worldef-banner 2024 istanbul
Ara
Close this search box.

Google, Hintli e-ticaret devi Flipkart’a 350 milyon dolar yatırım yapıyor!

Google, Flipkart'a yaklaşık 350 milyon dolar yatırım yaparak, Walmart'ın sahibi olduğu Hint e-ticaret platformu Flipkart’ı destekleyen en son yüksek profilli şirket oldu.

flipkart

Bengaluru merkezli Flipkart, Android üreticisi Google ile yaptığı anlaşmanın bir parçası olarak kendilerine bulut teklifleri de sunulacağını belirtti. Google’ın yatırımı, Flipkart’ın 2023’te başlattığı yaklaşık 1 milyar dolarlık finansman turunun bir parçası. Walmart, geçen yılın sonlarında 600 milyon dolar yatırım yaparak, bu tura öncülük etmişti. Flip kart’ın da yatırımcıları arasında Microsoft da bulunuyor.

Hindistan’da e-ticaret pazarına liderlik eden Flipkart’ın piyasa değeri yeni yatırımla birlikte 36 milyar dolara ulaştı. Hintli e-ticaret devi, küçük şehir ve kasabalarda yüz milyonlarca tüketiciye hizmet veriyor. Moda e-ticaret girişimi Myntra’nın da sahibi olan platform, Hindistan’da e-ticaret pazarının yaklaşık yüzde 48’ine hakim.

Flipkart, hızlı ticaret platformları ile rekabet ediyor

Flipkart; Reliance Retail, Amazon, SoftBank destekli Meesho gibi hızlı ticaret uygulamaları ile rekabet ediyor. Asya’nın en zengin adamı Mukesh Ambani tarafından yönetilen Reliance Retail, Hindistan’daki en büyük perakende zincirini işletiyor, gün geçtikçe e-ticaret alanında da yer almaya çalışıyor. Reliance Retail’ın, geçen yıl QIA, ADIA ve KKR tarafından yapılan yaklaşık 2 milyar dolarlık yatırımla 100 milyar dolar piyasası değerine ulaştığı belirtildi.

Google Hintli şirketlere yatırım yapıyor

Google, Amazon, Facebook ve Microsoft gibi teknoloji devleri Hindistan’ın  potansiyelini fark etti ve pazara önemli yatırımlar yapıyor. Hindistan’da yarım milyardan fazla insana ulaşan Google, Güney Asya ülkesini önemli bir denizaşırı pazar olarak tanımlıyor. Şirket, 2020 yılında Hint işletmelerine 10 milyar dolar yatırım yapma planlarını açıkladı. O zamandan bu yana telekom operatörü Jio Platforms’a 4,5 milyar dolar ve Airtel’e 1 milyar dolar daha yatırım yaptı.

Bernstein’a göre Hindistan’ın e-ticaret pazarının gelecek yıl 133 milyar dolar değerinde olacağı tahmin ediliyor.

Flipkart, Hindistan e-ticaret pazarında yüzde 48 payla Amazon’u geride bıraktı

Days
Hours
Minutes
Seconds

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Editor Seçimleri

İlginizi Çekebilecek Haberler

worldef istanbul 2024
Haberler

WORLDEF ISTANBUL 2024 sona erdi!

WORLDEF ISTANBUL 2024, İstanbul Yenikapı Etkinlik Alanı’nda 3 gün boyunca global e-ticaret ekosistemini ağırladı. Etkinlikte 20 binden fazla ziyaretçi yer aldı.

Days
Hours
Minutes
Seconds