Küresel tüketici online alışverişe yöneliyor

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle yılsonu ve yılbaşı alışveriş sezonu birçok yönden farklı oldu. IBM tarafından yapılan bir araştırmaya göre, küresel tüketicilerin çoğu e-ticarete yöneliyor.
19 Kasım 2020

Abone Ol

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
19 Kasım 2020
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
 IBM tarafından yapılan bir araştırmaya göre, küresel tüketici e-ticarete yöneliyor.

IBM’in “Tatil Evi” araştırması; Brezilya, Kanada, Almanya, Hindistan, Meksika, İspanya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 12 bin 500’den fazla tüketicinin görüşlerini içeriyor. Anket; koronavirüs salgınında tüketici görünümünün, alışverişin, seyahat ve tatil planlarının küresel olarak nasıl değiştiğini ortaya koyuyor.

Ankete katılan küresel tüketicilerin yüzde 54’ü, çevresel etkileri azaltmak için tatil ve tatil alışverişi alışkanlıklarını değiştirmeyi düşündüklerini belirtti. Bu tüketiciler dünyanın bazı ülkelerinde daha yaygın olarak görülüyor: Hindistan (%74),  Meksika  (%74) ve Brezilya (%66).

Covid-19, birçok tüketicinin bütçesini ve istihdamı olumsuz etkiledi. Buna rağmen alışveriş yapanlar artık daha fazlasını arıyor. IBM’in anketine katılan tüketicilerin yüzde 44’ü, bu yıl alışveriş yaparken veya marka seçerken büyük ölçüde sürdürülebilirliği düşüneceklerini belirtti.

“2020’de rakamlar tercine dönebilir”

IBM Services’in kıdemli yöneticisi Jesus Mantas, “Araştırma, daha fazla tüketicinin tatil alışverişine önceki yıllara göre daha erken başladığını; Covid-19 vakalarının artması nedeniyle birçok küresel tüketicinin mağazada alışveriş yapmak yerine online alışveriş yapmayı planladığını gösteriyor.” dedi.

Mantas’ın verdiği bilgilere göre, 2019 yılında alışverişin yüzde 60’ı fiziksel mağazalarda; yüzde 30’u ise online mağazalarda yapıldı. “2020 yılında ise bu rakamlar neredeyse tersine dönebilir.” diyen Mantas, şunları söyledi; “İşletmeler, müşterilerle etkileşim kurmak için kişiselleştirilmiş ve dijital öncelikli platformlar sağlamaya odaklanmalıdır. Ayrıca, alışveriş yapanların ihtiyaçlarını karşılamak için talepteki dalgalanmaları ve tedarik zincirlerini gerçek zamanlı olarak yönetmeli; bulut ve yapay zeka teknolojileri ile daha iyi bir deneyim sunmaya hazırlıklı olmalılar.”

Online alışveriş hüküm sürmeye devam edecek

IBM’in tatil alışverişi tahminlerine göre, 2020 Kasım-Aralık döneminde perakende satışlarda 2019’a kıyasla yüzde 1,8’lik bir artış öngörülüyor. Anket, 2020 yılının “ilk dijital tatil alışverişi” sezonu olacağını gösteriyor. Ankete katılan küresel tüketicilerin yüzde 60’ından fazlası, tatil alışverişini online yapmayı; eve veya başka yere göndermeyi; mağazadan veya yol kenarından teslim almayı planladıklarını söylüyor. Ankete katılan tüketicilerin yüzde 62’si 2019’da tatil için mağazada alışveriş yaparken, bu yıl sadece yüzde 28’i tatil alışverişini mağazada yapmayı planlıyor.

Ankete katılan tüketiciler, hediye seçerken deneyimden çok ürüne odaklandıklarını bildirdi. Ankete katılanların çoğu; dijital eğlenceye (geçen yıla göre %39 daha fazla), mobilya (geçen yıla göre %33 daha fazla), elektronik ürünler (geçen yıla göre %13 daha fazla) ve oyuncak ve oyunlara (geçen yıla göre %9 daha fazla) para harcamayı planladıklarını söyledi.

Küresek tüketicinin Covid-19 endişeleri seyahat ve tatil planlarını etkiliyor

Araştırmaya göre, Covid-19 salgını ile ilgili küresel tüketicilerin endişeleri hala çok yüksek. Bu endişeler göz önünde bulundurulduğunda birçok tüketici bu tatil sezonunda tipik seyahat ve tatil planlarında değişiklik olduğunu belirtiyor. Tatillerde genellikle seyahat eden tüketicilerin yarısından fazlası, bu sezon daha az seyahat etmeyi planladıklarını söylüyor. Ankete katılanların yüzde 22’si planları konusunda hala kararsız!

Seyahat edecek küresel tüketicilerin yüzde 67’si, birincil ulaşım yöntemi olarak kişisel araba veya kiralık araba kullanacaklarını belirtiyor. Ankete katılan çalışanlar, geçen yıl bu zamana göre 2020’de daha fazla izin aldıklarını bildirdi. Ayrıca, Covid-19’un bu yıl izin almak ve ailesi ve kendisi ile ilgilenmek için önemli bir neden olduğunu belirttiler.

IBM, Nisan 2020 tarihinden bu yana 80 binden fazla küresel tüketici üzerinde çeşitli araştırmalar yapıyor. Araştırmalar, Covid-19’un tüketicilerin bakış açılarını ve tercihlerini nasıl etkilediğini irdeliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

İlginizi Çekebilecek Diğer İçerikler

Menü