hatırlattı. Bu sayede 1 Haziran’dan itibaren daha geniş mağaza açmak için uygun bir konumda olduğunu kaydetti. Rowe, “Yeniden açılmak için hazırız. Bu zamana kadar açık bir gıda işletmesine sahip olmanın avantajlarından biri, sosyal mesafeyi öğrenmiş olmamızdır. Pandemi süreci bittiğinde ve devam edebildiğimizde açılmaya müsait durumdayız.” dedi.

Bununla beraber e-ticaret sektöründeki genişlemenin de farkında olan M&S’ın e-ticaret doğrultusunda geliştirdiği stratejilerin meyvesini verip vermeyeceğini ise zaman gösterecek!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü