Ara
Close this search box.

ikas CEO’su Mustafa Namoğlu: Sektörde liderliğe tırmanıyoruz

ikas CEO’su Mustafa Namoğlu, Avrupa'nın 15 ülkesinden bine yakın kullanıcının sistemlerini kullandığını söyledi. Yaklaşık 3 yıldır e-ticaret altyapısı hizmeti sunduklarını ve sektörde liderliğe tırmandıklarını vurgulayan Namoğlu, “Çok farklı hikayelere tanıklık ediyoruz. Bu hem bize sorumluluk yüklüyor hem de gerçekten gururlandırıyor çünkü içlerinde kendi sektörlerinde 2-3 arkadaş kurdukları işlerle bugün global devlere Türkiye'de kafa tutan şirketler var. Bizim altyapımızı kullanarak büyüyorlar.” dedi.

Mustafa Namoğlu

ikas CEO’su Mustafa Namoğlu, WORLDEF ISTANBUL 2024 e-ticaret fuarına katıldı. Özel bir oturumda etkinlik katılımcılarına konuşan Mustafa Namoğlu, daha sonra Anadolu Ajansına (AA) önemli açıklamalarda bulundu.

Mustafa Namoğlu: Misyonumuz ismimizde yer alıyor

Mustafa Namoğlu, e-ticaret yapmak isteyen girişimci, KOBİ ve markalar için altyapı sunduklarını söyledi. Bir e-ticaret sitesi açılmak istendiğinde hızlı şekilde siteyi açıp pazar yeri, ödeme sistemi, kargo anlaşmaları gibi e-ticaretle ilgili her konuyu tek noktadan çözme imkanı sunduklarını aktaran Namoğlu, “Bu şekilde işleri kolaylaştırmış oluyoruz. ikas’ın açılımı da İşleri Kolaylaştırıyoruz AŞ, misyonumuz ismimizde yer alıyor.” diye konuştu.

“Altyapımızı kullanarak büyüyorlar”

Mustafa Namoğlu, yaklaşık 3 yıldır e-ticaret altyapısı hizmeti sunduklarını ve sektörde liderliğe tırmandıklarını vurgulayarak şunları kaydetti: “İnternetten takı satmak isteyen bir üniversite öğrencisinden tutun da Trabzonspor gibi köklü kuruluşlara kadar 10 bine yaklaşan bir müşteri portföyüne sahibiz. Çok farklı hikayelere tanıklık ediyoruz. Bu hem bize sorumluluk yüklüyor hem de gerçekten gururlandırıyor çünkü içlerinde kendi sektörlerinde 2-3 arkadaş kurdukları işlerle bugün global devlere Türkiye’de kafa tutan şirketler var. Bizim altyapımızı kullanarak büyüyorlar.”

“ikas, 1 milyar lira ciroya yaklaşan bir şirket”

ikas CEO’su Namoğlu, “Bunun gibi her ay bine yakın markanın ekleniyor olması, tanıklık ettiğiniz hikayelerin de her ay artmasına neden oluyor. ikas, yaklaşık 3 yıl önce 3-4 milyon lira cirosu olan bir şirketken, şu an 1 milyar lira ciroya yaklaşan bir şirket. Dolar bazında bile muazzam bir büyüyüş. Daha yapacak çok işimiz var.”

“E-ticaret çok daha fazla büyüyecek”

Türkiye’nin e-ticaretinde güzel veriler olduğuna işaret eden Namoğlu, toplam ticaretin yüzde 20’sinin e-ticaretle yapıldığını anlattı. Namoğlu, e-ticaretle ilgili Türkiye’nin potansiyelinin olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Türkiye’de şu andaki genç nüfusun önemli bir kısmı, önümüzdeki 10 senede para kazanmaya başladığı zaman, daha çok para harcama motivasyonuna geldiği dönemde ve enflasyonun normalleştiği, satın alma gücünün de arttığı bir yerde e-ticaret çok daha fazla büyüyecek. Kimi yorumlarda e-ticaretle ilgili büyüme ivmesinde düşüş olacağı söyleniyor. Geçtiğimiz dönemlerde büyüme ivmesinde düşüş olabilir. Önümüzdeki 5-10 senede böyle olmayacak.”

“Avrupa’nın 15 ülkesinde bine yakın kullanıcımız var”

ikas bünyesinde Avrupa’nın 15 ülkesinde 1000’e yakın sistemlerini kullanan kullanıcı olduğuna dikkati çeken Mustafa Namoğlu, “Bazıları Avrupa’da yaşayan Türkler olduğu gibi, Almanya’da, Belçika’da, Lüksemburg’da ciddi sayıda müşterilerimiz var. Avrupa pazarı bizim hedef pazarımızı temsil ediyor. Bizi gerçekten heyecanlandıran şey Avrupa’da bu alanda en büyük şirket olmak. O nedenle Almanya’da iki ofisimiz var. Tek amacımız önümüzdeki 5 senede Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın bu alandaki en büyük şirketi olmak.” ifadelerini kullandı.

“Yapay zekayı e-ticaret satıcılarının işine yarayacak şekilde kullanıyoruz”

Mustafa Namoğlu, hem ikas için hem de ikas’ı kullanan e-ticaret satıcılarının işine yarayacak şekilde yapay zekayı kullandıklarını aktararak sözlerini şöyle tamamladı:

“ikas Mars adı altında yeni bir ürün lansmanı yaptık. Yaklaşık iki haftadır mevcut müşterilerimizin bir kısmıyla test ediyorduk, iyi geri bildirimler aldık. Bu araç, e-posta pazarlamanızı, toplu e-posta gönderimlerinizi, toplu SMS atmanızı, fenomen pazarlaması gibi birçok farklı araç sağlıyor. Hepsinden en önemlisi segmentasyon ve kişiselleştirme araçları sunuyor. Sitenizden alışveriş yapmamış müşterilerin neredeyse her hareketine farklı bir kurgu sunabiliyorsunuz. Bu, bizi kullanan e-ticaret satıcılarının satışlarını artırıyor.”

WORLDEF ISTANBUL’da e-ticaretin geleceği konuşuldu!

Days
Hours
Minutes
Seconds

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

Days
Hours
Minutes
Seconds