Paylaş

Shopify, Deliverr’ı 2,1 milyar dolara satın alacak

[rt_reading_time postfix="Dakika" postfix_singular="Dakika"]
shopify
Kanada merkezli e-ticaret platformu Shopify, e-ticaret firmalarına nakliye hizmetleri sunan Deliverr’ı 2,1 milyar dolara satın alacağını duyurdu.
shopify

E-ticaret hacmi her geçen gün artmaya devam ederken, bu alandaki yatırımlarda hız kazanmış durumda. Kanada merkezli e-ticaret platformu Shopify, Deliverr’ı 2,1 milyar dolara satın alarak Amazon ile arasındaki rekabeti artırmayı hedefliyor.

E-ticaret firmaları arasında yaşanan rekabet artıyor

E-ticaret, ekosistemde yer alan girişimlerin sayısında yaşanan artış ve teknoloji alanında yaşanan gelişmeler ile beraber çok yoğun bir rekabete sahne oluyor. Son olarak Kanada merkezli e-ticaret platformu Shopify, 2017 yılında kurulan ve e-ticaret firmalarına nakliye hizmetleri sunan Deliverr girişimini 2,1 milyar dolara satın alacağını duyurdu.

Platform tarafından yapılan açıklamada, yeni atanan Lojistik Genel Müdürü Aaron Brown tarafından yönetilen daha geniş bir lojistik birimi oluşturmak için, Deliverr’ın platformun mevcut sipariş karşılama ağıyla birleştirileceği belirtildi.

Shopify, Deliverr’ı satın alarak yol haritasını hızlandırmayı amaçlıyor

Satın alımın tamamlanmasıyla birlikte, Deliverr bünyesinde çalışan yazılım geliştiricileri ve sipariş karşılama uzmanlarının Kanada merkezli e-ticaret platformuna katılması bekleniyor. Platformun Baş Finans Sorumlusu Amy Shapero konu hakkında yaptığı açıklamada, satın almanın e-ticaret platformunun tüm satış kanallarında envanteri yöneten uçtan uca bir lojistik platform oluşturarak yol haritasını hızlandırmasına yardımcı olacağını ifade etti.

Şirket tarafından açıklanan anlaşma şartlarına göre e-ticaret devi, 2,1 milyar doların yüzde 80’ini nakit olarak ödeyecek. Kalan yüzde 20’lik kısım ise Shopify A Sınıfı ikincil oy hakkı hissesi olarak ödenecek.

Satın alma sürecinin yasal incelemelerin ardından tamamlanacak

Shopify ve Deliverr tarafından yapılan ortak açıklamada satın alma sürecinin yasal incelemelerin ardından tamamlanacağı ifade edildi. Satın alım, Shopify’ın sektördeki yavaşlayan büyüme trendlerine ilişkin açıklamalarının ardından gerçekleşti. Şirket tarafından 2021’in başından bu yana yapılan açıklamalarda, pandemi sırasında kârları ve satışları artıran talebin, hükümetlerin teşvikleri geri çekmesi ve pazarlarındaki karantinaları gevşetmeye başlamasıyla yavaşlayacağı belirtilmişti.

Platform, yılın ilk çeyreğinde, bir yıl önce 1,2 milyar dolarlık gelir üzerinden 1,26 milyar dolarlık kara oranla 1,47 milyar dolarlık net zarar bildirdi.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara