Paylaş

Facebook, canlı alışveriş özelliğini kapatacağını duyurdu

[rt_reading_time postfix="Dakika" postfix_singular="Dakika"]
facebook
Facebook, Asya’da ve özellikle Çin’de giderek daha popüler hale gelen canlı alışveriş özelliğini kapatıyor. Meta tarafından yapılan açıklamada, platformun canlı alışveriş özelliğinin 1 Ekim’den itibaren kapatılacağı duyuruldu.
facebook

Canlı video alışverişi özelliğini iki sene önce tüm kullanıcılarına açan Facebook, 1 Ekim’den sonra platformda yeni veya planlanmış canlı alışveriş etkinliklerinin gerçekleştirilemeyeceğini duyurdu. Platformdan yapılan açıklamada, canlı etkinlikleri yayınlamak için Live özelliğinin kullanılmaya devam edilebileceği ancak ürün oynatma listeleri oluşturulamayacağı belirtildi.

“Facebook ve Instagram’daki odağımızı Reels’e kaydırıyoruz”

İçerik oluşturuculara ve markalara; ürün satma, izleyicilerle bağlantı kurma ve potansiyel müşterilere ulaşma imkânı sağlayan canlı video alışveriş özelliği, belirli deneme süreçlerinin ardından Facebook’un tüm kullanıcılarına sunulmuştu.

Platform tarafından yapılan açıklamada, özelliğin 1 Ekim itibariyle kapatılacağı belirtilirken, “Tüketicilerin izleme davranışları kısa biçimli videolara doğru kayıyor, Facebook ve Instagram’daki odağımızı Meta’nın kısa biçimli video ürünü Reels’e kaydırıyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Sosyal medya devi, özelliği popüler hale getirebilmek için son yıllarda birçok çalışma yürütmüştü

Canlı alışveriş özelliğini 2018 yılında başlatan sosyal medya devi, özelliği popüler hale getirebilmek için son yıllarda birçok çalışma yürütmüştü. Geçen Kasım ayında “Yaratıcılar için Canlı Alışveriş” özelliğini devreye alan platform, içerik oluşturucuların ve markaların, kullanıcıları tek bir sayfaya yönlendirmek yerine, her iki sayfada da çapraz akış yapmalarına izin verdi.

Büyük markaları canlı alışverişi bir mecra olarak denemeye teşvik etmek ve platformda canlı alışveriş konusunda farkındalık yaratmak için “Canlı Alışveriş Cumaları”nı başlatan sosyal medya devinin programında global ölçekli birçok marka yer almıştı.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler
Sitede Ara