Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Macy’s, Amazon’un reklamını engellemek için reklam panosu sahibine dava açtı

ABD perakende sektörünün devlerinden Amazon ve Macy’s arasında, New York’taki önemli bir reklam alanı için gerginlik yaşanıyor. Macy’s, mağazasının hemen dışındaki reklam panosunda Amazon reklamı yayınlanmaması için dava açtı.
Macy's

Geleneksel perakendeci Macy’s, Herald Square’deki ana mağazasının hemen dışında bulunan büyük bir reklam tabelasında Amazon’un reklam yapmayı planlaması üzerine reklam panosunun sahibine dava açtı.

Reklam panosu sahibi Amazon ile görüştüğü iddialarını reddetti

Macy’s, 60 yıldır bu reklam panosunda reklamını yapıyor. Bu reklam panosundan doğrudan bir rakip yer alırsa, bunun şirkete “ölçülemez bir zarar” vereceğini iddia ediyor. Amazon, reklam panosu tartışması hakkında yorum yapmaktan kaçınıyor. Reklam panosu sahibi Kaufman Realty ise, Amazon ile görüştüklerini reddediyor.

Macy’s, New York Eyalet Mahkemesi’ne yaptığı başvuruda, mayıs ayında Kaufman’ın alanı kiralama konusunda “önde gelen bir online perakendeci” ile görüştüğünü öğrendiğini ve bunun Amazon olduğuna dair “çok az şüphe” olduğunu söyledi.

Macy’s, “online perakende sektörünün önde gelenlerinden bir şirketin (özellikle de Amazon’un), New York reklam panosunda reklam vermesinin Macy’s’nin müşteri sadakatine, imajına, itibarına ve markasına vereceği zararı hesaplamak imkansız” şeklinde bir açıklaya yaptı. Macy’s mağazasının köşesinde yer alan 2,2 metrekarelik reklam panosunun özellikle yıllık Macy’s Şükran Günü Geçit Töreni sırasında “belirgin bir şekilde görüldüğü ve sergilendiği” belirtildi.

“Macy’s’nin rakipleri reklam veremez”

Macy’s’nin New York reklam panosuna ilişkin kira sözleşmesi, ağustos ayında sona erdi; ancak 1963’te imzalanan anlaşmaya göre, Kaufman’ın, “Macy’s’nin bir rakibinin reklam panosunda reklam yapmasına sonsuza kadar izin vermeyeceği” şeklinde bir madde bulunduğu kaydediliyor. Açıklamada, “Bu hakların korunmasını mahkemeden istedik.” denildi. Kaufman ise, yaptığı açıklamada, “Kısıtlayıcı sözleşmeye göre karar vermek yargıya ait, Amazon ile 1313 Broadway alanı ile ilgili hiçbir iletişimimiz veya müzakeremiz olmadığını açıkça belirtmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Birçok High Street perakendecisi gibi Macy’s de, son 5 yılda online alışveriş yapan insan sayısı arttığı için ABD’deki yüzlerce mağazasını kapattı. Fakat analistler, tüketicilerin karantinadan sonra mağazalara akın etmesi ile birlikte geleneksel fiziksel mağazaların satışlarının bu yıl toparlandığını kaydediyor. Fiziksel mağaza satışları, ikinci çeyrekte Macy’s’de yüzde 59 ve Kohl’s’ta yüzde 31,4 arttı. Her iki marka da mali yıl için görünümlerini yükseltti.

Wall Street Dergisi, Ağustos ayında Amazon’un kendisinin ABD’de birkaç büyük fiziksel mağaza açmayı planladığını bildirdi. Online alışverişi devi, High Street alışverişindeki düşüşten sıklıkla sorumlu tutuluyor, iddiaları “söylentiler ve spekülasyonlar” olarak nitelendirdi; ancak dergi, Ohio ve California’nın zaten olası yerler olarak belirlendiğini yazdı.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Bizi Instagram’da Takip Edin!